Mamici din Constanta (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Lizuca
Dr. a noastra de familie, la care ne ducem toti , cu mic cu mare, incepand de la strabunica lui Vlad si pana la Vlad este pediatru.
Se numeste d-na dr. Rizea Gherghina si este mai in varsta, adica are multa experienta.
Are cabinet in policlinica 2, langa ICIL, la etajul 1, penultima usa pe dreapta.
Daca nu esti inscrisa la ea ca medic de familie cu micuta trebuie sa platesti consultatia, nu mai stiu cat costa, parca 300.000 lei, dar nu sunt f. sigura. cel mai bine sa ai vreo 500.000 la tine, probabil ca o sa-ti trebuiasca si pentru medicamente.
Dr. Rizea imparte cabinetul cu inca o d-na dr. Epure parca o cheama...
Dr. Rizea are consultatii luni, miercuri si vineri de la ora 14 la ora 17 (uneori sta si pana la 18 daca are pacienti), iar martea si joia are consultatii dimineata, nu stiu de la ce ora, parca de la 9 la 13. Sincer, eu n-am fost niciodata dimineata.
Eu SUNT FOARTE MULTUMITA DE EA, DE CATE ORI A AVUT VLAD CEVA MEDICATIA DATA DE EA A FOST BUNA SI COPILUL S-A FACUT BINE.
Ce-i drept, nu a fost de multe ori bolnav. Cel mai grav a fost pe 31 dec.2002, in ajunul Anului Nou cand a facut traheita, cu febra 39, dar am avut noroc ca era in localitate, am sunat-o acasa, s-a dus sotu s-o ia cu masina si mi-a venit la copil. Bineanteles ca i-am platit, am fost si eu dragutza cu ea, mai ales ca eram destul de disperata.
Sper ca ti-am fost de folos.
Sanatate fetitei tale !

AAAA, si inca un dr. f.f. bun e la dispensarul de la Casa de Piatra, de pe B-dul Mamaia, vis-a-vis de Universitate (cam pe acolo, nu stiu exact), se numeste dr. Stanescu. E dr. la care isi duce nasa mea copilul (care e de o seama cu al meu-4 ani). Si ea e f. multumita de dr. Stanescu.

Sanatate !





Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Da Laura, ai dreptate, mi-am adus aminte ca si prietena mea are copilul (1 an) la dr. Stanescu si ca e tare multumita de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Lizuca, eu la sala de aerobic unde merg vine si o doctorita pediadru si am auzit-o vorbind de o eruptie cutanata de la un virus din aer. Nu am indraznit sa o intreb cum se numeste, din bun simt, am zis ca nu e frumos sa amestec aerobicul cu statutul fiecarui.
Sincera sa fiu, ma cam roade, si cred ca daca prin mai mult curaj am sa intru in discutii profesionale.
Cat despre alti pediatri, vecina mea il are pe dr. Fasie(el) si este destul de multumita. Despre mine, pot spune ca ascult de prietena mea, care este pediatru doctorand in Spitalul Mare, si nu o pot recomanda caci nu are gata cabinetul. sunt foarte multumita de ea ca nu-mi impune ce sa fac ci imi explica si ma lasa pe mine sa aleg de fiecare data. si nu in ultimul rand este mama 2x si cred ca si asta conteaza. De doctorita Ciobanu se aude si de bine si de mai putin bine.
In situatia ta, acum e important sa te vada un pediatru si sa puna un diagnostic corect. Succes!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna,
Sunt pro-Dr.Ciobanu.Pol.1 si Pol. cu plata.Suna la pol. sa afli sigur programul,stiam in pol.cu plata ca vineri are ore de la 7 la 9(dimineata-cam aiurea).
Revin.Fii-mea doarme in bratele mele.Ne ies maselele si suntem agitate.
July

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Lizuca,
Nr.de telefon al dr.Fasie:0721813203
Macar telefonic sa-l intrebi de eruptie ca sa te linistesti pana maine cand decizi la cine te duci.
Spui ca ai nr.de la o mamica ptr.ca nu ma stie dupa nume,decat dupa figura.
Sanatate!
Eruptia:alergie,boli ale copilariei,paraziti.Viroza(?)
Crixia,pediatra ta din spital nu consulta pe sectie?Ptr.ca se practica lucrul asta.Daca zici ca este buna poate mergem si noi la ea cand avem nevoie.
July

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Julyca ce faci mama? te dadusem absenta la catalog pe aici.....probleme cu dintzishorii zici?
Liz, ce ai facut, ai mers pe la un doctor? hai, te asteptam cu vesti bune....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Buna dimineata!
July, am s-o intreb pe pediatra mea de consultatii si am sa va spun luni, ca eu merg sambata. Va viziteaza zana maseluta?

Layla, astept sa ne spui ce ti-a recomandat pediatra ta. Daca ii dai numai san este indicat sa incepi diversificarea dupa 4 luni. Cred ca prea devreme pentru suc.



CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Multam, sunteti toate niste inimoase. Am fost intre timp la o pediatra din TOmis Nord, dr.Tase, cu care, spre deosebire de majoritatea celor din tagma asta (inclusiv Ciobanu, Rizea etc), se poate vorbi omeneste. Se pare ca e, totusi, rubeola, desi nu sunt vizibil inflamati ganglionii. Cel mai important e ca am reusit sa-i opresc varsaturile (cu Debridat) si ca starea generala i s-a ameliorat semnificativ. In rest, tratam simptomatic, cu Panadol baby si Ketof. Ce sa-i dau pentru prurit? Oare merge alcoolul mentolat la virsta asta?

mami & alisia (18 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Sa nu ma intelegeti gresit, ca m-as lega de doctorii la care mergeti voi, dar pentru mine e foarte important sa poti discuta in detaliu cu medicul tau, sa-ti explice cu rabdare si fara sa te trateze ca pe ultimul om, ce se intimpla (mai ales cind e vorba de copil, de lumina ochilor tai). Pentru mine chestia asta e vitala, mi se pare ca orice meserie trebuie facuta cu har, cu vocatie, iar mare parte din medicii nostri nu au asa ceva; chiar daca o nimeresc si sunt buni diagnosticieni, nu se pricep - sau nu vor - sa se apropie mai mult de pacienti, sa consoneze cu suferinta lor. SI am impresia ca cei mai "faimosi" dintre ei, probabil si din cauza puhoiului din fata cabinetelor lor, sunt repeziti si superficiali, parca abia asteapta sa te dea afara pe usa. Nu stiu, e doar o parere.

mami & alisia (18 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Liz draga mea nu ai de ce sa te scuzi, cred ca fiecare vrea sa vorbeasca normal si uman cu un doctor si conteaza extraordinar relatia pe care o are cu pacientii.
daca ai reusit sa mergi la Dr. Tase e ok, deci pina la urma era rubeola. iti dorim sanatate si tie si printesei...nu stiu de alcool mentolat la virsta sincera sa fiu dar te vor lamuri mamicile cu state vechi.
pupici la toate,
Rox

Mergi la inceput