scoli din constanta

scoli din constanta | Autor: jullianna

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,sunt noua pe site si in Constanta.Cine me poate ajuta sa aflu care sunt cele mai bune scoli din Constanta?Am un baietel care in toamna intra la scoala si nu sunt incantata de varianta"step by step" pentru ca stiu ce inteleg cadrele didactice prin asta.Asa ca ,va rog ,sa mi dati si mie o mana de ajutor.

Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna,
si eu am aceeasi "problema", si avem cateva "puncte" comune: Constanta, baietel de aproape 7ani. Pe mine ma intereseaza scoala cu program prelungit si iata ce am gasit : Liceul Pedagogic - traditional si step by step, scoala 7(str.Adamclisi), scoala 29(Tomis Nord), scoala 28 (langa Liceul Economic). Noi am optat pentru scoala 28, avem referinte f.f.bune despre ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Mai fetelor, dar ce inseamna “step by step”?
Al meu nu e inca de scoala dar intreb si eu sa fiu pregatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jullianna spune:

Ma, eu am auzit despre scolile nr.12,nr 6,si inca vreo cateva dar nu mi plac zonele.Chiar ma gandeam sa l inscriu la nr 12,dar acum nu mai stiu.Eu nu sunt adepta step by step ului pentru ca in Romania este inteles gresit.Step by step original inseamna creativitate,adica elevul este incurajat sa fie original,nu este ingradit in nici un fel( in ceea ce priveste creativitatea,fireste) dar la noi neingradit inseamna ca elevul face ceea ce vrea,adica daca vrea sa scrie scrie daca nu nu si tot asa.Ori daca ai si un copil mai rasfatat nu o mai scoti la capat cu el in vecii vecilor.Deci....eu sunt contra step ului.Hai sa ne mai interesam si mai schimbam pareri despre scoli.Nu gasesti nimic pe site uri si nu am nici cea mai vaga idee unde ar trebui sa merg si sa intreb despre referintele scolilor.Help me.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jullianna spune:

Fetelor am gasit o adresa de email a inspectoratului si am cerut ajutor.Sper sa primesc raspuns curand.Am sa va spun si voua ce am aflat .Pana atunci aveti grija de voi si de pruncii vostri.Va pupicesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Fetelor, daca vreti veniti si voi la subiectul cu mamici de Constanta, suntem mai multe acolo, e adevarat ca noi avem copii mai mici, dar poate ne mai ajutati si pe noi cu sfaturi avand experienta mai multa.
Cu scolile, eu stiu de acum la ce scoala o sa il dau pe al meu , la sc.7 pt. ca este peste drum de blocul nostru, deci e extrem de aproape. Nu stiu daca au si clase “step by step” dar oricum tot acolo o sa il dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Da, mey, Oana, au step-by-step la scoala 7, dar nici eu nu l-as de pe Vlad la tipul asta de invatamant. Iti dai seama ca si eu tot la sc. 7 o sa-l dau ca-i cea mai aproape. Dar asta... peste 2 ani.

Dianamaria, ce inseamna scoala cu program prelungit ? Adica stau acolo dupa ore si isi fac si lectiile sub supravegherea invatatoarei sau a altei persoane calificate ?
Sau ii tin doar acolo pe copii la program de voie ?
Programul asta prelungit se plateste suplimentar, ai idee ?
Vreau si eu niste detalii, te rog.




Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna,
program prelungit inseamna pana la 16.30, masa de pranz, iar dupa-amiaza isi fac lectiile cu invatatoare (alta sau altele maxim 2, decat cea de dimineata). Mie imi convine foarte tare pentru ca am (avem) un program care se prelungeste...
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Si da, se plateste.
Diana

Mergi la inceput