Mamici,nemamici din jud.HD!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenia spune:

Am zburdatsi pe forumul mamicilor de nov-dec, acolo majoritatea sunt din Bucuresti si va spun ca am ramas socata de cate teste se pot face in Bucuresti pentru mamici cu burtici.Nici n-am intrebat pentru ce sunt testele alea, ca sa nu zica ca noi astia din provincie nu stim nimic.
Voi v-ati facut eco? Stiti ce aveti in burtica?

Xenia 22sapt de la UM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Nascuta in Deva, 1976... mutata in Suceava, in 1984... wow, am 20 de ani de Suceava... Prin Deva n-am trecut de vreo 3 ani dar mi-as dori sa revad orasul in care m-am nascut...

Pupam hunedorencele

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_edi spune:

Salut, fetelor!
Eu sunt din Deva, sotul la fel, si am plecat din tara de 4 ani si ceva.
Si hai sa birfim, symaco, despre vizita in tara! Am fost o singura data, acum 2 ani, si prima impresie a fost cam "ghiveci", adica si bune, si rele.
La vama din Timisoara a mers, spre surpriza noastra, destul de repede, dar cu unele remarci nelalocul lor din partea vamesilor. Drumul pina la Deva a fost o adevarata incintare, in Toronto lasasem un sfirsit de iarna, amorteala (erau ultimele zile din aprilie), iar in tara ne astepta o zi de vara minunata, totul parea plin de viata, si cind am vazut primele oratanii pe strazi parca eram in alta lume, de care imi fusese atit de dor!
Ce m-a deranjat, chiar m-a socat, pot sa spun, a fost atitudinea oamenilor. Aici (in Canada ma refer) cind intri intr-un magazin ti-e mai mare dragul (nu peste tot, ce-i drept), ti se raspunde la salut, la intrebari, zimbete, chiar daca totul e doar ca sa-si vinda marfa. O chestie care mi-a lasat un gust amar mi s-a intimplat in Deva la un magazin: dupa ce fac cumparaturile, dau sa ies din magazin, numarind restul (nu mai eram obisnuita cu sume "mari"), si vad ca mi-a dat mai mult. Ma intorc si-i dau ce era in plus, nici macar nu mi-a multumit! In Canada mi s-a intimplat sa ma taxeze in plus pentru niste produse, si cind i-am atras atentia vinzatoarei asteptam sa-mi dea diferenta, in schimb mi-a dat TOTI BANII INAPOI!
Multe ar mai fi de spus, insa nu vreau sa credeti ca am ajuns aici si am devenit o snoaba, care nu mai stie sa aprecieze valorile romanesti. Ma doare cind se vorbeste cu rautate despe Romania, si incerc sa-i conving pe interlocutori ca Romania nu inseamna doar cliseele cu care erau obisnuiti.
Am vrut sa mai scriu ceva, insa bebe face scandal ca nu-i dau atentie, dar revin, astept si impresiile voastre!
Pupici!
Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Salutari fetelor din jud. Hunedoara.

Noi suntem din Deva,adica eu si sotul, pe fetita am nascut-o la Hateg cu dr.Schmidt.

Suntem de 2 ani in Canada si mie imi este un doooor de orasul meu de mama-mama. Sotul a fost pe acolo in vara asta si de cind s-a intors imi tot spune sa zimbesc, pentru ca in Deva toata lumea zimbeste pe strazi.

El a gasit orasul schimbat in bine, plin de viata, cu centrul renovat in culori pastelate, cu terasele pline la orice ora din zi si din noapte,fete frumoase si bine imbracate, bereabuna si ieftina si benzina f. scumpa. Spune ca si birocratii s-au schimbat, a avut ceva acte de rezolvat si au mers foarte repede si fara nici o spaga, desi stiau toti ca s-a intors din Canada. Deci pe ansamblu se pare ca lucrurile au inceput sa se miste in directia buna, iar prietenii pe care ii avem inca pleaca 3-4 saptamini pe an in concedii.

Noi sper sa ne intoarcem acasa in cel mult un an, dar pina atunci ne mai auzim pe forum.

