Cum adorm copiii vostri?

Cum adorm copiii vostri? | Autor: Mirunaa

Link direct la acest mesaj

Va pun aceasta intrebare pt ca in cazul meu e un adevarat dezastru!
Seara are urmatorul program(care variaza foarte putin).La ora 16.30( aproximativ) il iau de la soacra mea(cu care sta in cursul zilei(eu sunt la serviciu), il plimb , in functie de vreme, dupa care incepe chinuiala in casa.Este foarte marait.Se joaca el cam jumatate de ora, dar numai sa stea cineva langa el.ma rog, trece timpul.La ora 19 ii fac baita, care ii place foarte mult indiferent cat e de obosit sau de infometat.Ii place sa-l sterg,sa-l ung, ne pupicim, radem...ei bine, cand ajung sa-i pun body-ul incepe circul.Nu ma mai inteleg cu el, incepe sa planga si pana nu-i bag biberonul in gura nu se potoleste.
Dupa ce bea biberonul de cele mai multe ori adoarme cam o jumatate de ora(timp in care mananc si eu ceva, fierb bieberoanele, ii fac ceaiul, si cam atat).
Se trezeste...sta foarte cumintel cam pana in jurul orei21 dupa care incepe iar foiala.II mai dau ceva lapte si daca am noroc adoarme.Dar norocul asta il am ffff rar.
Cand se satura de lapte , se intoarce pe burta si aproape jumatate de ora se ridica in patru labe, se taraste(eu trebuie sa-l tot asez ca patutul, cat sa fie de mare?)se foieste, plange incetisor.Ii mai dau ceva ceai si o luam de la capat.
Sincer, cand adoarme dupa tot chinul asta, ma simt de parca as fi avut o cursa de cateva sute de metri bune de alergat...Nu mai zic ca noaptea doarme...vorba vine ca doarme!

Voi ce le faceti?Ii leganati?Adorm cumintei?
Rares are 8 luni!
Toate cele bune!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Ai incercat sa-i faci baita mai tarziu si implicit sa-l culci mai tarziu? Poate doarme mai mult ziua la bunici si nu e suficient de obosit seara .
In orice caz cu amandoi copii perioada 8 luni un an mi s-a parut groaznica in ceea ce priveste culcatul seara si dormitul noaptea.
Da mai multe detalii, la ce oara se trezeste dimineata, cat doarme ziua, doarme singur in camera sau cu voi...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

La bunica lui doarme cam o jumatate de ora, maxim o ora dimineata si cam pe la ora 14 mai doarme tot asa jumatate sau maxim o ora.
Mai tarziu de ora 19 nu-l pot duce cu baita(am incercat)...ar insemna sa stam cu el in brate mereu(si poate ca n-ar fi asta o mare problema...dar e grasunel si agitat).
Dupa baita si dupa ce mananca, chiar daca nu adoarme e linistit vreo ora, semna ca cere pur si simplu baita!

Iar in ora aceea cand se chinuie sa adoarma este foarte obosit.Se freaca la ochisori intr-una!

Dimineata nu doarme mai mult de ora 6.Uite ieri, de exemplu.A dormiat foarte putin dimineata, cam o ora dupa amiaza pana la ora 15.L-am plimbat o ora afara, i-am facut baita la ora 19(potrivesti ceasul dupa noi)a baut lapticul, nu a adormit, a stat linistit pana pe la vre 20.30...s-a chinuit in stilu-i caracteristic sa adoarma...cam pe la 21.30.(nu mai spun ca s-a trezit din ora in ora...) si s-a trezit definitiv la 6 fara un sfert.

Doarme cu mine in camera si cu fetita mea de 11 ani(pe ta-su l-am exilat in alta camera)...dar doarme la el in patut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

cred ca ii faceti baie mult prea devreme...noi ii facem pe la 21.30-22 , dupa care san iar dupa asta doarme bustean..cel putin pana la 4 dimineata cand ii dau putin san si adoarme din nou.-(are 7 luni jumate)

