Rugaciune ajutatoare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

oana ai dreptate...dar am vrut sa iti spun...tu cind te rogi te uiti pe hirtie...nu trbuie sa te rogi cu ochi inchisi?te-am intrebat pt ca eu nicodata, in viata mea nu am citit cind ma rugam vreo rugaciune..atit ca citesc biblia de al a-z toate si acolo mai citesc rugaciunea care a fost scris-a in biblie...tatal nostu care esti in ceruri...etc.cred ca o stie toata lumea.eu de ex.cind eram mica de cind am inceput sa vorbesc ,tatal meu ne pune sa ne rugam rugaciune ,tatal meu care esti in ceruri..etc.si asa ca acuma fiind mare d-zeu tipareste rugaciune in mintea mea si asa ma rog cu ,cuvintele pe care mi le da el.dar nu asta conteaza...d-eu sa ne asculte pe fiecare cu rugaciunele noastre...si sa implinim voia sa.sper sa nu va suparati pe mine.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadarla spune:

Dragele mele, imi cer iertare daca "am deschis un borcan de viermi". Mi-ar parea rau sa se simta cineva ofensat pe tema asta. Problema (in lipsa de alt termen) e ca rugaciunea e asa o chestiune personala in mintea mea, tot asa cum este si relatia mea cu D-zeu. Departe de mine gindul sa condamn pe cineva care citeste o rugaciune in loc sa vorbeasca cu D-zeu din inima si sa spuna ceea se simte.
Sint multe pareri controverse cu privire la chestia asta si sint atitea reguli ca de multe ori nici nu stim logica din spatele lor. De ex. Simona spunea ca trebuie sa ne rugam cu ochii inchisi; de ce? din cauza intreruperilor care pot interveni, nu? In acelasi timp, poate cineva sa spuna ca nu am voie sa ma rog in timp ce conduc din moment ce nu-mi pot tine ochii inchisi (sau nu ar trebui sa ii tin inchisi in timp ce conduc)?
Fiecare persoana e diferita d.p.d.v. emotional si sentimental - ce merge cu mine, poate nu lucreaza cu altii. Dar principalul este ca atunci cind ne rugam sa credem (cum s-a mentionat mai inainte) pentru ca scrie in Biblie ca rugaciunea fara credinta n-are nici o putere si de asemenea sa fim sinceri.

Toate cele bune,
Dana si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

dana ,eu ma refeream la rugaciunea de seara si dimineata cind ma scol,si cind ma pun in pat.in rest si eu ma rog in fiecare zi,in fiecare minut fara sa inchid ochii binenteles.sorry am uitat sa mentionez ...ca seara si dimineata.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadarla spune:

Simona, imi cer iertare, nu era vorba de nici o critica - era doar un exemplu. Cum mentionam mai inainte, fiecare rugaciune e personala si locul, timpul si forma ti-o alegi tu.
Important e sa ne rugam pentru ca fara D-zeu sintem nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

tuturor fetelor de aici!!! Cele care se roaga, cred in Dumnezeu si in puterea rugaciunii! Va pup pe toate!!!!!!

oana-cannes
"Si maine mai este o zi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Multumesc pentru ca te-ai gandit si la cei care poate au nevoie.

Suntem oameni simpli si poate nu stim uneori sa ne exprimam in fata Bunului Dumnezeu.

Dumnezeu exista oriunde in jurul nostru dar poate ca din lipsa de timp sau din lipsa de rabdare nu realizam acest lucru.

Eu dimineata cand merg catre serviciu spun "Tatal nostru" si ii multumesc lui Dumnezeu pentru o noua zi de viata.

Seara sunt uneori foarte obosita si tratez cu superficialitate acest aspect. In schimb dimineata am mintea mai limpede si ma pot concentra mai usor. Acum primavara este asa de frumos cand apare coltul ierbii si soarele straluceste. Natura din jurul meu ma indeamna la bucurie si la multumire, iar atunci imi aduc aminte de Dumnezeu si il vad in jurul meu peste tot, il vad in copaci, in parcul pe langa care trec si in cantelele pasarelelor.

Eu am convingerea ca ne putem ruga la Dumnezeu oricand simtim nevoia si oriunde. Atunci cand o facem mecanic sau ca asa trebuie nu cred ca are un efect foarte puternic. Rugaciunea trebuie spusa cu tot sufletul si din toata inima.

Toate cele bune !



Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camiT spune:

Rugaciunea fierbinte spusa din toata inima este ascultata de D-zeu. Si daca ceea ce cerem este dupa voia Lui negresit vom primi. D-zeu ne cunoaste asa de bine pe fiecare. Inca inainte de a ajunge pe buzele noastre vorbele El le cunoaste. Sa ne rugam cu credinta si Domnul ne va asculta. Sa ne rugam, cum a mai spus cineva, simplu si la obiect. Vreau sa va scriu ceva si va roooooooog sa nu va suparati pe mine. Sunt doua versete din Biblie de la Romani8:26,27.
`` Si tot astfel si Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra: caci nu stim cum trebuie sa ne rugam. Dar insusi Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite.
Si Cel ce cerceteaza inimile, stie care este nazuinta Duhului; pentru ca El mijloceste pentru sfinti dupa voia lui Dumnezeu.``
Rugaciunea este arma noastra impotriva celui rau.
Dragele mele pietene, nu conteaza ca este diminetaz sau seara sau amiaza zilei cand va rugati ci important este sa aveti atintita privirea asupra Domnului si sa va rugati cand va indeamna inima. Tot ceea ce avem este de la Dumnezeu si este foarte adevarat ca fara El nu suntem nimic.
Sa nu uitam deci ca tot ce avem ne este dat doar pentru o anumita perioada de timp, si haideti sa-I multumim Domnului ca este bun cu noi si sa-L rugam sa ne ajute sa distibuim cu intelepciune tot ceea ce El ne da.
Ma bucur mult ca ati deschis acest subiect si ca stfel va pot impartasi parerea si totodata credinta mea.
Va pupicesc muuuuuuult si va doresc zile pline doar de bucurii si mai ales fericire.





Cami si bebeul David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Am primit pe email aceasta rugaciune si am vrut sa o impartasesc cu voi:

Repeta aceasta rugaciune si o sa vezi cum Dumnezeu misca!
"Doamne, te iubesc si am nevoie de tine, vino in inima mea si binecuvanteaza-ma pe mine, pe familia mea, casa mea si prietenii
mei, in numele Domnului nostru Isus Hristos. Amin."

Saphir si Amos Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Am primit pe email aceasta rugaciune si am vrut sa o impartasesc cu voi:

Repeta aceasta rugaciune si o sa vezi cum Dumnezeu misca!
"Doamne, te iubesc si am nevoie de tine, vino in inima mea si binecuvanteaza-ma pe mine, pe familia mea, casa mea si prietenii
mei, in numele Domnului nostru Isus Hristos. Amin."

Saphir si Amos Daniel

Mergi la inceput