ASLO

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Na, ca am gasit ceva pe net. Si nu am avut dreptate ...

Titrurile normale ASLO sunt cuprinse īntre 166-200 u/ml (metoda clasica).
Titrul ASLO >200 u/ml semnifica:
-infectie streptococica īn antecedentele recente ale pacientului, cānd se īnregistreaza o crestere īn dinamica a titrului. Dupa o angina streptococica, titrul ASLO creste īn 2-3 saptamāni, atinge nivelul maxim la 5 saptamāni si scade apoi lent, pāna la 6-12 luni (īn cazul īn care boala se vindeca);

Probabil mie nu mi-au mai scris valoarea, ci doar ca e ok.

,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Nu stiu daca e normal sa scrie negativ. Valoarea normala e mai mica decat 200 si examenul de laborator va indicat exact valoarea. La fetita mea a fost prima oara 500, apoi 200 si 180.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Eu zic sa mai repeti analizele. Eu am avut aslo fro 650 si a vrut sa-m faca antibiotice da' n-am fost de acord (ca eram in luna mica). Mi-am facut iar analizele peste vreo 2 asptamani si mi-a iesit normal.........

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex-n spune:

ASLO= anticorpi anti streptolizina O. Tratamentul de electie este Moldaminul 1/sapt. verificandu-se periodic titrul ASLO.
Daca apar angine repetate, se recomanda amigdalectomie, pt a preveni afectari ale rinichiului sau ale cordului (ale valvelor).
Titrul creste la 3 sapt de la vindecarea infectiei, deci e posibil sa nu mai gasesti streptococ la exudat. Dar de obicei, streptococul este prezent. Oricum, exudatul nazofaringian este obligatoriu pt un titru > 200 UI/ml.

Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

ASLO are deci legatura cu infectiile de amigdale.
Adevarul este ca am cam avut si am probleme cu amigdalele astea.
Multumesc pt lamuriri.



Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancat spune:

g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

eu nu am avut probleme cu amigdalele si nici nu ma doare in gat. m-am mirat cand mi-a iesit ASLO > 200.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex-n spune:

Titrul ASLO traduce o infectie cu streptococ in antecedente. Nu neaparat o amigdalita, dar aceasta este cea mai frecventa infectie streptococica. Daca nu ai avut probleme cu gatul, inseamna ca ai avut alte infectii streptococice : otita, mastoidita, erizipel, scarlatina, etc.

ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Alex numai cu amigdalele am avut probleme.
Nu pot sa mananc o inghetata vara sau sa beau ceva rece
fara sa se inflameze amigdalele.
of.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Am si eu o intrebare la voi, poate ma puteti ajuta.
De vreo 1 luna si jumatate am temeperatura mai ales la ora 17 - 37.2 pna la 37.5. stiu si eu ca nu este bine. Precizez ca sufar de sinuzita, si am si probleme reumastismale ( anume spondiloza cervicala). sa ma duc sa-mi fac un ASLO? Acum vreo 3 ani mi-a iesit la exudat nazal un stafilococ, pe care l-am tratat la vremea respectiva. Oricum am zis ca dupa sarbatori trebuia sa ma duc la un control.

Anca
Capul sus, va rasari soarele si pe stada noastra.

Mergi la inceput