Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Teodora a implinit pe 19 octombrie 1 an si 6 luni. La multi ani!!!

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Abia astazi am citit si eu. Vickishor, te rog sa le transmiti parintilor la multi ani fericiti si multe bucurii. Da, Vick, imi dau seama ce inseamna micile progrese pentru ei, faptul ca nu stagneaza, ca se intampla ceva. Si stiu, exista mereu minuni, insasi Teodora e o minune. La multi ani, Carmen si la multi ani, Mitica si sa va traiasca minunatele fete pe care le aveti

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Ce mai face micuta Teodora?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Eu n-am mai vorbit cu parintii ei in ultimul timp, dar poate mai trece Vick pe-aici cu vesti proaspete!

I wish I were an angel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Buna fetelor,

Multumim ca va ganditi din cand in cand si la micuta noastra. De ieri se afla la Sibiu, pentru programul de recuperare. Atat medicul pediatru cat si neurologul au fost incantati de evolutia Teodorei. Ei spun ca sunt sanse mari sa atinga tinta propusa de ei dar este nevoie de foarte multa multa munca si de rabdare foarte multa pentru ca este un program de recuperare care dureaza.
Alimentatia hipoproteica isi are si ea contributia ei. Lunar comanda produse de acest gen din Germania sau Italia. Speram sa reuseasca sa gaseasca in continuare oameni cu suflet care, contra cost, sa le trimita produsele.
Medicatia isi are si ea rolul ei si se pare ca o ajuta pe micuta.
Denisa este destul de ocupata cu problemele ei (este in clasa a VIII a si are foarte mult de invatat) dar a suportat destul de greu plecarea lor de acasa. Nici Mitica si Carmen nu au suportat tocmai bine despartirea dar ...
Micuta este inca derutata in camera special pregatita pentru ea de matusa ei dar speram ca se va acomoda. Saptamana trecuta a facut si vaccinul antirujeolic si deocamdata este bine.
Revin cu noutati.
Pana atunci tuturor Andreilor si Andreelor sanatate multa si sa numai ganduri bune din partea noastra.
Salutari tuturor !
Cu drag,
vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Draga Viky,
in ce consta alimentatia hipoproteica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Am reusit sa vorbesc cu familia Busoi care tocmai s-a intors de la Sibiu. Carmen era tare fericita pentru ca medicii de acolo au asigurat-o ca sunt pe drumul cel bun. Faptul ca Teodora se intoarce de pe spate pe burtica si invers este un pas destul de mare. Ei spun ca este mult schimbata in bine: au reusit sa lucreze mult mai usor cu ea (fara sa planga foarte mult) pentru ca tonusul muscular este foarte bun, reactioneaza la diversi stimuli, se concentreaza mult mai bine. Imi spunea Carmen ca adora reclamele TV si le urmareste cu mare atentie. Cat timp este concentrata sa le urmareasca isi tine foarte bine capul dar imediat ce interesul dispare prefera sa-si sprijine capusorul. Lupta continua dar ei sunt fericiti ca se si vad primele semne de reusita.
A fost incantata cand s-a intors acasa. Doar se trezise din somn cand au ajuns acasa si a fost fericita cand si-a descoperit camaruta ei draga. Carmen spune ca de cand s-au intors gangureste si zambeste mereu.
In privinta produselor hipoproteice(sarace in proteine) mi-a spus ca cel mai mult foloseste paste (diferite forme), orez si biscuiti. Supele instant pe care le gaseste in cataloage Carmen nu le-a comandat pentru ca prefera sa i le prepare proaspete chiar ea (si am fost de acord cu ea). Si-a congelat legume ca sa aiba si in timpul iernii. Cauta dar nu gaseste faina. Painea pe care o gaseste are termenul de valabilitate foarte mic si este foarte tare. Produsele nu sunt doar o singura marca. Important este sa fie hipoproteice.
In mare, starea lor de spirit este buna. Am inteles ca bunicii il ajuta pe Mos Craciun sa le cumpere la fete un calculator (Denisa intrase in programul guvernamental dar in urma unei noi hotarari a pierdut sansa de a avea un calculator dat de guvern). Asa ca sper cat mai curand posibil sa intre sa posteze chiar ea.
Pana atunci Carmen m-a rugat sa va transmit tuturor mii de multumiri pentru sprijinul acordat (moral si material), sa aveti SARBATORI FERICITE si Dumnezeu sa va daruiasca tot ce-i mai bun in anul care vine.
Toate cele bune !

SARBATORI FERICITE !
Sa nu uitati ca: EXISTA !

Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput