Despre gradinarit (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna fetelor! Ma bucur ca nu s-a pierdut nimeni!
Vreau sa ma laud: rosiile si cimbrisorul au scos capul din pamant. De bucurie beau bere acum...da' afara tot iarna...
Asa: acum sa trec la intrebari. Anul trecut nu mi-a iesit deloc marar din seminte. Stiti ceva anume despre el? E sensibil la ceva?
Are sau a avut cineva oregano in ghiveci?
Andreutza, tu ziceai ca feriga nu este pretentioasa...inseamna ca a mea este prost crescuta, needucata...Chiar, pe unde esti?
Sanatate la toata lumea!
anto



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Asa, fetelor gradinarele!!
Azi noapte la mine au fost aprox.-8grade Celsius afara. O placere si un pup cu miere nu alta! Unde sa ies eu cu plantutele mele afara?Cica saptamana asta vremea se da pe brazda, cica i-ar fii jena de noi si o da pe caldurica! O sa vedem.

Kristin,
Lalelele se planteaza toamna, dar pentru cele intarziate, prin care ma numar si eu, adica nu am apucat sa le pun asta toamna, le-am pus acum prin februarie, in pamant, dar in casa in ghivece mai mari, pentru a nu incolti asa aiurea prin pungi. asa ele si-au facut rosturile acolo in pamant inainte de a scoate frunze. Acum cand se face cald, le replantez afara si ele isi vor continua cresterea.

Apropos de lalele, mi-au iesit unele, adica numai frunzele, care sunt tarcate verde cu visiniu spre maro. Nu sunt pete semn a vreunei boli a plantei, ci sunt as frunzele pictate cu maroniu-visiniu! M-am tot uitat la ele, m-am uitat pe cutie si nu ma pot dumiri ce sunt si de care.Spre ca m-ati inteles, mi-au iasit niste lalele cu frunzele baltate ca pe un tigru!
Aici se asteapta sfaturle Andreutzei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Mut aici doua intrebari de la subiectul "Unde gasesc aceste seminte?"

quote:
Initial creeata de Leah

Buna, as vrea sa va intreb, poate stiti voi ceva. Tocmai mi-a traznit prin cap sa ma apuc de cultivat plante aromatice pe balcon, adica menta, busuioc, rozmarin, salvie. Patrunjel si marar stiu de unde le cumpar, din piata, probabil, dar de astea mai ciudate?? Ca tot timpul sunt retete cu rozmarin si salvie, dar eu nu am vazut asa ceva de cumparat ca planta verde. Apropo, sunt din Bucuresti, deci daca stiti vreo locatie pe aici, ar fi super!! Multumesc!

quote:
Originally posted by qsar

Stie cineva cum se cultiva levantica? Am balconul spre sud-est si nu sunt multe plante care sa reziste in plin soare... si-n plus, din cate stiu, unele plante aromatice alunga insectele sacaitoare (inclusiv tantarii).

Multumesc,
Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

quote:
Originally posted by Laura B

Multumesc, fetelor.
Biluta28, te rog spune-mi si mie: capsunile sunt pretentioase? Ai pus un pamant special? Am citit ca le trebuie " pamant fertil dar bine scurs". Inteleg ca nu au nevoie de umezeala multa?
Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro



Nu sunt prea pretentioase, eu am folosit stoloni din piata, nu rezista peste iarna in jardiniera si atunci cumpar in fiecare an deci nu stiu daca e acelasi soi pt. ca, cumpar la intamplare. Poti sa pui pana la 4-5 stoloni in jardiniera medie. Pamantul este de la florarie (nu turba ci pamant obisnuit)amestecat cu pamant de padure (eu am luat de la Andronache (Bucuresti) din padure de sub tei, si cu compost (balegar) adus de la tara dar care trebuie bine uscat caci arde radacinile. Combinatia a fost pur intamplatoare dar am vazut ca le-a mers bine asa. Sa stii ca poti obtine si in ghiveci(jardiniera) capsuni mari si de calitate, dar depinde de soi si stoloni (sa nu fie mai batrani de 1 an dar nici mai tineri ca nu dau rod bogat, iar dupa 2-3 ani sunt prea batrani--asta stiu de la bunicii mei care cultivau capsuni in camp pe hectare). Cu udatul ai grija sa nu putrezeasca dar nici sa rabde de sete si mai ales trebuie asezate in plin soare.

DNP- 29 SAU 16 AUG. - 17 SAPT. (DUPA ULTIMILE CALCULE).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Initial creeata de Leah

Buna, as vrea sa va intreb, poate stiti voi ceva. Tocmai mi-a traznit prin cap sa ma apuc de cultivat plante aromatice pe balcon, adica menta, busuioc, rozmarin, salvie. Patrunjel si marar stiu de unde le cumpar, din piata, probabil, dar de astea mai ciudate?? Ca tot timpul sunt retete cu rozmarin si salvie, dar eu nu am vazut asa ceva de cumparat ca planta verde. Apropo, sunt din Bucuresti, deci daca stiti vreo locatie pe aici, ar fi super!
Incearca la Plafar. Mie de acolo mi-a adus cineva tot felul de seminte (inclusiv celebrele ridichi :))) De rasaduri nu stiu...


~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by Otilia

quote:
Initial creeata de Leah

Buna, as vrea sa va intreb, poate stiti voi ceva. Tocmai mi-a traznit prin cap sa ma apuc de cultivat plante aromatice pe balcon, adica menta, busuioc, rozmarin, salvie. Patrunjel si marar stiu de unde le cumpar, din piata, probabil, dar de astea mai ciudate?? Ca tot timpul sunt retete cu rozmarin si salvie, dar eu nu am vazut asa ceva de cumparat ca planta verde. Apropo, sunt din Bucuresti, deci daca stiti vreo locatie pe aici, ar fi super!
Incearca la Plafar. Mie de acolo mi-a adus cineva tot felul de seminte (inclusiv celebrele ridichi :))) De rasaduri nu stiu...


~Otilia&LaAdelita~




Raspunsesem eu la intrebarea asta, vad ca msg respectiv n-a mai fost mutat. Spuneam ca rasaduri gasesti in piata sau kiar in Metro, dar sint mai scumpe in jur de 100.000 lei...rozmarin, salvie, oregano, cimbru etc. Seminte tot in magazinele gen Metro, Carrefour Selgros, acum sint rafturile pline.
Daca mergi la Metro Otopeni, rasadurile de plante aromatice sint la raionul de legume-fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Eu va spun ce vreau (care imi este scopul) si voi ma ajutati sa realizez, OK? Deci: vreau sa pun, pe jos, pe balcon, la marginea peretelui, un sir de jardiniere in care sa plantez ceva catarator, cu flori (neaparat) multe si colorate care sa se urce si sa imbrace peretele (si sa se catere rapid si sa fie nepretentios). Sunt modesta, nu? Ma bazez pe voi ca sunteti fete destepte. Va pup si va astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by furni

Eu va spun ce vreau (care imi este scopul) si voi ma ajutati sa realizez, OK? Deci: vreau sa pun, pe jos, pe balcon, la marginea peretelui, un sir de jardiniere in care sa plantez ceva catarator, cu flori (neaparat) multe si colorate care sa se urce si sa imbrace peretele (si sa se catere rapid si sa fie nepretentios). Sunt modesta, nu? Ma bazez pe voi ca sunteti fete destepte. Va pup si va astept.



Daca e umbros locul respectiv poti pune zorele, cresc repede si fac flori frumoase multe si colorate exact cum vrei tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Nu este umbros (am soare dupa-amiaza). Si zorelele unde se gasesc? Le pun seminte? Si ce scrie pe plic? Da, sunt pe dinafara, dar vreau! Speranta mi-e in voi. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Da, le gasesti seminte la plic...unde? tot metro, carrefour etc . le pui seminte da, daca au soare dupa-amiaza o sa trebuiasca sa le uzi (seara sau dimineata). Ce scrie pe plic, habar n-am..oricum nu-s pretentioase...stii cum arata zorelele? daca nu fa-mi un semn si-ti trimit ceva poze cum au fost ale mele anul trecut..

Mergi la inceput