pusculita pentru cristi

pusculita pentru cristi | Autor: gabrianah

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va fac o propunere : daca gasiti de buna e Ok, daca nu iar e OK.
As vrea sa va propun ca atunci cind mergeti la cumparaturi si primiti rest de la casa maruntisul, sa il puneti intr-un borcanas, si astia sa fie bani pentru Cristi( sau ajutor umanitar pentru cine are nevoie)..
Cred ca nu e foarte greu sa renunti la 50 centi, 1-2-euro, dar in timp banii astia pot insemna mult pentru cineva din Romania.
In Rominia ar fi greu sa se puna rest de la 10 mii?
Poate gasiti prieteni care ar putea adera ideii.
Eu am o pusculita pe care scrie "mami-coafor", si s-a umplut f. repede cu multi marunti. Acuma cred ca o sa imi las parul lung:)
ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

DESI AM PUS ACESTE METODE SI IN ALTE SUBIECTE, CA RASPUNS LA O RUGAMINTE SI DEOARECE CRED CA "REPETITIA ESTE MAMA INVATARII", NU AM REZISTAT ISPITEI.....

101 metode de a strange ceva banuti pentru Cristi (si nu numai – dupa cum se vede, siteul www.desprecopii.com devine din ce in ce mai cunoscut si oamenii apeleaza la noi ):

1. Trimiteti scrisori si mailuri la toti cunoscutii, la fundatii, ziare, televiziuni cu cererea de sprijin.
2. Vorbiti cu cunoscutii, prietenii, vecinii, colegii de la munca si, nu uitati, sefii…. Oricine poate pune 10.000 lei sau 1 EURO sau 1 $ si astfel, chiar daca personal nu ati fi putut dona decat o picatura, astfel veti putea aduce un pahar !!!
3. Dupa ce strangeti o suma, incercati sa ajungeti personal la BANCA ! Daca nu puteti, rugati contabila sau chiar seful care ajunge acolo. Cereti sa vedeti cecul si nu uitati sa-l prezentati celor care au donat. Astfel, veti arata ca pot avea incredere si alta data si, in mod sigur, vor fi mai darnici !
4. In special pentru cei din strainatate: Nu uitati sa vorbiti la magazinul din colt sa puna o cutie de donatii… nu se stie !
5. Multumiti tuturor, chiar si numai pentru sprijinul moral !

6 – 101: Oricine poate imbunatati aceasta lista cu metode… SUCCES !!!

DARAEL & Maria-Daria (2 saptamani)

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

SI, TOT PENTRU A CRESTE EFICIENTA ACESTEI ACTIUNI UMANITARE, VOI ARATA MAI JOS UN MODEL DE MAIL PENTRU ACEST APEL. EVIDENT, FIECARE POATE INCERCA CE MODEL CONSIDERA:


APEL UMANITAR:

VA LASA INIMA ???

Cristi va implini 3 ani pe 14 martie 2004. Daca era dupa doctori, n-ar fi trait mai mult de o luna, din cauza problemelor pe care le are la inima. Inima lui poate ceda oricand daca nu va fi operat. Va lasa inima sa spuneti “Nu!” strigatului de ajutor a lui Cristi? De ce? Doar pentru ca este un copil abandonat ?

PENTRU CRISTI, VA RUGAM SA SPUNETI DA !!!

ORICE SUMA, INDIFERENT CAT DE MICA ESTE DE MARE AJUTOR. IMPREUNA VOM REUSI SA STRANGEM CEI 65.000 EUR:

Pentru a aduce echipa de medici americani in Romania, a inceput campania de strangere de fonduri. Ei il vor opera aici pe Cristi, dar si pe alti copii aflati in aceeasi situatie medicala.
Este nevoie de 65.000 EUR.
Pana acum, conturile arata o suma neasteptat de mica.

Tu poti face diferenta !

Conturile in care pot fi donati banii pentru viata lui Cristi sunt deschise la:
Bank Post Romania - filiala Magurele
Lei: 251101.113709002083015
Dolari: 251101.213709002083013008

Titularul conturilor este Dr. Cristian Popescu - Bucuresti.

Depunerile se pot face de la orice filiala din Romania si nu numai.

Vi se pare ca aveti doar 100.000 lei ?
Va multumim chiar si pentru atat !!!
Va multumim chiar si pentru 10.000 lei.
Intrebati colegii si prietenii daca nu vor sa va fie alaturi si o sa vedeti ca vei ajunge la banca cu mult mai mult.
Va multumim inca o data !!!
Chiar daca nu puteti sa ne sprijiniti financiar, trimitand acest mail sefilor, colegilor sau prietenilor, ne ajutati sa il ajutam pe Cristi.

Pentru toate acestea va multumim !!!

Aceasta actiune este sustinuta de Revista Mami, Forumul www.desprecopii.com si Revista Catavencu.



