Meniu aniversare doi ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Copiii vor veni insotiti de parinti,au doar de mamica.Sant prea mici sa ma bag la supravegeat multi copii singura...
Voiam cremvursti de aia mici (se gaseau la borcan sau conserva odata) ca sa iasa mai frumos .
Mersi de ponturile cu smantana...
Cristina ..,de unde stiu ca-s din Strunga? Ii iau la intrebari de la un capat la altul?
Ciufulici,spune tot! Cum ai organizat,ce-ai facut,cum a iesit...
Vreau sa cumpar si coifuri,coronite,fluiere,baloane,lumanari artificii,si cate un cadou micut pentru fiecare invitat sau poate cate o punguta cu prajiturele..

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by adi69

Cristina ..,de unde stiu ca-s din Strunga? Ii iau la intrebari de la un capat la altul?

Dia si bebe Rucsi



In piata la Spiridon este magazin -reprezentanta IAS Strunga,la subsol unde se vinde laptele si brinza.
Si in piata Alexandru la fel - magazinul e chiar la intrarea in piata cum vii de la linia de tren(unde se vind pasari).
Se gaseste smintina la cutii de 0,5 si de 1 l .
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Cristina tu ce-ai facut de ziua lui Mihnea?


Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

fetitei tale......acum sun cam in pana de idei ca sunt putin cam disperata ce sa fac intr-o ora cind se intoarce sotul meu acasa ca mi-a fost lene si nu i-am facut nimic.adi incearca si pasta de peste care am scris-o la retete rapide....ungi pe feliute de baghetamona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Am sa incerc sa scriu in mare cam cum a fost la aniversarea Dianei.
Diana e nascuta in decembrie prilej cu care noi am pregatit casa si pentru sarbatorile de iarna.

Am avut de decorat toata casa, am impodobit si bradutul cu clopotei aurii si cu ghirlande arginti si albastre. Apoi am pregatit pentru invitatii Dianei un coltisor mai special cu tot felul de ornamente pentru petrecere si vreo 250 de baloane, coifulete colorate, gornite, ochelari si nu mai stiu cum se numesc toate alea. Asta a fost in casa ca am pregatit si in gradina un fel de corturi mici care se leaga intre ele cu niste tuburi unde sa se joace copii si i-am cumparat Dianei drept cadou un fel de leganut care ei ii placea. Am pregatit mancare romaneasca suta la suta dar cu ingrediente thailandeze,un tort mare, fructe si bauturi.

Petrecera a fost de dimineata de la ora 9 deci am pregatit un fel de aperitiv care a fost compus din: salata de avocado, salata de vinete cu maioneza, salata de boeuf, parjolute, salata de sfecla rosie, crema de spanac, pasati, zacusca cu ciuperci si ardei grasi, crema de branza de vaci, alte barnzeturi, masline, rosii, ardei, ridiche, castarveti, conopida, morcov, telina. Toate se luau cu paine de casa.

Dupa ce invitatii au mancat am adus prajituri, am facut niste caise romanesti.
Fructe au fost mereu pe masa(mere, pere, banane... etc) dar dupa prajituri am adus de la frigider struguri si capsuni.

Ca bauturi am ales sucul de mar si cel de portocala verde pentru copii.

Pentru adulti am pregatit cafea, ceai, apa tonica, bere, vin, ceva tarie.

A urmat tortul de zahar ars insiropat cu sirop de portocale si umplut cu nuci pe care l-am modelat sub forma unui om de zapada. Ornat deci cu frisca, mocov, si nasturasi din ciocolata( daca vrei pot trimite o poza sa imi vezi opera).
La tort am avut un fel de sampanie pentu copii si una pentru adulti. Finalul a fost cu confeti si ceva pocnitori apoi copiii au trecut la spart baloane.

Cum arat in casa dupa nu ma intreba.
Au fost peste 30 de invitati.

In toata treaba asta rolul meu a fost cu bucataritul si ceva indicatii de aranjat decoratiunile prin casa si tati cu decoratul propriuzis, umflatul baloanelor (250 au fost ceva)primit invitatii si facut poze.

Spor la treburi iti spun de pe acum.

