Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Draga Vicky, iti trimit pe PM coordonatele unei nutritioniste pediatre.
Ma rog in continuare pentru scumpa si frumoasa Teodora, da Doamne sa reuseasca sa se vindece si sa fie totul bine!!!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Am citit inca de aseara mesajul scris de Marius, dar asa am fost ..fara cuvinte. As fi vrut sa aud vesti mai bune, dar nici asa nu e chiar rau. Teodora are o sansa acum spre deosebire de ce i s-a zis in Romania. Vom vedea in viitor ce va fi. Acum bine ca este un diagnostic, bine ca se stie cu ce se lupta, bina ca exista un tratament sa o ajute sa nu mai faca alte caderi. Bine ca exista o cale de urmat si cu ajutorul lui Dumnezeu, Teodora poate sa fie mai bine. Abia acum incepe adevarata lupta si Teodora este puternica si va lupta pentru sanatatea ei asa micuta cum e. Tare mila imi este de ea ca trebuie sa treaca prin atitea, dar ne rugam pentru ea sa aiba putere sa treaca cu bine.Am citeva intrebari fetelor din Elvetia ce stiti amanunte. Tratamentul este costisitor? Sunt sanse ca sa primeasca in tara gratuit? Cind o sa trebuiasca sa revina in Elvetia pentru urmatoarea consultatie? Exista doctori specializati in Romania care sa supravegheze evolutia micutei? Numai de un nutritionist e nevoie? Cind se va putea sti in ce masura i-au fost afectate celulele nervoase pina acum?Inca ceva, de care mi se sfisie inima...are dureri? Exista un medicament compatibil pentru boala ei care sa-i mai ia din suferinta?Parintilor le urez sa fie puternici si in continuare asa cum au fost pina acum.Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Multumesc mult !

Am sunat la d-na doctor si asteapta sa-i fac programare Teodorei, cel mai probabil miercuri 28/07/04. Stiu sigur dupa ce hotarasc cu parintii.

Toate cele bune !
Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Acum m-am intos si eu din concediu!
Fetelor, azi am vazut-o iarasi pe Teodora. Taaaaaare-i scumpa! e pur si simplu superba! cand ma uit la ea, mi se rupe inima, nu alta! Astazi la biserica din Zürich micutza noastra a fost eroina: preotul i-a urat micutzei bun venit si a spus ca se roaga de fiecare data pentru sanatatea ei. Am asha, o credinta ca totushi o sa fie totul bine. Doamne ajuta!


Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Duminica 25/07/04 la pranz, micuta noastra se intoarce acasa. Pentru cei interesati, avionul aterizeaza la ora 13:00.
Taticul a pregatit totul si o asteptam cu mare drag.
O sa va spun mai multe dupa ce vorbesc cu mamica ei.
Luni dimineata este programata la doctorul care s-a ocupat de ea atunci cand a fost internata la Bucuresti, este nutritionist si s-a aratat incantat sa o tina sub supraveghere.
Revin cu noutati cat mai curand posibil.
Toate cele bune !
Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Micuta nostra s-a intors acasa… A suportat mai bine decat la plecare zborul, pentru ca a reusit sa doarma. S-a trezit dupa aterizare si era tare somnoroasa. Totusi ne-a daruit un zambet dragalas si a vrut in brate la taticu. Se pare ca I-a simtit lipsa. O Doamne, e atat de gingasa !
Este o idee mai linistita in urma noului tratament, dar adevarata lupta abia acum incepe.
Dimineata au ajuns si la nutritionist. Se pare ca va avea nevoie de un regim alimentar destul de sever. Trebuie sa-i elimine din alimentatie pe cat posibil proteinele (atat de origine animala cat si vegetala). Va fi destul de greu, mai ales ca absenta proteinelor ii vor ingreuna cresterea. La cantarirea de astazi a avut 6.950 kg, ceea ce inseamna ca a recuperat cele 100g pierdute in primele zile in Elvetia. Maine vor primi tabelele dupa care urmeaza sa o hraneasca, ce are si ce nu are voie.
Sper din tot sufletul ca dragostea familiei, ruga lor si atentia sporita in privinta alimentatiei sa depaseasca granitele pe care medicina nu a putut sa le depaseasca in cazul ei. Este un copil tare dulce care merita sa-si traiasca copilaria in liniste, nu chinuita de tratamente, de regim alimentar strict, de control medical periodic, dar …
Ne rugam in continuare pentru sanatatea ei si sper ca lupta lor nu va fi in zadar. Starea parintilor nu este tocmai buna dar sper ca vor gasi taria sa mearga mai departe.
Doamne ajuta !
Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxysavin spune:

Multa putere parintilor si pentru frumoasa Teodora multa sanatate!
Vicky, te rog sa ne mai spui despre evolutia Teodorei dupa ce incepe noul regim alimentar.
Doamne Ajuta!
Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Scuze ca n-am mai dat nici un semn de viata, dar am fost si inca sunt intr-un stres nebun si la servici si acasa, si parca nu se mai termina...!!!:(
Imi pare rau ca n-am putut veni la aeroport, dar pur si simplu mi-a iesit din cap ca duminica a fost 25, eu aveam vesnic impresia ca e abia 20 iulie. Asta e, cum de 1 saptamana sufar de insomnie nuici nu e de mirare ca nu mai stiu pe ce lume sunt! Cu Denisa cum e?

Ana, imi pare rau ca n-am apucat sa ne intalnim, am inteles ca ai terminat concediul mai repede decat planuisesi initial, nu?
Va rog mult sa-mi spuneti si mie cum au iesit analizele Denisei si ce mai face micuta noastra!
Multumiri, Alexandra

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Buna, fetelor! Sunt noua pe aici, dar am citit tot ce ati postat voi; am citit si am plâns foarte mult! M-am rugat mult la Dumnezeu! Teo este un îngeras! Nu cred ca El a trimis-o pe pamant, dupa 13 ani de asteptare, ca s-o ia! Doamne-Doamne va avea grija de ea si de parintii ei, care sunt niste luptatori de elita si bineînteles ca tot ceea ce ati facut voi a dovedit ca aveti suflete mari, pline de iubire!
Dumnezeu sa ne binecuvânteze pe toti, iar parintilor îngerasului Teodora sa le dea sanatate, gândire pozitiva (Teodora se va face bine!) si, nu în ultimul rând, putere!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Dupa aproape 1 luna de absenta, aflu si eu, vestile despre Teodora. Asa cum sunt ele, ma bucur ca s-a aflat, totusi, ce a dus la imbolnavirea ei. Este un pas foarte important inainte. Si cum au scris Laura si Claudia, copiii au capacitati fantastice de recuperare. Suntem in continuare alaturi de frumoasa Teodora careia ii dorim sanatate si putere sa lupte in continuare ! La fel le dorim si parintilor ei ! Doamne ajuta!

Nina, mami de Nina-Cristina (10.01.2002) www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> web

Mergi la inceput