Fetele din Deva, strandul tot asa jalnic arata? Stiu ca asta ma deranja grozav cind eram acolo, trebuia sa mergem la Calan sau Cincis daca aveam chef de o baie.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Servus,
Eu sunt din Petrosani dar acum stau in Bucuresti dar mai am pe mama, fratele, colegi acolo. In Petrosani am stat pe Aviatorilor. Vio, tu unde stai?
Eu am terminat liceul de mate-fizica in '91. Oare ne cunoastem?
Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniels spune:

Salut!
Am 29 ani si sotia 28.
M-am nascut si locuiesc in Deva impreuna cu sotia mea.
De 3luni si 2sap avem un baietel frumusel foc, pe care il cheama Alexandreu-Florin.
Toata atentia si afectiunea noastra este indreptata catre EL.
Daca doriti sa corepondam in continuare nu ezitati sa-mi scrieti si pe adresa pers.:
miky@electricahu.deva.rdsnet.ro

P.S. Daca exista mamici ce se afla in CIC sa stiti ca nu mai sunteti obligate sa acceptati sa vi se traga acei 6.5% SAN la CNAS, conform adresei CNAS 1925/29.03.2004

"...persoanele care primesc indemnizatii de crestere a copilului pina la virsta de 2 ani, contributia la de asigurari sociale de sanatate, in cota de 6.5%, se calculeaza la salariul minim brut pe tara, urmind a fi achitata de catre persoanele in cauza direct casei de asigurari de sanatate, numai in conditiile in care nu realizeaza si alte venituri impozabile"

In prezent aceasta contributie este exact de 182.000 lei

Daca doriti mai multe info contactati-ma!

miky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

ma bucur sa va ´´vad´´si sa va citesc!

eu sunt corina,vin de langa orastie ditr-un satulet..dc ati fost vreodata la costesti si prim satuletum meu ati trecut.sunt de aproape 2 ani aici,am o printesa de 1 an si 7 luni.
pana anul acesta am fost des in tara..mult prea des,anul trecut am fost de 6 ori.anul acesta nu putem merge nici in concediul de vara..poate de craciun.
danutza,ma bucur tare mult ca sotul tau nu a avut de-a face cu birocratia.eu a trebuit sa-mi schimb pasaportul,zi de zi timt de 2 saptamani am stat prin politia din deva la toate usitile, cateva ore bune in calduri infernale.
fetita a fost la mine in brate tot timpul,cu spaga cu pile...toate necesare am reusit sa avem pasaportul in ultima zi de concediu.
nu vreau sa vb de rau romania, e tara unde m-am nascut si nu mi-e rusine,dar cu tristete vad si aud ca lucrurile merg spre rau nu spre bine.
in deva eu am o matusa cu care ma inteleg foarte bine si petrec foarte mult pe acolo.am vazut ca se organizeaza concerte si concursuri destul de des,mi se pare o idee buna .
poate am vazut eu mai mult partea rea...va astept pe voi sa mai povestim ce sa mai facut si ce sa mai luat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Da', sunt nevoita sa revin. Se pare ca la serviciul pasapoarte (in Deva nu generalizez) se practica nu atit birocratia (asta este din plin si in Canada) dar incompetenta.

Asta e, ne-om intoarce si vom vedea daca putem misca ceva. Eu am credinta ca lucrurile se vor schimba dar pentru asta trebuie sa fim noi cei care le schimba. Cel putin sunt multumita ca nu au cerut mita. Desi fie vorba intre noi, rezolvam mai repede si mai bine cu mita. (Nu dati cu rosii, urasc sa dau mita!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

nici mie nu imi place sa dau mita...mi se pare cea mai mare rusine,dar dc asa merge treaba.
ma bucur ca timp de 5 ani nu mai am de-a face cu ei..si peste 5 ani sper sa-mi pot rezolva direct de aici si sa nu mai trebuiasca sa mergem in tara pt asta.
nici cu politia din orastie nu mi-e rusine,dupa ce i-am uns bine au stiut sa-mi faca un buletin in 24 de ore.am vb cu mai multa lume despre acte...culmea e ca aveam dreptul la urgenta!si nu trebuia sa ma stradui si sa ma milogesc de toata lumea!
asta e,din pacate asa merg lucrurile...intrebare,dar cei care nu au sa dea ceva si au nevoie de un act care e dreptul lor sa-l primeasca??!!sunt amanati pana la refuz..sau nu-l primesc deloc!
traim cu speranta ca lucrurile vor merge spre bine,atat pt romanii care sunt in tara cat si pt noi ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio77 spune:

Nu am mai intrat de mult pe forum. Asa ca raspund cam tarziu...
Pt. Iuliacm: eu stau la Dacia. Am terminat liceul la Teoretic, in 1995. Asa ca nu cred sa ne stim. Desi ... s-au vazut si minuni mai mari.

Vio si Pispiricu (19 sapt)

Mergi la inceput