Scaun bebe cu sange

Scaun bebe cu sange | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Salut.
Baietelul meu, Stefan, de 1 an si o luna, a avut ieri un scaun cu sange. A fost singurul scaun de ieri, azi nu a mai avut. A fost putin constipat si cred ca s-a fortat sa faca, de aceea cred ca s-a intamplat asa. Sunt destul de speriata si as vrea sa stiu ce ati facut voi, mamicile care ati trecut prin asa ceva. Mentionez ca sangele nu era amestecat cu scaunul, ci era doar la unul din capete si era rosu. Local nu prezinta semne externe.
Am vorbit cu doctorita care mi-a zis ca trebuie un timp sa ii dau hrana mai lichida, ca sa se vindece de la sine.
Stefan nu este constipat de obicei iar daca se mai intampla se rezolva de la sine. Este singura data cand se intampla asa ceva. Cand a avut scaunul respectiv nu a plans, doar s-a inrosit putin la fata din cauza efortului.
Multumesc.
Nicoleta.
PS Este posibil ca subiectul sa fi fost discutat la Sticky Costipatie. Insa as vrea daca se poate raspunsuri numai despre subiectul acesta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Stiu cu siguranta ca odata ni s-a intamplat si noua. Intr-adevar s-a cam fortat sa faca, iar apoi era o mica pata rosie pe kaki si cand l-am sters la fundic a ramas unpic rosu pe servetel. Apoi l-am spalat la fundic si cand l-am mai sters nu s-a mai vazut sange. Nu te speria, da-i mai multe lichide (supica, laptic, ceai, apa, suc) si sa vezi ca maine o sa faca kaki normal si fara probl. Evita unpic alimentele care constipa.

"Ma-ma" cu bebe la bord de ~28 de sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Am patzit o data asha shi 3 zile i-am data numai supitze cu vegetale, nimic care sa ii lege scaunul prea tare, shi multe lichide. A trecut de la sine shi urmatoarele scaune au fost normale si fara probleme.
Urmarestel o zi doua... sa vezi ce se intampla... in caz ca observi mai mut singe sau rana pa popo mergi la doc poate ca itzi da o alifie sa nu il doara...
PS: Inafara de alimentatzie lichida nu ai ce sa le faci :(
PS1: Sanatate la bb tau
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Multumesc pentru raspunsuri.
Azi Stefan a avut scaun fara sange. Iar ieri nu a ramas sange pe servetel.
Am vorbit cu un medic si mi-a zis ca daca in 5-6 zile nu dispare sangele de pe scaun atunci trebuie ajutat copilul cu medicatie. Dar se pare ca se rezolva.
Nicoleta.

Mergi la inceput