Floare de colt

Floare de colt | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Atunci cand soarele rasare din marginea marii, pare ca se ineaca. Tremura, se afunda, se ridica. Ridica-ti ochii cititorule catre soarele ce rasare din mare. Atunci cand soarele rasare dupa un pisc de munte, lumina apare brusc de parca cineva i-ar fi dat drumul afara sa inunde pamantul, codrii si vaile. Lasa-ti cititorule lumina sa inunde vaile si muntii. Atunci cand soarele rasare dupa un lan de grau e ziua de multa vreme dar nu e lumina calda aurie a soarelui de vara. Lasa-ti cititorule sufletul sa se unduiasca lin si lumina sa se reverse peste toate. Atunci cand soarele rasare intr-un oras, strazile sunt pustii, masinile dorm si brusc incepe o noua zi. Lasa-ti cititorule cafeaua sau ceaiul aburind de dimineata sa se odihneasca in cescuta-ti binecunoscuta, deschide geamul, respira aerul de dimineata si revarsa-ti frumusetea odata cu soarele ce apare de dupa prima cladire pentru prima data din aceasta zi.
Atunci cand oriunde ai fi vei zari rasarind soarele, bucura-te de el. Ai avut sansa de a-l mai vedea inca odata. Altii insa asteapta doar soarele din sufletul tau.
Pentru ei, esti doar daca vrei TU - lumina calda ce rasare fie din mare, fie de dupa un pisc de munte, fie din marginea campiei, fie de dupa o cladire.
Ei nu vor sti niciodata poate de unde a rasarit soarele si pentru ei. TU insa vei sti intotdeauna. Si din acel moment inainte soarele tau de oriunde va fi rasarind, fie din mare fie de dupa un munte fie la marginea campiei sau de dupa un colt de cladire va fi de mii de ori mai stralucitor. Pentru ca TU i-ai dat voie sufletului tau sa straluceasca odata cu soarele de dimineata.
Bucura-te cititorule soarele inca mai este pe cer. Eu iti scriu toate acestea doar cu un singur scop.
Ca sa iti daruiesc floarea din dreptul numelui meu. Ia-o. E a TA. Te astept. Te voi vedea? Floarea aceasta are nevoie de soare. Poti. Vrei? Eu ti-o dau in DAR. Daruieste! Te astept cititorule. Eu pentru o floare, altii pentru o raza de soare. Nu e tarziu. Eu iti dau o floare, ea iti cere lumina. Vii cu mine pe acest drum?

Marius (www.desprecopii.com)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Iti multumesc pentru floare, Marius. Un raspuns pentru asociatie nu vrei sa ne oferi?
Sa fie pe post de martisor prematur...

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Foarte frumos Marius,multumim!



alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

suppppper







miru&nana=>fetele mele frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orzu irina spune:

Asa sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si de la mine

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Foarte frumos si emotionant, Marius! Iti multumim pentru floare, si iti promitem ca ii vom da lumina, suntem aici, si ne bucuram de acest lucru!

oana-cannes
"Si maine mai este o zi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Frumos, frumos si emotinant.
Multumim Marius.

Sa fim fericite
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=tot+cu+animalute&mid=224&cid=1083

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

frumos

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

multumesc,
o primavara frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Multzumim pentru gandurile frumoase !
Tzie shi tuturor celor care sunt aici le doresc sa poarte in suflet o primavara veshnica!

Aprilutza cu cei doi puiutzi : Alex si Maria

Mergi la inceput