puree pentru bb!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Am vazut ca cineva ti-a recomandat miere. NU se da miere la copil mai mic de 12 luni deoarece poate face complicatii foarte mari. Poti sa-ti intrebi si pediatrul si chiar ma mir ca nu stia.
Laptele de vaca, chiar diluat se da de la aceeasi varsta. In legatura cu ceaiul indulcit cu zahar, eu sunt sigura ca poti gasi ceai pentru sugari, f. bun si dulce exact cum trebuie.
Si nu te grabi cu diversificarea: sugarul hranit la san abia de la 6 luni are nevoie de alte alimente, iar cel hranit artificial - de la 4 luni.

Sa fiti sanatosi si papaciosi!

Magda si bb alex puisor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da..intr-adevar, mierea poate provoca botulism...Nu se recomanda sub un an!
In legatura cu ceaiul...Cumpara mai degraba ceai special pentru bebelusi, de-ala instant... Acela este deja indulcit si sunt folositi alti indulcitori, mai bine tolerati de bb...
In ceea ce priveste piureul, eu zic sa nu-i dai sub 4 luni...Il alaptezi la san? Se pare ca nu...daca pui intrebarea despre laptele de vaca...Eu pe Emma am alaptat-o si o alaptez si acum si nu i-am dat piureu sub 5 luni...Tu ii poti da de la 4 luni, daca nu alaptezi...


_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Foarte ciudat ... problema cu mierea. Oricum parerea mea e ca mierea e sigur mai bina decat zaharul pentru organism. Am gasit de cumparat de la Milupa gris cu miere, am intrebat pediatrul si mi-a zis ca e foarte bun si sanatos pentru bebe ... ma gandesc ca poate are un continut foarte mic de miere din moment ce pedíatrul mi-a zis sa ii dau. Lisa are 5luni si 2 saptamani . Si cu diversificarea la 2 luni mi se pare chiar absurd. Copilul prin lapte primeste tot de ce are nevoie el al 2 luni. Mie mi se pare mult prea mic pentru mancare . Si cu laptele de vaca diulat nu sunt deloc de acord asa devreme. Lisa bea formula de la Hipp si va bea pana la 3 anisori sigur ... Fiecare face cum crede dar... Apropo ... am sa mai intreb o data medicul de miere... asta e tampit de imi zice ca e sanatos pentru copii si aici toata lumea e impotriva mierii ... ii rup urechile ..
Va pup

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

LOREDANAIASCU probabil ca mierea din cereale o fii prelucrata pt ca altfel acel tip de aliment nu ar fii fost dat spre vanzare.
Mierea, e mai buna ca zaharul, dar nu la sugari. Aparatul lor digestiv e prea imatur pentru miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Nu miere pana la un an. Scrie mare in cartulia mea de diversificare. Pericol de botulism.

Nu zahar, nu sare pana la un an macar.

De asemenea daca un copil e alaptat de mami exclusiv pana la 5-6 luni nu are nevoie de diversificare. Daca e pe laptic de formula se poate incepe diversificarea de la 4-5 luni.

Daca bebe e slabut se incepe diversificarea cu fainos simplu. In Olanda exista un fainos doar pe baza de faina de orez. Daca bebe e mai grasut se incepe cu un fainos cu faina de orez +o leguma gen morcovi. Fainosul se introduce intai la masa de seara ca sa se lungeasca puiului noptile. Si se poate introduce si dimineata, dar dupa ce bebe papa o masa de legume. In principiu e recomandat asa pentru bebeii slabuti, ca sa compenseze deficitul caloric al legumelor versus lapte la pranz.

De asemenea fainosul simplu se poate da si inainte sub recomandarea medicului ( pui grisina, pui care varsa des....).

Si la vreo saptamana dupa fainos ... vin legumele. Multi zic sa se inceapa cu legumele ca nu cumva gustul dulceag al fructelor sa-l faca sa respinga legumele, dar parerile sunt impartite.

