Biserica miraculoasa.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

aha, asadar la hanul lui nanuc e biserica.Ma tot miram eu de ce e asa multa lume la biserica aia martia, nu stiam ce biserica e


quote:
Originally posted by Andrada34

Catrinel, stii unde este Hanul lui Manuc?
Daca da, biserica este chiar in spatele hanului, este usor de ajuns, deci ca zona:Piata Unirii,iar de acolo, in 5 minute ai ajuns. Si intr-adevar, sunt niste cozi imense, insa lumea este linistita, rabdatoare si timpul zboara..

Andrada34





A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Acest ritual ajuta doar daca crezi cu adevarat in Dumnezeu. Rugaciunile tale trebuie sa vina din suflet. Si eu m-am rugat cu lacrimi fierbinti in biserica de cartier, rugaciunea mea a ajuns la Dumnezeu.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

dragele mele,
de curand am avut niste probleme sa zicem mai mult spirituale. Soacra mea mi-a sugerat sa ma duc la biserica sa ma rog, pentru ca eu eram cam pagana: nu tinusem niciodata post (mi se parea imposibil) nu stiam nici o rugaciune, iar la biserica mergeam foarte rar.
Am fost la Sf. Anton intr-o marti si se batea lumea la usa cu paznicii- nu exagerez - asa ca am renuntat.
Asa ca la recomandarea unei prietene am ajuns la Sf. Ciprian unde am dat un acatist si m-am rugat la moastele Sf. Ciprian.
Mi-am cumparat carte de rugaciuni, iconita, candela si o carticica cu viata sfantului.
Din ziua aceea am trecut prin tot felul de incercari pe care nu mi le pot explica - mai ales vise foarte ciudate -. Din ziua aceea in fiecare seara timp de 2 sapt am citit Psalmul 50, paraclisul Maicii Domnului si Rugaciunea Sf. Ciprian si minune - am reusit sa postesc luni, miercuri si vineri.
Post tin in continuare si a devenit deja automatism iar rugaciunile le citesc mai mereu.
Dar altceva vreau sa va spun: pe fiecare zi ce trecea citind rugaciunile si postind, imi dadeam seama cum ma schimbam. Am inceput sa gandesc fara egosim, sa pretuiesc lucrurile cu adevarat valoroase, sa devin un om mai bun, sa imi dau seama cate lucruri rele faceam fara sa constientizez. Nu am cerut nimic de la biserica decat sa devin un om mai bun si cred acum ca de fapt nu conteaza biserica la care te duci ci sa te duci cu credinta si cu sufletul impacat sa nu ceri lucruri materiale! Si va dau un citat din paraclis:
"Inima franta si smerita D-zeu nu o va urgisi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biankita spune:

Fetelor, fiecare biserica e miraculoasa
Dumnezeu ne aude oriunde, iar in casa Lui suntem binevenite oricand.


biankita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

quote:
Originally posted by speranta

Cici,scrie-ne daca vrei rugaciunea pe care trebuie sa o spunem.
Eu nu sunt catolica, dar am auzit ca puterea rugaciunilor la acest sfant este mare, de aceea va rog sa dati mai multe detalii.
Se tine post ( de care, cum?)in martile respective,se merge la biserica , participi la slujba de dupa-amiaza si te rogi la icoana Sf.Anton. Pt. realizarea unei dorinte se merge 9 marti,ai voie sa spui mai multe doruinte sau pt a se realiza trebuie numai una si apoi pentru alta trebuie sa mergi alte 9 marti.
Va multumesc si va pup.


Sf.Anton este rec. si de ortodocsi si de catolici.Biserica cu hramul Sf.Anton de care se vorbeste aici=ortodoxa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Nu vreau sa va strict cheful, chestia asta cu 9 zile si numai marti mi se pare cam pagana, nu prea are legatura cu crestinismul. Asta este si motivul pentru care am citit articolul:

Ba are legatura cu crestinismul, Oz.
Sf. Anton s-a nascut intr-o zi de marti, s-a botezat intr-o zi de marti, a facut prima minune intr-o zi de marti si a murit tot intr-o zi de marti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Roxana, unde este Letca Noua? Ai cumva ceva articol/link despre aceasta biserica?

Da, eu cred ca minunile vin din noi, si in orice bisericuta am merge, sufletul conteaza...dar mie imi placea Sf. Anton, cand eram in Bucuresti, dar daca acum e asa o nebunie acolo...mai bine ma duc la alta bisericuta, unde sa ma pot ruga in voie....ufff...aici nu prea am, din pacate, multe de ales, chestie pentru care sa stiti ca sunteti tare norocoase, voi cele de ACASA!

Cu drag, Mirunda



"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerasu spune:

Mirunda,

Iti pot raspunde la intrebarea unde este Letca Noua. In drumul spre Alexandria, la intrarea in Ghimpati (max 50 km distanta fata de Bucuresti) imediat unde este o benzinarie se face dreapta si primul sat in drum este Letca Noua. Acolo in sat trebuie intrebat unde anume este biserica pentru ca nu este chiar la strada.
Intr-adevar, este o biserica micuta dar care este cunoscuta prin Icoana Maicii Domnului care plange cu mir. Acuma nu mai lacrimeaza dar puterea icoanei este inca vie.
Ceea ce este de tinut minte este faptul ca fac in fiecare vineri noapte la miezul noptii Paraclisul Maicii Domnului iar tot vinerea dar la ora 18.00 se citeste acatistul Maicii Domnului. Paraclisul citit la miezul noptii are o mare putere.
Mai multe informatii gasesti pe www.formula-as.ro unde dai pe motorul de cautare Letca Noua si vei gasi acolo toate informatiile necesare.

Cu credinta si orice poti realiza


ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilie spune:

Orice gand curat in fata Domnului, orice rugaciune sunt sigur ca este binevenita.
-----------------------------------------------------------


quote:
Originally posted by oz

Nu vreau sa va strict cheful, chestia asta cu 9 zile si numai marti mi se pare cam pagana, nu prea are legatura cu crestinismul. Asta este si motivul pentru care am citit articolul:



[/quote]
------------------------------------------------------------
Azi este miercuri, zi de post ... dar un gand "pagan" ma inconjoara ... Oz, draga, eu deja cred ca tii cu tot dinadinsul sa superi fetele , sau poate chiar asta-ti doresti , sau poate noi suntem de neintales...
..... oricum eu astept in continuare ... donatia ta...
... dupa ce ne vei ajuta intr-un fel poate ne v-om intalege....
Ilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Singurul care face minuni este Dumnezeu prin credinta in El ! Si noi avem nevoie de minuni cind nu vedem nici-o cale de iesire din situatia care ne provoaca suparare, durere, vedem ca tot ce intreprindem e in zadar.
Pentru mine a contat rugaciunea facuta acasa, pe genunchi, citirea Bibliei mi-a adus raspunsuri la intrebarile pe care le aveam, dar mare putere au si rugaciunile din biserica, unde se roaga mai multi. Am descoperit ca rugaciunea ascultata e cea izvorita din inima, fara multe cuvinte, dar si cea "lichida" cu lacrimi.

Dumnezeu sa te calauzeasca si sa iti vezi implinita dorinta de a fi mama.

Mergi la inceput