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ai exclus o eventuala cauza medicala?poate-i mai iese vreun dintisor,poate are oxiuri(astia de obicei ies seara si noaptea pt.a-si depune ouale provocand mancarime si nervozitate copilului)...
si noi facem baita de seara in jur de ora 21-21.30 si ioana adoarme doar leganata pe picioare(ca mainile mi le-a rupt de multa vreme).
soacra ta cum il adoarme pe Rares?poate l-a obisnuit intr-un anume fel,iar seara tu procedezi diferit...
multa sanatate si somn profund
virginia si ioana(14 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Si David(7luni jumate) e mai marait seara. Eu o pun pe seama oboselii.
Cu imbracatul dupa baitza, la fel, cu circ.
Si eu cred ca faci baia mult prea devreme.
Incearca si intarzie in fiecare zi cate 5-10 minute pana ajungi cu ea pe la 20,30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

de la 6 luni Marc adoarme cu lapticul,inchid lumina si usa si in max 15 min adoarme.(daca ma simte in zona ii vine chef de harjoana,sau se alinta si maraie sa.l iau in brate)Pe la un an a avut o perioada(vreo luna),adormea numai cu mine in pat,in brate.. nu stiu cum e Rares,dar Marc,desi eu sunt tot timpul cu el acasa(si il alint ..prea,prea mult si.a gasit mereu de treaba singur
incearca si tu,daca nu se revolta prea tare,lasa.l singur in camera cu sticla si o jucarie preferata...cred ca o sa.i fie greu la inceput dar poate se obisnuieste.Nu deodata,dar lasa-l si ziua cate putin singur si dimineata la 6 da.i sticla cu lapte,poate mai adoarme putin(eu am noroc la capitolul asta cu nu suntem matinali,la noi la 9 este desteptarea)
mult succes !
cu drag anca si Marc,1 an si 3 luni


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Miruna si eu cred ca-i faci baie prea devreme. Baia e obositoare pentru un pui mic si Rares adoarme sau sta linistit de obosit ce e. Apoi isi revine nitel si nu-si mai gaseste somnul.
Uite ce faceam noi (Anuta are sapte luni) ca acusi suntem intr-o mica vacanta. Cand veneam de la serviciu ne plimbam vreo ora, veneam acasa papam de la mami. Ne mai jucam putin, dar incetisor ca aveam burtica plina. Apoi pe 20 tusti in baita si dupa baita ne imbracam, ne punea mami in sacoteiul de dormit si facea lumina mica, mica si tragea de toate muzicutele pe rand si apoi sau adormea in vreo 10 minutele sau mai papa putin biberon si adormea apoi.



Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Inca de mica Julia mea adoarme singura cu ursuletul in brate. (de la 3 luni doarme singura in camera si de la nastere doarme in patul ei).
Daca plange si face scandal mare n-o las sa planga (maxim 5 minute!), o iau din pat, asta inseamna ca nu ii este somn.
Mai alerg cu ea, ma mai joc si dupa jumatate de ora o pun iar in patutz. Cam asa procedez eu. Acum ii stiu programul de somn si de obicei nu o mai iau din pat, adoarme din prima incercare.
Nu am leganat-o niciodata!

~~ Adela & Julia 1 an si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Incerc sa raspund si eu. Sebastien al meu are aproape 9 luni si pe langa ce povestesti tu el este un ingeras, cred ca am mare noroc cu el. ( Multumescu-ti Doamne!). Eu ii fac baie de vreo luna de zile la ora 20.30, inainte ii faceam pe la ora 21-22, cam asa, si era tare obosit si facea circ, acum dupa baie, ne luptam cu un biberon si la ora 22 fix, fuga in pat. Cand il tinem mai tarziu, maraie si se freaca la ochi de se zgarie. Ziua doarme o ora la 12.30 si o alta la 17.30-18.Uneori nu doarme o ora, poate mai putin, niciodata mai mult, dar cand se intampla asa, la ore 21.30 cade mort.Sebi doarme singur in camera lui, pana pe la ora 8 dimineata, dar se mai trezeste noaptea dupa suzeta, de vreo 2-3 ori. Dimineata sta treaz vreo 45 min. dupa care mai doarme o ora mica, sau 45 min. depinde de zi.
Nu stiu ce sa-ti zic, poate i-ar trebui camera lui sau poate simte ca esti enervata si se enerveaza si el,bb. sunt sensibili la asa ceva, sau este tensiune in casa, tatal ce face cand tu te chinui cu el?

Mergi la inceput