Cuvinte caraghioase

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

In filipineza P_ _ A inseamna ROSU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:



Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Dar de "mühelos" ati auzit? din germana este cuvantul preluat
Si pe aici se zice "Prost" in loc de "noroc" cand se ciocnesc paharele.
Si mai era un cantecel pentru copilasii mici "Ich bin da, du bist da, wir sind alle wieder da...", iar cand se canta repede poate iesi ceva foarte dragut, nu?
ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

quote:

Oana, pe vremuri aveam un prof cu care mergeam in tabere si facea misto de noi, ne intreba daca vorbim franceza, si noi da, da, si spunea bine, atunci ia spuneti-mi si mie cum se spune "gaina/puiul nostru in curtea voastra"? (notre poule dans votre cour) Bineinteles ca noi fetite timide ne inroseam si nu mai scoteam un cuvintel, dar daca ar fi acum i-as spune-o verde in fata fara nici o jena, ca asa i-ar trebui



Apropos, si eu cand am venit, a doua zi mi-am cumparat pizza cu poulet si am sunat acasa sa rad de surorile mele, care nu stiu franceza, doar mama si tata, sa le spun ce mananc(eu tocmai aflasem ca se numeste asa puiul), si le spun si, la fel ca bunica lui simi au ramasa cu gura cascata si ma intrebau:"ce mananci?" si eu radeam de ele. Si pana la urma le aude mama cum ma intreaba:"cum, mananci pizza cu pu...?" Si incepe a mea mamica sa rda si le spune ca poulet inseamna pui. Si ce au mai ras si ele... Si de-atunci, de cate ori vorbeam la telefon ma intrebau daca mananc pizza cu pu...

oana-cannes
"Si maine mai este o zi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:


Ce de prostii mai ies la iveala. Nevinovate, evident

Viorela, mi-am amintit si eu de "Oachkatzlschwoaf"...toti ma puneau la incercare cu acest cuvint. De fapt inseamna "coada de veverita"
Cand m-am casatorit, vecinii mi-au pregatit o supriza in drum catre biserica si anume a trebuit sa dau test de limba germana, mai bine-zis de dialect, de fapt erau nistre lucruri, eu trebuia sa spun si sa scriu cum se numesc obiectele respective in dialect si cum in germana academica. Bineinteles ca intr-un cos era varata si o coada de veverita (de-aia de o atarni pe la masini) Dar aveam lectia stiuta

Acum 2 ani de zile lucram la o pizzerie, faceam pizza. Se mai intampla, ba sa ma ating de cuptor, ba sa ma frig de cine stie ce gratar si cand le era lumea mai draga eu strigam "Arrrss!!!!. Locul me de munca era chiar in vazul lumii, caci veneau la mine sa-mi spuna ce vor. Deci toti imi puteau auzi tipetele, dar ce intelegeau ei era "C*r", caci "Arsch" (se citeste "ars") asta inseamna in germana. habar n-aveam si toti se holbau socati la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabebe spune:

Socrii locuiesc in alt stat,iar in vecinatate au un orasel numit Pulaski .Atunci cand ii vizitam mai tragem o fuga pana acolo in plimbare.Bine-nteles de fiecare data ma bufneste rasul, atat pe mine cat si pe sotul meu care cunoaste cuvatul respectiv.Nedumerita,soacra intr-o zi m-a intrebat...si eu i-am spus.Si de atunci de fiecare data cand rosteste numele orasului zambeste.

mihaelaH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

In rusa,a scrie = ia pisaet.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Se pare ca "p_ _a" si variantele sale derivate sunt foarte raspandite prin toate limbile si colturile lumii. Hmmm, coincidenta?

Adela
http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Apropo de "notre poulet dans votre cour",
si in bg este o propozitie care s-ar traduce..."cum se scrie cine?", adica...Kak se pishe koi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tareia spune:

Ha ha!!!
ce chestii distractive! Pana acum cel mai mult mi-a placut conjugarea verbului pulire in italiana si cuv. din bulgara.
In coreeana: sotul ma intreaba de multe ori cand vrem sa mergem undva: "Caca?" adica Vrei sa mergem?
Cand se inchina paharul,pt. "noroc" se zice "combe", adica "(hai)
c-om be" in mintea mea.

Mergi la inceput