Linkuri semnificative:

Pagina PENTRU CRISTI
http://www.pentrucristi.ro/

Actiuni PENTRU CRISTI
http://www.pentrucristi.ro/int.php?page=actiuni

Diagnosticul lui Cristi si actiuni:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21474

Euthanasie pentru Cristi
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21413

Floare de colt
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22298

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

ok, m-am hotarat voi trimite acest mail acolo unde voi crede de cuviinta, si am copiat textul, urmeaza sa il traduc in germana( cu germana mea de balta), si sa il trimit si aici revistelor si nu numai.
daca cineva care se are bine cu germana, si are si timp, vrea sa ma ajute cu tradusul, i-as ramane dator:), daca nu ma descurc eu cumva.

in timp ce copiam textul mi-au venit niste idei:

1. voi face o copie textului si il voi trimite gadinitei unde lucreaza matusa mea, defapt ei, cu rugamintea sa faca fluturasi pe care sa ii imparta parintilor cand isi aduc copii sau ii iau de la gadinita.

2. aceiasi fluturasi , dar pe germana, si sa ii pun la gradinite aici si la scoli/ brutarie....

3. lucrul aceta l-ar putea face oricine dintre voi care are acasa sau la servici un xerox.
(cred ca si linkurile sunt imp., pt. a putea "verifica omul" ca, chiar este asa ceva, se intampla")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by peca

ok, m-am hotarat voi trimite acest mail acolo unde voi crede de cuviinta, si am copiat textul, urmeaza sa il traduc in germana( cu germana mea de balta), si sa il trimit si aici revistelor si nu numai.
daca cineva care se are bine cu germana, si are si timp, vrea sa ma ajute cu tradusul, i-as ramane dator:), daca nu ma descurc eu cumva.

in timp ce copiam textul mi-au venit niste idei:

1. voi face o copie textului si il voi trimite gadinitei unde lucreaza matusa mea, defapt ei, cu rugamintea sa faca fluturasi pe care sa ii imparta parintilor cand isi aduc copii sau ii iau de la gadinita.

2. aceiasi fluturasi , dar pe germana, si sa ii pun la gradinite aici si la scoli/ brutarie....

3. lucrul aceta l-ar putea face oricine dintre voi care are acasa sau la servici un xerox.
(cred ca si linkurile sunt imp., pt. a putea "verifica omul" ca, chiar este asa ceva, se intampla")



Te rog sa-mi trimiti si mie traducerea pe germana. Multumesc.

~~ Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Originally posted by Adela

[quote]Originally posted by peca

urmeaza sa il traduc in germana( cu germana mea de balta), daca cineva care se are bine cu germana, vrea sa ma ajute cu tradusul, i-as ramane dator:), daca nu ma descurc eu cumva.





dar daca nu se ofera nimeni sa ma ajute, ma descurc eu cumva, iti trimit, si tu imi trimit inapoi corectat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

peca, te ajut daca vrei, trimite-mi ce vrei sa traduc/corectez.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:


cristina, este vorba de apelul umanitar postat de darael,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Am trimis si eu mesajul lui Darael, cunoscutilor mei!
Numai bine!


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

Mai vin si eu cu o idee:ar trebui trimise e-mail-uri la cit mai multe vedete,unele chiar au suflet.Sa se scrie si adresa noastra www.desprecopii.com si sa li se specifice ca aici pot citi intreaga realitate despre Cristi.
Numai bine!

Teodoreiin 17 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Trimti si eu mesajul umanitar la prieteni si cunoscuti, numai ca am o mare problema. Daca vrea cineva din straiantate sa trimita bani prin virament sau indiferent cum la Bancpost in Ro, ii trebuie codul SWIFT. Pe undeva, la unul din subiectele despre Cristi l-am gasit dar nu mai stiu exact unde si nici nu l-am notat sau memorat: ceva cu ROBU la sfarsit. Daca il stie cineva, va rog sa mi-l scrieti ca sa pot trimite mailurile.

Daca vreti va ajut si eu la tradus mesajul in germana, peca, Cristina daca va trebuie ajutor spuneti-mi (eventual PM), cat despre fluturasi pot sa-i scot eu la imprimanta si dupa aceea ne intelegem prin posta.

Mai revin o data la povestea cu contul bancar in Ro. Poate e o idee proasta sau buna, si sunt convinsa ca au mai scris-o multi pe forum: poate se gaseste cineva sa deschida si in Germ, Olanda, sau Franta un cont ptr. Cristi. E mai usor pentru cei de aici sa depuna banii la una din bancile familiarizate, multi poate mai traiesc cu cliseele de alta data, ajutor ptr. copiii in Romania, precis cineva fura banii si-si cumpara masina sau casa. Nu e cazul aici pentru Cristi, dar nu se stie ce gandeste lumea, si ca sa ma duc sa-i spun unui neamt, stii, pune banii in plic si trimite-i la urmatoare adresa, parca nu as face-o.

Pupici si astept un semn de viata de la voi draga peca si Cristina.

Mergi la inceput