Voi dati PERITOL la copiii vostri ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adoliana spune:

Sunt de acord cu ce au scris fetele pana acum!
Eu i-am dat Peritol la baietelul meu de 10 luni, cand a facut o alergie , doar seara, caci unul din efectele secundare este starea de somnolenta, cate 3 ml. si doar 6-7 zile, nicidecum pentru a creste in greutate!
Poate este cazul sa te gandesti si la varianta de a schimba medicul de familie! [b]Copiii nostri sunt prea pretiosi pentru a ne juca cu viata lor![/b]



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Si eu i-am dat lui Tudor acest peritol pe la 1 an si 3-4 luni, ptr laringotraheita, dar nici eu nu am fost deloc incantata de efecte. Intr-adevar, ii inducea o stare de somnolenta si dormea noaptea neintors, dar dupa ce am intrerupt tratamentul copilul meu nu mai dormea! De-abia reuseam sa-l culc leganat pe picioare si dupa o ora, doua se trezea cu un chef de joaca de ziceai ca e miezul zilei, nu al noptii! Iar de pofta de mancare, ce sa mai zic, n-am observat nici o modificare.
Asa ca acum, desi a facut iar laringita si medicul i-a prescris din nou peritol, nu i-am mai dat.

Florentina & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Imi pare cunoscut subiectul asta!
Cred ca este arhivat acum, dar eu l-am citit cu vreo doua luni in urma.


Sfatul meu este ca nu trebuie sa-i dai copilului asa ceva!
Cum spunea si cineva mai sus, greutatea copilului tau nu este la o limita inferioara. Fiecare copil este UNIC, are modul sau de dezvoltare, poate recupereaza lunile urmatoare.
Atata vreme cat medicamentul este in principal un antihistaminic, nu-i vad rostul in situatia ta.
Si alexia mea la 6 luni avea 6800g si 64 cm, iar eu sunt multumita ca este un copil normal, vioi si sanatos. N-as vrea unul obez.

Mare grija sa ai!

CriXia

Mergi la inceput