Despre gradinarit (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Otilia...
acum m-am prins!!!...feteloooor....Otilia nu stie sä scriieeee!!!....ne ne ne ne ne neeeee...

Petra,

päi dacä scrie artistic, ca sä arate mai frumos, päi ce mai face cu "L"-ul äla mare la mijloc????
Dar ce sä faci acum???...noi ne stoarcem creierii aici, si Otilia n-are chef de scris!!!...asta da, recunostintä!!!

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Otilia mamä...acum m-am uitat si in catalogul de la tine si eu spuneam de prima...dar sincerä sä fiu, mai mult imi place a 3-a!!!...beesianum sau asa ceva!!!...dar cind am väzut preturile m-am speriat!!!...dar de ce e asa de scump la francezi???...la noi, una de-aia ca in ultima pozä, am cumpärat-o cu 3,99€!!!
Ce-ti mai fac ridichiile???

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Dragi gradinarese,

Am descoperit de curand acest subiect si, doar in calitate de mare amatoare, imi permit sa ma alatur voua. De curand am si eu gradina, dupa ce am visat-o timp de multi ani, desi din probleme de "restructurare" va trebui sa mai astept pana pe la sfarsitul verii ca sa o aranjez. Si sunt atat de nerabdatoare... Unde pot sa incep insa lucrul este in gradina de legume, un teren ingradit in spatele garajului la care am inceput deja sa sap. Nu aveam in vedere decat verdeata (patrunjel, marar), salata si eventual rosii "cherry", nebunia mea. Datorita voua insa mi-au atras atentia ridichiile, castravetii si fasolea, asa ca iata-ma planificand un loc pt fiecare. Parca m-as aventura si in vinete si ardei, daca tot incep....

In fine, eu de fapt vroiam sa contribui cu doua idei de plante agatatoare de crestere rapida:
1. Trompete (Campis radicans) pe aici costa cam 40€ trei fire destul de dezvoltate, dar asta la o firma care se respecta, poate in alta parte sunt chiar mai ieftine.
2. Vitza rusesca (Fallopia auberti) cam la 20€ doua fire la aceeasi firma.

Ar mai fi Passiflora la 60€ cinci fire dar e destul de sensibila la inghet. De intins se intinde repede insa nu suporta compania altor plante.

Sper sa va fie de folos. Daca mai imi vin idei, va mai spun.
Pe curand,
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Camelia, eu zic ca totusi Otilia stie a scrie atata timp cat posteaza pe aici!Vezi Otilia ca-ti iau apararea????
La intrebarea ce se face cu "L" ala mare , eu zic sa-l lase asa si zice ca pune accentul pe "L", de asta este mare!!!!

Acum Otilia draga, sa nu te superi pe mine, pe noi, ca mai glumim si noi nitelus pe seama "L"-ului tau!!!!

Eu cred ca am luat=o pe aratura bine de tot, cu floirle astea ale mele si cu ideile mele. Dupa cum a-ti fost informate deja mi-am luat o cutie cu radacini de bujori si una cu radacini de clematis! BUn, mi-au placut dar am avut in alt magazin, fel de fel de radacini de astea si la un pret mai bun. Este drept ca nu sunt 5 in cutie, ci doar 2 radacini , dar eu ca o fata descurcareata ce sunt, am dus inapoi la magazin primele 2 cutii si m-am dus sa cumpar de la ala unde erau mai ieftine!(aici daca ai chitanta de la un produs poti sa-l returnezi intr-o luna de zile, daca nu-ti place!Chestie tare buna ca de multe ori mai iei si tepe la preturi!)Deci in final mi-am luat 3 feluri de clematis, albe, roz si rosii(sa le pun sa iasa un degrade pana la urma), liliac mov deschis batut, bujori rosii si albi, sa-i pun intercalati, si lacramioare! 10 bulbi intr-o cutie sa le pun in pamant si o sa am si eu inflorite cand le-o fii vremea!(si mult mai ieftine decat cele din ghiveci!)Azi am zis ca nu mai ma duc la nici o florarie de astea, ca pana la urma o sa cumpar o gramada si nu o sa iasa nimic, nimic!Hai spuneti-mi si voi ca inca nu am luat-o razna, pentru ca sotul meu v-a fii de alta parere!Sigur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

