Spalatul pe dinti - de cand?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

dupa ce am citit subiectul am fost si i.am cumparat si eu periuta speciala lui Marc 1 an si 3 luni si maine dimineata incepem instructiaMarc are doi dinti jumate jos si 4 sus si sper sa fie receptiv,daca nu.i place periuta,schimb firma.Periuta are la un capat perisori moi si la celalalt niste"bubutze".
si ca pasta..cea mai indicata e colgate pt copii??

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

noi am inceput pe la un an si 2-3 luni, avea vreo trei dinti numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Noi avem periuta si pasta Chicco.
Ii dau periuta la baie si isi face de lucru prin gura cu ea.
Mai mult n-am reusit ... deocamdata.
A prins ceva din .... miscare si nu vrea sa-l ajutam.
Greu e ..... Avem 1 an si 5 luni.
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadarla spune:

Eu am inceput cu spalatul pe dinti la tripleti de cind au iesit dintisorii. N-au iesit la toti trei odata (de fapt, la un moment dat unul dintre baieti avea deja 4 masele, ceilalti doi nici una). Cum procedez: le pun pasta pe periuta si ii spal eu inainte putin (bineinteles ca ei sug pasta prima data si apoi ma lasa sa le frec dintii, dar e OK, e pasta "comestibila"), apoi le dau lor periuta si le place asa de mult ca nu mai pot sa o iau inapoi, numai cu scandal. Daca las periile la vedere peste zi, o privire e de ajuns sa am trei prichindei umblind dupa mine prin casa, frecindu-se cu degetele pe dinti ca sa-mi arate ca vor sa se spele. Chiar daca isi freaca numai gingiile cit o tot misca prin gura, e de ajuns - masajul la gingii e foarte indicat chiar si pentru adulti.
Cine-ar fi crezut ca ma lasa sa folosesc chiar si ata dentara cind e nevoie? Stau cu gura deschisa cit e nevoie, pentru ca stiu ca odata ce sint gata, au ei peria (si uneori mai freaca si podeaua cu ea, dar se sterilizeaza...)
O mama fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Cred si eu ca esti fericita cu 3 prichindei!
Sa-ti traiasca, cred ca esti prima de pe site cu 3 BB-i!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Hop si eu cu o intrebare: voi reusiti sa-i spalati chiar asa cum scrie la carte (3 minute de periaj, miscarile alea si alea executate corect)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Desi la inceput parea promitator, de o vreme incoace nu mai reusesc sa o spal pe Clara pe ditisori cu nici un chip. Cum vreau sa-i dau pe dintisori, inchide gura, intoarce capul, reactioneaza de parca o doare. Periuta pentru copilasi, e moale, nu are cum sa o doara sau ceva de genul acesta. Nu mai vrea deloc, daca insist incepe sa planga. Ce sa ma fac? In Romania exista pe undeva periuta din aceea care se pune pe degetul mamei? Si daca da, unde, poate cu asa ceva voi reusi sa o spal?

www.pentrucristi.ro


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Noi ne spalam de la 10 luni pe dinti.
Primii dinti au aparut la 8 luni 1/2 dar nu prea aveai ce spala la ei.

Folosim pasta de dinti pt. copiii Colgate sau Vademecum (am scris corect?).
Cineva zicea ca nu se gasesc in Ro - in Bucuresti sunt in supermarker (Billa, Cora, Selgros, etc).

Ne place tare. Avem periuta cu Dino si are si cap (se pune peste periuta ca sa nu se murdareasca periuta cand nu e folosita).
Intai o spal eu pe dinti, o clatesc (cat pot, oricum inghite pasta) si pe urma se spala singura (fara pasta) si pe urma punem capul periutei si ne mai jucam un pic cu ea.

Nu e chiar ca la carte dar ne straduim sa fie cat mai pe-aproape.
Oricum ii place, probabil ii fac masaj la gingii si cum o supara ceva canini acum .....


La inceput de tot i-am aratat cum ma spal eu si i-am dat si ei periuta in mana. De cateva ori am lasat-o doar sa morfoleasca periuta, pe urma am tinut eu periuta - si Monica a deschis gurita (ca stia ce gust are periuta). Cam la a 5-a incercare am pus si pasta si a fost f. buna......

Succes si rabdare



Monica si Sorana

Mergi la inceput