Se incepe cu cate un aliment, nu combinatii. Cate o lingurita-doua inainte de ora obisnuita de masa. Si se pastreaza acelasi aliment cateva zile pentru ajuta stomacelul puiului sa-si produca enzimele cu care sa digere alimentul. Daca refuza alimentul, e lasat in pace si se incearca cu doua lingurite in lapticul (pompat sau formula) puiului +o tetina variabila.

Daca bebe e mai grasut sau este fff. cald se poate incepe cu suc sau ceai, neindulcite.

Se incepe cu pureuri fine de : morcoovi, mere, banane, cartof, conopida, brocoli, pere si eventual portocale amestecate cu alt fruct.

Intr-un ritm normal cu introdusul tuturor acestora trec macar o luna si jumatate. Apoi vin la rand galbenusul de ou fiert. Tot asa un sfert, o jumatate si abia apoi unul intreg. Si doar de doua ori pe saptamana.

Apoi daca bebe e slabut se introduce carnita de puiut/curcan mixata in pureul de legume, daca nu se incepe cu introducerea supei lichide care-i mai putin calorica. Se poate introduce apoi si carnita de vitelus sau peste slab. Restul carnurilor, mai ales porcul asteapta sa treaca macar un an.

Abia apoi vin restul legumelor si fructelor. Se evita excesul (mai mult de doua ori pe saptamana) radacinoaselor albe, spanacului, salatii... pentru ca in lipsa unui produs "bio" contin nitrati care se transforma in nitriti in bila lui bebe... Dintre fructe se vor evita totusi cateva dintre ele pentru riscul lor crescut de alergii sau diaree gen capsuni. Se evita si alimentele la care parintii au alergii.

Laptele de vaca si produsele lactate care nu sunt cu lapte "maternizat" sunt in general recomandate dupa un an.

Si mai mult nu stiu... galusca mea are aprope opt luni.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boubba spune:

PISIELLA bineinteles ca il alaptez la san...daca laptaria da lapte de ce nu?dar vroiam doar sa stiu de la ce varsta se incepe diversificarea oricum san am sa-i dau cat am sa am ....oricum VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNSURILE(SFATURILE) VOASTRE ...PUPICI!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Am cautat putin pe google si am gasit aici foarte bune explicatii:http://www.bioport.ro/Bioport/botulismul.html
Sper sa va fie de folos...
Si eu am folosit miere dupa 1 an din cauza BOTULISMULUI!!!
Maninca foarte multa miere puii mei,in special in iaurt,cite o lingurita,iaurt natural.



Theodora, Alexandros, Yannis
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
http://community.webshots.com/user/theodorapap
Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boubba spune:

Va multumesc din suflet pt toate raspunsurile voastre...vreau sa va spun ca de 2 saptamani am inceput sa ii dau banana cu suc de portocale piuree de morcov si piuree de mar si suporta foarte bine iar de placut ii place la nebunie
simona si bb dennis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Una din primele chestii care ne-au avertizat doctorii la spital dupa ce am nascut e ca n-avem voie sa le dam zahar sau sare pina la virsta de cel putin un an. Si sa evitam cit putem orice contine zahar pina cel putin la 6 luni, mai ales mierea. Eu zic sa astepti, asa cum spune lumea aici...
Laptele de vaca poate fi folosit in cantitati mici la gatit dupa 6 luni, dar nu ca substitut la formula.

Miruna,
Horia si Martin, 26 August 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

In nici un caz zahar si sare in primul an. Dupa cum au spus si altii, el inca nu are gustul dezvoltat incat sa decida ce e dulce si e bun si ce e sarat.
Ii va dezvolta gustul pentru zahar mai tarziu - studiile arata a micutii care au mancat zahar de timpuriu, vor dezvolta mai usor o preferinta catre dulciuri decat cei care nu l-au folosit.
Si in plus zaharul nu e deloc sanatos pentru adulti si cu atat mai mult pentru micuti.
Sanatate la toti micutii,
Ciuf

Mergi la inceput