Plante si flori pentru suflet (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Andreea, multumesc pentru sfat..scuze pentru intriziere, n-am mai citit la subiectul asta, am avut cupilu' bolnavior am fost si in spital, numai la plante nu mi-a stat gindul!!

Am mai cumparat un mar intre timp, sper sa reusesc sa ii plantez cit mai repede,inainte sa intre in vegetatie...bine ca mi-ai spus kestia asta, in Metro erau deja multi pomisori carora le dadusera frunzele si ma batea gindul sa mai iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Andreuta, nu stiu denumirea stiintifica. Este curgatoare, are frunze verde inchis si parca ar fi de plastic, face flori alb-roz din care picura miere, o floare, e formata din mai multe micute, si e cat un pumn de mare. Nu stiu daca am explicat cum trebuie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:


Begonia tot nu da semen de floricele dar poate ca asteapta si ea soarele de primavera.
Am fost la Metro si am vazut pomuleti dar erau cam anemici. Am vrut insa sa iau trandafiri si pe ambalaj sunt frumosi dar cand infloresc sunt cu flori mici. Am luat anul trecut 3 trandafiri si in vara cand am vazut ce pricajiti erau bobocii… Am vorbit la o sera sa iau ceva mai de soi.
Nu mai stiu cine ma intreba de semnite de castraveti. Pun in fiecare an si am seminte tare bune. De obicei le plantez imediat dupa Paste si fac asa cuibusoare, pot sta si in locuri mai umbroase, insa la inceput trebuie udat mai des.


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Laura am "butasul" de muscata insa nu are radacini ci va trebui sa-l pui tu in apa cateva saptamani si apoi sa-l plantezi. sa nu ma intrebi ce culoare au florile ca nu stiu. sa vad cum ti-l trimit luni. ok?!

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Mihaela,chiar vroiam sa-mi iau trandafiri de la Metro si acum m-am linistit.De unde iei trandafiri?
Pomi am luat eu anul trecut dew la Metro...pana la urma s-au prins toti...sa-i vedem anul acesta!




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Fetelor, linistiti-va cu trandafirii straini din Metro pentru ca eu i-am avut direct de la importator si sunt vai de mama lor (firavi, asta daca se prind)! Foarte frumoase sunt doar preturile si hartia de ambalaj. La fel seminte, mai bine cumparati din cele romanesti ca eu am avut toate florile si legumele si au iesit pe sponci(dar am avut f multe plicuri). Mai ales florile au fost tare proaste. Nu stiu sa va spun nimic de pomi pentru ca nu am luat decat de la Baneasa mai demult si acum sunt tare frumosi.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mersi, Pojogam, nu mi-ai raspuns daca vrei seminte de "mirabilis", sau "buna dimineata olandeza" cum ii mai zice...Iti trimit?
Gabid, nu mi-ai zis daca pomii tai luati din Metro anul trecut erau italieni sau romanesti...Eu am luat si italieni si romanesti, sa vedem daca s-or prinde...

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Laura,cred ca erau straini sigur!Cineva ne-a spus de atunci...credeti ca o sa se prinda in Bacau unde clima e mai rece ...noi am reusit sa-i prindem,mai ales ne-am bucurat pt piersic...in Bacau nu prea e locul lor fiind aproape de munte.Piersicul,caisul,ciresul i-am pus la soare toataa ziua si marul,parul laa jumatate soare-jumataate umbra.
Asteptam sa le dea frunzulite si anul acesta!

Cu florile de la Metro am patit-o si eu.sunt urate si arata ca buruienile!

Eu o sa-mi caut in piata flori la tarani...cred ca aduc si ei!







Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Liliana,si eu am cumparat de la Metro un portocal de ghiveci,l-am mutat intr-un ghiveci mai mare si acum astept sa faca portocale:)Acum fara gluma,si pe mine ma intereseaza cum se ingrijeste; pe cutie scria ca se uda frecvent,se tin la soare si se fertilizeaza ...dar mai trebuie oare altoit?
Si mie imi plac foarte mult plantele,deocamdata am 2 ficusi enormi,o draecena marginata,un lamai care trebuie altoit,3 plantute care au rasarit din semintele aduse de prietena mea din Africa(ar trebui sa fie "Floarea pasiunii" dar mai vedem),si portocalul pitic care sper sa fie atractia viitoarei mele sere.
Pupici multi iubitoarelor de plante,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Dragalaselor,sper sa nu va suparati prea tare pe mine,insa datorita faptului ca acest subiect este unul de interes general si identic cu "Despre gradinarit" de la "Discutii generale",imi permit sa va rog sa continuati discutiile voastre acolo:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22729
(pe prima pagina aveti si linkurile de la "Plante si flori pentru suflet".)
Multumesc!



Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica

Mergi la inceput