Ce inlocuieste acidul folic?

Ce inlocuieste acidul folic? | Autor: gabid

Link direct la acest mesaj

Stie cineva?Nu ma refer la prenatal...daca stiti altceva.era un preparat cu fier si acid folic dar numai stiu cum se numeste!




Gabi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Ferograd folic, cumva?

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Tardyferon Fol ?

Flaviana si "pisicuta" din burtica - saptamana 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Si noi tot Tardyferon fol am luat si e f bun. Am luat si un an cat am alaptat(a fost singurul supliment, pentru ca in loc de prenatal mi s-a recomandat mai bine sa mananc de toate).
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

1. Maltofer fol

2. Portocalele contin acid folic

Tigresa si tigrisorul Horia
http://horia.photoart.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Multumesc mult!Cred ca acestea sunt!Eu inca nu am burtica dar vreau sa iau inainte ceva pe baza de ac folic.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Dar exista si pastilute simple de acid folic care nu au in combinatie si alte elemente sau viatmine. De ce nu le iei pe-alea daca te intereseaza numai acidul folic?

6 sapt. DNP 1 nov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Daca nu esti insarcinata cred ca se recomanda Acid folic simplu.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

In ghidul femeii gravide zice ca: "Se recomanda ca toate femeile care planuiesc sa aiba o sarcina, sa primeasca o tableta de 4 sau 5mg acid folic zilnic, timp de cateva luni inainte de conceptie si apoi in timpul primelor 12 saptamani de sarcina.
Este de sperat ca fiecare femeie sa-si poata modifica alimentatia astfel incat sa-si asigure destul acid folic din hrana..."
Eu iau un produs romanesc, Acifol, de 5mg. Asta mi-a recomandat medicul meu.
Cele mai bune surse naturale de acid folic sunt: broccoli, conopida, varza, fasolea verde, mazarea, cartofii, spanacul, portocalele, grapefruit, bananele, painea, laptele, salata, rosiile, morcovii, ouale, nucile, pestele.
Pupic, Ioana si bb mic( 11 sapt. si 3 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Multumesc iarasi pt informatii.Eu acum iau prenatal dar nu vreau sa abuzez cu vitamine mai ales ca vine si vara.Am gasit acid folic acum 2 luni in facrmacii dar acum numai este deloc.
Incerc si natural sa iau acid folic din fructe si legume dar oricum am in teles ca noi femeile avem nevoie de mai mult ac folic tot timpul.
La cealalta sarcina am luat prenatal din prima luna si dr mi-a spus ca din cauza lui era copilul f mare in burtica,mereu avea 3-4 sapt in plus fata de normal.Cred ca e mai indicat ac folic pana in luna a 4-a si abia apoi prenatal.




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by gabid

Multumesc mult!Cred ca acestea sunt!Eu inca nu am burtica dar vreau sa iau inainte ceva pe baza de ac folic.



Gabi.


Din cate stiu eu, nimic ! Dar poti lua orice polivitamina care il contine. Referitor la luatul inainte de a avea burtica… din cate stiu eu, doar inainte este util si in primele cateva saptamani, caci apoi s-a format deja tubul neural la BB si lucrurile sunt deja cam fixate. Chiar, de ce nu se mai gaseste acid folic simplu ? Oare nu putem sa-ti gasim in zona sa-ti trimitem ? Verificam si iti spunem daca este in Timisoara. Bre, oameni buni, unde am ajuns ? Nici acid folic…

Multa sanatate,
DARAEL & Maria-Daria (3 saptamani)

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput