vaccin anti rubeolic

vaccin anti rubeolic | Autor: irisa

Link direct la acest mesaj

l-am facut azi la baiatul meu si cica trebuie sa ii dau aspirina dar eu stiu ca aspirina nu se da la bebe pina la vreo 3 4 ani, voi ce spuneti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Emilia spune:

In nici un caz sa nu-i dai apirina! De la vaccin poate sa faca temperatura mare (39,5 - 40) si aceasta trebuie combatuta, dar cu paracetamol pentru copii, iar o alta varianta pe care eu am incercat-o si merge, este algocalminul fiola, 5-10 picaturi. Adi al meu a facut temperatura, iar noi ne-am speriat rau, pentru ca la celelalte vaccinuri nu a avut nici o reactie. As putea spune ca a facut o forma usoara de rubeola, pentru ca a tinut 3 zile si i-au aparut si bubite. Asta ca sa nu te sperii.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisa spune:

cred ca ai dreptate parca a zis asistenta si de algocalmin fiola dar si de aspirina care stiam ca nu se da, oricum multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Spune-mi, te rog daca copilul a facut vaccinul antirubeolic sau antirujeolic.
Eu caut de ceva timp in Romania vaccinul antirubeolic si mi se spune ca nu mai exista pe piata decat in varianta ROR (rujeola - oreion - rubeola).
Te rog mult sa-mi spui unde i-ai facut vaccinul ANTIRUBEOLIC????
Multumesc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

in schema obligatorie de vaccinare se face vaccinul antirujeolic. antirubeolic nu stiu daca se gaseste, doar trivaccinul de care amintea Lucia.

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Irisa, aspirina nu se da copiilor pana la 12 ani deoarece exista pericolul sindromului Reye. Ai mare grija!!!!!!!
Numai bine, Diana & Ecaterina

Sarbatori fericite!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

irisa, nu te supara, te rog, da' medicul ala la care ai fost e un timpit daca ti-a zis sa-i dai aspirina, mai ales cand sunt atatea alte variante (Nurofen, Calpol, marcofen, paracetamol)ptr copii micuti.

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Diana are dreptate. Aspirina nu se da la copii sub 12 ani.

Sa-ti spun ce stiu de la doctorita noastra in care eu am multa incredere:
Paracetamolul (in toate formele lui- Panadol, Clapol, Paracetamol pediatric..... este foarte bun pentru febra (anipiretic) si cam atat!

Marcofenul are efecte asemanatoare cu aspirina( se gaseste in farmacii sub debumirea de marcofen sau nurofen). Reduce febra foarte rapid si spre deosebire de paracetamol, are si efect antiinflamator si reduce durerile.

Se paracetamolul si marcofenul se dau din 8 in 8 ore. Doza recomandata se calculeaza in functie de greutatea copilului. De regula pe cutie scrie ce doza este recomdata pe kg/corp/zi.

La febra mare se da si paracetam si nurofen, din 4 im 4 ore: o data paracetamol, o data nurofen, iar paracetamol ...si tot asa.

Doctorita mea mi-a zis sa-i dau algocalmin numai daca nu-i scade febra cu paracetamol si nurofen. Exista supozitoare cu algocalmin pentru copii a caror efect este foarte rapid. La spitalul unde este doctorita noastra am vazut ca algocalminul se foloseste in cazuri grave, de exemplu cand copilul face convulsii febrile. Nu stiu de ce.

Te rog sa ma scuzi daca am fost prea sfatoasa. Baietelul meu a facu mai demult o viroza cu febra foarte mare si daca atunci stiam toate aceste atunci, ar fi fost mult lai usor sa trec peste acea febra.
Sanatate si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisa spune:

pai tocmai de aceea v-am scris ca stiam si eu ca aspirina nu se da dar chipurile la vaccinul asta s-ar da ..ce sa zic...am intrebat si i-am spus ca mai bine ii dau paracetamol supozitor si cica nu ar avea nici un efect in rest totul e bineca pina acum nu a facut febra dar nu au trecut decit 2 zile de la vaccin....
cica la 5 zile sau 12 ii apare o reactie poate stie cineva cum se manifesta si daca e dureroasa
in rest va urez sarbatori fericite si va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisa spune:

va rog sa imi spuneti ce se intimpla in cazul vaccinului ror ca nu stiu la ce sa ma astept ca azi noapte a fost f. nervos si nu stiu ce sa ii dau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

eu cuna n-am inteles. ce vaccin i-ai facut> ror sau antirubeolic?

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput