Despre gradinarit (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Pojogam, la zambile nu ma pricep, ca n-am avut decat cumparate din piata.
Despre kalanchoe, poti sa-ti mai zic ca si eu am fost mirata citind pe site-ul acela ca acea planta face seminte. Eu n-am observat...desi am floarea asta de vreo 4 ani.
Din proprie experienta iti spun ca floarea nu e pretentioasa, se inmulteste repede (chiar si o frunza daca o pui in apa da radacina, dar recomandabil sa pui o plantuta cu macar 2-3 frunze). Daca ai fi mai aproape ti-as da pui de la ea, ca uneori nu stiu ce sa mai fac cu ei. Majoritatea i-am impartit pe la cunostinte, chiar azi am promis un puiut la cineva.

In alta ordine de idei, tot mi-a casunat mie pe violete de parma, ca eu n-am avut niciodata. Astazi cineva mi-a dat niste frunze sa le pun in apa sa faca radacina. Asa se inmultesc aceste plante? Am inteles ca violetele de Parma nu se uda decat in farfurioara....pana atunci sper sa imi faca radacina si sa se prinda.
Primula cumparata de la Metro imi tot face pe flori si n-am decat sa ma bucur. Totusi ma ingrijoreaza ca va veni caldura mai mare si stiu ca nu-i place "arsita". Si in apartament e cald. Deocamdata o tin pe balconul inchis.
Vreau sa-mi pun in jardiniere saptamana viitoare seminte de flori de nisip. Voua va plac aceste flori? Nu sunt din cele mai deosebite, dar avand in vedere ca balconul meu e "inundat" de soare toata vara, e o alegere potrivita, zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Pojogam,
In alta ordine de idei, tot mi-a casunat mie pe violete de parma, ca eu n-am avut niciodata. Astazi cineva mi-a dat niste frunze sa le pun in apa sa faca radacina. Asa se inmultesc aceste plante? Am inteles ca violetele de Parma nu se uda decat in farfurioara....pana atunci sper sa imi faca radacina si sa se prinda.





Da, aceste flori se innmultesc si asa. Se mai pot innmulti prin pui, sau chiar sa pui pur si simplu o frunza in pamant. Asta cu conditia sa fie o frunza mare si frumoasa,iar pamantul s fie unul bun.
Violetele se pot uda si pe pamntul din ghiveci, doar sa nu se ude frunzele pentru ca putrezesc foarte repede. Le place lumina, dar nu actiunea directa a soarelui, de ex, puse in geam , dar sa nu fie cu frunzele lipite de geam, pentru ca acestea se vor arde sigur.
Daca sunt ingrijite bine, aceste flori te pot bucura mai tot timpul anului cu flori. Eu am o colectie de 8 ghivece, de fel de fel de culori si acum tocmai sunt inflorite si sunt o splendoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Diana 904...mersi pt incurajari!Am luat si eu un butas de trandafir catarator,saptamana viitoare il pun in gradina.Mi s-a spus ca o sa infloreasca anul asta,de abia astept!Pe ambalaj sunt super frumosi,au culoarea mov deschis.Deasemeni mi-am mai cumparat si doua muscate,tare ma bucur ca le am gasit,oftam dupa ele de anul trecut!

Va pup si spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Doina de unde ai cumparat muscate? Am fost azi in Metro, la Otopeni si n-am vazut. Azi le-am scos din beci pe ale mele si arata jalnic, multe s-au pierdut de tot, le-am scos si le-am aruncat erau complet uscate, celelalte sint vai de capu' lor!!
Au aparut rasaduri prin piete oare?

Ptr. trandafir: am pus o poza la profilul meu cu trandafirul alb din Metro facuta vara trecuta, avea deci un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna fetelor! Mei...aveti niste flori frumoase, dar cu niste nume de-mi contorsioneaza limba .
Diana, frumos trandafirul!
Petra, nu faci si tu o poza la violetele alea? M-ai pus la ambitie. Imi voi lua si eu.
Pot spune ca cimbrisoru da sa scoata capusorul din pamant, dar rosiile nici vorba .
Otilia, Cami... unde ati disparut?
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Anto draga, aicea-s!
Astept sa se stringa mai multe vesti...
Plante agatatoare tot nu mi-am luat.
Patrunjelul a dat citeva frunzulite, iar arpagicul creste!
Intr-o jardiniera am pus un covoras de flori in cascada si vad ca le-a dat si lor frunzulitele :)))
Margaritarul creste si el... Trebuie sa plantez anemonele si alte milioane de pliculete cu seminte pe care le am, dar... astept sa-si faca sotul timp sa-mi sape gradina.
V-am zis ca mi-am luat si o mimosa? Am pus-o deocamdata intr-un ghiveci mai mare, pe terasa, dar cind o creste maaare de tot o mut in gradina.
Semincioarele mele de lavanda au facut multe frunzulite. Unele s-au cam uscat, dar vad ca altora le merge mai bine si apar si frunzulite noi. Asa ca poate la anu' ma fac cu ceva levantica in gradina!
Va , gradinarese, si chiar daca nu scriu mereu va citesc!

~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Diana 904...le-am de la o florarie din Bucuresti,de pe Ghencea,la capatul lui 41.Daca stai in buc. iti explic mai pe indelete...
Am luat muscata curgatoare si de aia normala,cu floare in degrade,visiniu cu roz...daca am scris corect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Diana,mii de scuze...probabil stai in Bucuresti daca ai fost la Metro,daca vrei iti dau un PM si-ti dau date mai concrete cu privire la florarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Multumesc Doina dar Ghencea imi e tare peste mina si nici nu cunosc zona mai deloc. Las' ca n-o fi singura florarie din Bucuresti, oi gasi eu vreuna mai aproape de casa cu muscate, kiar azi o sa fac un drum prin piata sa vad daca gasesc ceva.

Mi-au iesit rosiile, deocamdata sint firave au cite 2 frunzulite amarite dar eram atit de incintata dimineata incit copiii s-au repezit la ghiveci crezind ca pot culege deja rosiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

A crescut cineva capsuni in ghiveci?

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput