V-ati realizat profesional in tara de adoptie?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nic23 spune:

Da. Sunt de aproape 7 ani in Olanda si sunt multumita. In Romania am fost invatatoare si am dat si meditatii, 7 zile pe saptamana. De facultate chiar nu au fost bani.

Aici m-au primit olandezii cu bratele deschise( erau si alte vremuri) si am avut norocul sa intalnesc numai oameni foarte de treaba. Olandezii sunt super!!! Am invatat foarte multe, mi s-a mai destupat si mintea un picut si vad lumea cu alti ochi.

Olandeza am invatat-o usor si asta m-a ajutat f. mult. Aici am fost la o scoala de administrator de retea de calculatoare si de patru ani lucrez la Fisc. Am fost si doi ani la Facultatea de Informatica Inalta din Amsterdam pentru ca m-am gandit ca e ceva de viitor si voi castiga si bine. Nu a fost greu( de exemplu matematica din liceu mi-a fost de ajuns sa iau examenele aici), dar mi-am dat seama ca exista altceva ce mi-ar placea si mai mult si de calculatoare ma ocup ca hobby. Acum sunt studenta la psihologie si sper sa nu ma razgandesc iar.

Ce e usor aici e ca poti sa-ti schimbi profilul de azi pe maine, nu e totul asa de centralizat, statul te ajuta sa te integrezi, poti sa lucrezi part-time si de la serviciu ai multe facilitati in ceea ce priveste studiul, statul acasa daca ai copii etc.
Imi amintesc din Romania ca pe vremea mea unele colege locuiau in oras si aveau posturi la tara, pentru ca totul mergea prin Inspectorat. Aici mergi direct la scoala respectiva si soliciti pur si simplu.

Ma opresc aici si va doresc multa bafta!


Mergi la inceput