Spalatul pe dinti - de cand?

Spalatul pe dinti - de cand? | Autor: csimion

Link direct la acest mesaj

Ioana are 1 an si 3 luni si 6 dintisori.
Oare ar trebui sa incepem sa o spalam pe dinti?
Oare cum se face?
Voi de la ce varsta ati inceput spalatul pe dintisori?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Noi avem sapte luni si de o luna ne spala mami pe dintisori cu o periuta cu dintisori de plasticut super-moi si mititei. E o periuta care se pune ca un degetar pe degetelul lui mami care ne freaca usurel dintisorii. Asa ne-a zis nenea doctorul de cand ne-a aparut primul dintisor.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Shi noua ne-a zis ca de cand apare primi dintzi trebie spalatzi cu pasta shi periutza speciala pt bb. Dar ... eu nu am inceput numia pe la 11 luni cand el avea deja 6 dintzi. Acuma la un an shi 3 luni avem 8 dintzi shi 4 masele pe care le spalam de 2 ori pe zi.
PS: Procedez asha: Il pun pe spate cu capul in poala la mine, ii dau lui periutza mea in mana (el ma spala pe mine)... shi eu il spal pe dintzi... daca nu deschide gura mai fac sunete sa il distrez shi atunci sta cuminte.
Bafta la spalatul dintzilor, ai grija la degete sa nu te mushte.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi spune:

Eu am citit ca trebuie spalati de la aparitia primilor dintisori. Dar si noi am inceput cam tarziu (la 1 an si 3 luni). Pana atunci le stergeam cu un tifon umed (operatie ce nu reusea intotdeauna).
Acum le spal o data pe zi, in timpul baitei. Dar m-am gandit serios ca ar trebui sa incep sa le spal de doua ori pe zi.


Cosmina, Diana-Maria & Amalia-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Mai fetelor, eu inca nu am inceput procedura, Andrei are 4 dinti jos si trei sus, si acum ii mai apar 3 maselute. Nu stiu cum sa procedez; voi folositi si pasta de dinti, stiu ca exista speciale pentru copii, dar chiar nu are nimic daca o inghite?




Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Uite si aici un link in care s-a mai discutat. Laura vei gasi raspuns si la intrebarea ta cu inghititul pastei de dinti.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20349

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

Teodora mea are un an si 3 luni si opt dintisori.de doua zile o spalam pe dinti cu periuta de la Chico(12+)si pasta de dinti Colgate pt.copii.
Cum procedam?O tin pe marginea cazii,cu fata la chiveta,ea tine periuta si o baga in gura iar eu o ajut.Problema este ca face ce face si tot inghite,desi ii pun pe periuta o bobita de pasta.Asta dimineata,iar seara ne spalam odata cu tati si e si mai distractiv,fiind la virsta imitatiilor.

Teodoreiin 16 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Ruxandrei i-au aparut dintisorii ca la carte: inca de la 6 luni, asa ca mai in gluma, mai in serios am incercat sa ne mai facem un prieten: periutza de dinti. Sigur ca prima data s-a spalat mami pe dinti, apoi ursuletzul, dupa care Ruxi a luat periutza si a inceput sa manance pasta... buna, nimic de zis. Azi asa, maine asa, pana cand pe la un anisor si vreo 2 luni ma lua de mana si ma ducea la baie: "Mami, dintii! Mami, chema (adicalea crema)!" Asta era semnalul prin care eu trebuia sa pricep ca uitasem tabietul de seara: sa ne spalam pe dinti si sa ne "demachiem"...
Acum, la doi anisori, deja suntem experti: incercam fara succes sa dam pasta afara, periem si maselutzele, in sfarsit...daca-i de joaca, atunci asa sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

www.desprecopii.com/ forum/topic.asp?TOPIC_ID=5843&whichpage=1

Corinna, Andreas, Alexandru shi pastaia de fasole :D http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Cum in Ro eu nu am vazut pasta de dinti ptr. copii inofensiva, iau de bune recomandarile medicilor: pina cind cel mic nu poate sa scuipe singurel, e sufiecienta splarea pe dintisori cu periuta speciala si apa.
Noi avem acest ritual de la 8-9 luni. Inainte ii stergeam dintisorii seara cu un tifonel imbibat cu apa. Bine, cu tot protestul de rigoare din partea celui mic!

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

exista carti de specialitate care recomanda spalarea si masarea gingiilor inca inainte de eruptia dintzishorilor,dar noi ne spalam de pe la 7-8 luni,fara pasta de dinti(desi exista pasta speciala pt.copii cu adaos de fluor),doar cu o periuta comica tare care are capacel in forma de cap de pisica.si ioana e foarte incantata de fiecare reintalnire cu pisi.o spal de 2 ori pe zi,mai ales daca a consumat alimente dulci.
"dintii albi si sanatosi nu galbui si gaunosi!"asta e deviza noastra pe care am adoptat-o din rev."mami"
virginia si ioana alexia

Mergi la inceput