Petra,

si eu sunt tot in Illinois, mai exact in Palatine si m-am orientat mai mult pe varzavaturi si sotia pe flori.
Poti vedea la http://www.nistor.info/gallery/view_album.php?set_albumName=album14

deci nu esti singura in zona :)

MN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Hei, fetele, mi-a fost dor de voi! Ieri nu am putut sa scriu deloc pentru ca am avut probleme cu pc-ul. Asa ca ma revansez azi.
Otilia, mii de scuze ca nu ti-am scris denumirea stiintifica pentru Mana Maicii Domnului (sau caprifoi sau jesmin) dar revin : Lonicera sp. Si am gasit si unde poti vedea o poza (nu prea reusita) si poti citi mai multe, asa ca nu iti mai scriu. Adresa este:
http://www.flori-si-plante.go.ro/flori/desc/lonicera.htm
Otilia, infloreste de primavara pana toamna si nu cred sa fie asa de scumpa.
Mirela! Bine ai venit printre noi si sedere placuta si indelungata!!!
Si refrenul: Otiliaaaaa, ce-ti mai fac ridichile?
Cu drag,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Andreutza, gata, acuma stiu despre ce vorbesti, despre caprifoi, sau chèvrefeuille in franceza! Asta ma gindisem sa-mi pun sa se catere pe casa! Oare merge si pe garduri? Ca preturi este intre 10-20€ o planta (depinde de ce soi este) micuta. Daca iau una singura, cum pot s-o inmultesc? Prin seminte sau prin lastarire?
MN, bun-venit! Ce frumoasa gradina aveti, tu cu sotia!
Uite asa speram si noi sa avem intr-o buna zi si sa punem foto pe net :)))
Petra, bujori si liliac!!! Te invidiez!!! Mi-ai facut o pofta!!! Vreau si eu!!!
Mirela, merci pentru idei! E frumoasa passiflora, dar e cam complicata pentru o gradinita de copii (este floarea pasiunii, isi trage numele de la Pasiunea Christului: cuiele, ciocanul si coroana de spini)

Eu am pus aseara arpagic (ciboulette) si patrunjel in ghivece... Ca sa le am la indemina mereu :)))
Si am mai pus si 7 fire de margaritare, tot intr-un ghiveci, iar restul il pun in balconiere.

Va , harnicutelor!

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Otilia, scuze...m-am incurcat in flori!!!
Asta pe care o aratä Andreutza este!!!...se vede cä m-am sälbäticit de cind nu mai am grädinä!!!
Dar si aia roz e misto!!!

Petra...nu ai luat-o razna...si sä stii cä si eu fac la fel..dacä nu-mi place ceva, duc inapoi!!!
Iti mai dau o idee...eu nu am putut sä o aplic, pt cä nu am grädinä...dacä te duci si cumperi mai multe dintr-un loc, tocmeste-te cu ei sä-ti facä un pret mai bun!!!...e interesul lor sä-si vindä cit mai multe produse!!...si spune-le cä dacä au calitate bunä si esti multumitä, cumperi numai de la ei!!
Si lasä-l pe sotul sä creadä ce vrea el...el crede ce crede, si tu iti faci damblaua!!

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Camelia,
Pai tocmai asta este eu imi fac damblaua si il ametesc si pe el de cap cu fel de fel de planuri ale mele. Noroc ca am un sot bun care ma sustine in tot ce fac! Cu preturile nu prea merge tocmeala, pentru ca sunt magazine mari, la care oricum este vanzare acum primavara si oricand. Asta ar merge pe la serele si florariile mai mic, particulare, dar inca nu s-au deschis din cauza frigului de afara! Dar este o idee buna!

Mn,
Bine ai venit printre noi, ti-am admirat si eu gradina in poze. Este frumoasa. Doar ca la mine nu am loc si de zarzavaturi, numai de flori, gradina fiind deja un pic aranjata de fostii proprietari.

Otilia,
Ti-e "pofta" de bujori si liliac? Iti dau solutia!Imbraca-te si da o fuga pana la magazinul specializat si ce o sa se mai bucure aia ca le faci vanzare!!!CA asa m-am dus si eu pentru una si am luat SI altele!

Acum problema este vremea, ca s-a racit nitel si pe aici si noapte este totusi sub 0 grade Celsius, si nu m-as risca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:



stie cineva cum ii zice la leustean si unde se gaseste in US?

multumesc

Mergi la inceput