Ciufulici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Ciufulici...cum a umflat sotul tau 250 de baloane????Anul trecut am umflat vre-o 30 si a trebuit sa ma odihnesc cateva ore...:)
Spune-mi te rog reteta tortului de zahar ars cu sirop si nuca...

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

quote:
Originally posted by adi69

Ciufulici...cum a umflat sotul tau 250 de baloane????Anul trecut am umflat vre-o 30 si a trebuit sa ma odihnesc cateva ore...:)
Spune-mi te rog reteta tortului de zahar ars cu sirop si nuca...

Dia si bebe Rucsi



Draga adi69, a umflat baloanele cu o pompa de umflat baloane, nika mai simplu.

O sa scriu si reteta de tort oleaca mai acusi.

Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by adi69

Cristina tu ce-ai facut de ziua lui Mihnea?


Dia si bebe Rucsi




De ziua lui casa era plina de var si mesteri,asa incit nu am putut pregati nimic.Am cumparat un tort de la Ana ,prajituri tot de acolo si ne-am serbat in trei "printre darimaturi".
Oricum Mihnea a fost foarte fericit,pentru ca am cumparat tot de la Ana luminarele pentru tort care se reaprindeau singure,si a suflat in ele de zeci de ori.Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:


Prietena mea a facut la ziua baietelului ei un tort dreptunghiular(urias)care a avut mare succes.
A facut "prajitura televizor", imbunatatita ,peste prima foaie a pus crema de vanilie si bucatele de fructe,iar peste foaia de pandispan insiropata ,crema tiramisu.Peste ultima foaie a turnat glazura de ciocolata si dupa ce s-a racorit l-a imbracat in frisca si ornat cu fructe.
Mihnea a mincat doua felii fara sa repire.
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Tort de zahar ars

Blatul:
- se ard 300 de grame de zahar, dupa ce s-a ars se adauga 250 ml apa dar cu atentie ca sare rau tare(poate e bine de asezat vasul in care se arde zaharul in chiuveta si adaugat cat de repede se poate apa pentru a evita stropii care sar). Se aseaza oala inapoi pe flacara pana se topeste bine zaharul apoi se lasa sa se raceasca bine.

- se separa albusul de galbenus a 8 oua. Galbenusurile se freaca bine cu 150 grame de zahar dupa care se adauga 8linguri de ulei. Se amesteca bine, totul trebuie sa arate ca o pasta care a crescut putin. Peste acestea se adauga siropul de zahar ars care este rece nu cald. Se amesteca compozitia si se aduga o lingura de amoniac stins cu putin otet. Peste toate acestea se adauga trei cani de faina in ploaie. Se amesteca bine, totul va deveni ca un aluat care curge.

-albusurile se bat bine cu 150 de grame de zahar si se vor adauga la compozitia de mai sus. Din amestecul rezultat se pot face trei foi de blat in tava rotunda. Foile se coc la temperatura de 200 grade C timp de 30-40 de minute.


Crema:
- 250 grame miez de nuci macinat se opareste cu o ceasca de lapte si se pune zahar dupa gust. Dupa ce se racoreste se adauga putina esenta de rom. (Daca iti place poti face nucile cu unt dar e mai gustoasa crema cu lapte).

Siropul:
-300 ml de apa se pun la fiert cu 100 grame zahar si coja de la o portocala (eu pun la fiert si portocala siropul devine mai aromat)
Siropul e gata cand coja de la portocala a fiert.

Pe un platou unde urmeaza sa modelezi tortul se aseaza prima foaie si se insiropeaza mai mult de jumatate cu sirop racit nu cald. Deasupra foii se intinde crema de nuca si se poate pune si coja de portocala din sirop taita cubulete mici. Se aseza urmatoare foaie care se insiropeaza bine, apoi crema de nuci si coja de portocala si ultima foaie insiropata.

Deasupra se poate orna cu glazura de ciocolata sau cu ce doreste fiecare. Decoratiunile sunt la indemna oricui, fructe, ciocolata cirese, nuci, frisca... etc.

Acum pofta mare. (Daca faci acest tort sa imi spui daca a fost bun).

Cu drag Ciufulici

Mergi la inceput