ASCUS - stie careva???

ASCUS - stie careva??? | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Stie vreuna dintre voi ce tratament sau ce se poate face in cazul unui rezultat de tip ASCUS la testul Papanicolau??? Eu am acest rezultat shi sunt taaaaare in dubii....Urmeaza sa mai fac nijte teste, dar pina atunci, sper ca poate, vreuna din voi a mai auzit de asha ceva...
Nu de alta, dar morcovu meu creshte, ca in curind se vor vedea frunzele maturind pe jos....

danat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Dana,eu am facut test Papanicolau si a iesit nasol acum 7 ani si nu era asa notat/stai linistita. Nu ai discutat cu medicul tau ? Sau inca nu a vazut analiza?
Caut pe net si daca gasesc ceva,te anunt.Pana atunci mai taie din morcovu' ala,da-l pe razatoare nitel,n-are rost sa creasca atata din nimic...
Sanatate maxima,Maria.

Rabdarea este cheia fericirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Uite ce am gasit pe WEB la
http://www.vnh.org/OBGYN/PapSmears/PapInterpretation.htm#ASCUS

"ASCUS (Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance) is the way the cytologist tells you that there is something on the patient's Pap smear that is not perfectly normal, but they can't tell with any certainty what it is or whether it is significant."

Dana nu e cazul sa te ingrijorezi. Fa-ti si celelalte teste indicate de medic, probabil coloscopia, examen de secretie. Celulele de pe cervix se numesc celule scuamoase. Ele pot fi categorisite ca fiind atipice, adica ASCUS din o multime de cauze: infectii, frotiu nu fost recoltat corect si altele.

Pentru tine pe pentru toate fetele informatii utile despre diagnosticarea, prevenirea si tratamentul cancerului de col la adresa:
http://www.cpss.ro/cancerdecol/index.html

Sanatate si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Fetelor, va multzumesk pentru lamuriri. Ieri am fakut colposkopia, care mi-a dat un rezultat super pentru starea colului. Ca atare, dr mi-a zis ca pot face linijtita , deoarece chiar daca nu sunt celule a caror semnificatzie sa fie f bine determinata, ele pot proveni din uter, endometru, deci sa fie nespecifice pt secretzia normala a vaginului, de fapt.
Mi-a zis sa-i dau bice cu cat mai serios, astfel incat in maxum un an jumate, doi sa avem deja . Intre timp, mi-a recomandat tzinerea sub observatzie la o perioada de 6 luni.
V-am povestit toate astea ca, cine jtie, poate mai intereseaza pe vreuna dintre fete.

Bafta si, inca o data, va multzumesk pentru urari!!!

danat

Mergi la inceput