Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lior spune:

Este adevarat ca trebuie sa faca din timp rezervarea indiferent cu ce companie aeriana va zbura. Ce trebuie sa faca, este sa discute cu operatoarea de la orice agentie si sa stabileasca impreuna compania si orarul de zbor in functie de data la care are invitatia,eventualele reduceri si eventual de timpul intre zboruri (daca trebuie sa schimbe cumva avionul). Rezervarea efectiva a locului se face pe Otopeni atunci cand se prezinta la ghiseul rezervat cursei ei. De regula, trebuie sa fii in aeroport cu o ora inainte de ora de imbarcare. Cand va arata biletul, ii va spune operatoarei din aeroport problema fetitei si ea o va ajuta. Asa s-a intamplat cu mine. Atunci cand am spus ca zbor in Israel pentru ca trebuie sa operez baiatul, operatoarea a fost draguta si a blocat locurile din stanga si din dreapta mea pentu ca sa pot sta mai comod cu baiatul.
O PROBLEMA FOARTE IMPORTANTA: sa ia legatura cu medicii din strainatate si sa intrebe daca fata are ceva restrictii. este posibil sa aibe nevoie de oxigen in timpul zborului. Mie nu mi-a spus nimeni si era sa-mi pierd copilul din cauza acestui "amanunt minor".

http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26743

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

MULTUMESC MULT !
Revin,
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coccinelle spune:

Medicii de la Kinderspital nu pot sa spuna ce-i trebuie pentru zbor unui copil pe care nu l-au consultat īnca.Dar subliniaza ca parintii Teodorei sa ia legatura cu medicii romāni care s-au ocupat pīna acum de ea si sa ceara lamuriri exacte;e un lucru necesar.
Vicky, spune-le tu, te rog.Mīine primesti programarea prin fax.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Sunteti fantastice fetelor ! Multumesc mult !
Incerc sa raspund pe rand:
- Nu este absolut nici o problema cu pasaportul, au deja pasaport, Teodora este trecuta in pasaportul mamei, iar sora ei Denisa are separat pasaport.
- Teodora prefera, de obicei, sa stea in bratele mamei dar oricum vor lua si scaunul de masina (multumesc fetelor care s-au oferit sa ne trimita scaunel).
- Din cate am inteles eu zborul normal este de cca 2 h, sper din tot sufletul sa nu fie probleme.
- Maine incearca Mitica sa ia legatura cu d-l profesor de la Marie Curie.
- Tot maine o sa stabilesc ultimele date privind biletele cu Gabriel. El s-a oferit in urma cu ceva vreme sa ajute familia Busoi si se tine de promisiune.
Oricum multumesc mult pentru ajutor. Voi tine seama de ceea ce mi-ati spus.
Multumim pentru gandurile voastre bune. E minunat sa te stii inconjurat de asa OAMENI. Tot respectul !
Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lior spune:

Iarta-ma ca insist. Daca acum un an copiii nu se treceau pe pasaportul parintilor, nu cred ca in timp sa se fi schimbat acest lucru. Si eu am vrut sa fac acelasi lucru cu Stefan pentru ca atunci cand i-am facut pasaport avea doar 4 luni si nu s-a putut. Sa mai intrebe o data la Directia Pasapoarte ca sa fie siguri ca nu vor fi probleme.
O alta problema deosebit de importanta este declaratia tatalui la notar ca este de acord ca mama sa paraseasca tara cu copiii si pentru cat timp. Nu conteaza daca sunt casatoriti. Aceasta declaratie trebuie sa existe. Poate avea probleme la imbarcare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coccinelle spune:

quote:
Originally posted by vick


- Din cate am inteles eu zborul normal este de cca 2 h, sper din tot sufletul sa nu fie probleme.
Cu drag,
Vicky




2h si 20 minute
Nu o sa fie probleme cu zborul, ne rugam pentru asta si o sa fie totul bine.
Giny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Fetelor, am avut o zi groaznica azi la birou, parca toate problemele posibile s-au adunat azi la min. Dar taaare m-am bucurat sa citesc despre micutza noastra!!!! As vrea tare mult sa vin la aeroport, cine mai vine???
Malina- fiica mea, e tare suparata: ar fi vrut din toata inima sa se intalneasca cu sora Teodorei (Denisa, parca), din pacate ea zboara joi- 01.07 in romania. Pacaaat. Dar am s-o vad eu si-am sa ii povestesc totul- i-am promis. Si am s-o pup pe frunte si pe frumoasa noastra eroina. Si am sa ma rog pentru ea, sa se faca sanatoasa si sa creasca mare. Nici nu se poate altfel, cu atatea ganduri pozitive, cu atatia oameni minunati alaturi de ea.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Vesti bune! Doamne ajuta sa o tinem numai asa! Drum bun Teodora si sa te faci bine cit mai curind! Ginduri bune si incurajeri parintilor!Lior foarte bune sfaturile tale, multumim!Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by lior

Iarta-ma ca insist. Daca acum un an copiii nu se treceau pe pasaportul parintilor, nu cred ca in timp sa se fi schimbat acest lucru. Si eu am vrut sa fac acelasi lucru cu Stefan pentru ca atunci cand i-am facut pasaport avea doar 4 luni si nu s-a putut. Sa mai intrebe o data la Directia Pasapoarte ca sa fie siguri ca nu vor fi probleme.
O alta problema deosebit de importanta este declaratia tatalui la notar ca este de acord ca mama sa paraseasca tara cu copiii si pentru cat timp. Nu conteaza daca sunt casatoriti. Aceasta declaratie trebuie sa existe. Poate avea probleme la imbarcare.



S-a schimbat din nou procedura, lior. Copiii sunt trecuti in pasaportul parintilor, si numai in cazuri cu totul speciale, pentru motive bine determinate, li se face pasaport individual. Declaratia celuilalt parinte (notariala) se da inainte de a fi inclus copilul in pasaport. In aceasta declaratie, celalalt parinte declara ca este de acord ca respectivul copil sa calatoreasca in strainatate cu parintele titular al pasaportului. Copilul poate fi inclus in pasaportul ambilor parinti, fiecare parinte dand aceasta declaratie. Deci din punctul asta de vedere e OK. Sper sa fie totul OK, de cand asteapta parintii Teodorei sa plece sper ca s-au informat si s-au pregatit. Bineinteles, sfaturile tale sunt nepretuite, ca un parinte care a trecut prin asta stie ca se pot lovi de lucruri la care nici nu s-ar fi gandit!

Mult succes si mult noroc! Dumnezeu sa va aiba in paza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Buna dimineata,
Multumesc mult Lior pentru sfaturi. Multumesc fetelor pentru gandurile voastre bune. Astept cu placere si altele. Trebuie sa fie bine pregatiti.
Teodora este sigur in pasaportul mamei (am vazut pasaportul ) dar o sa-l rog pe Mitica sa mai intrebe o data. Si fiindca tot a venit vorba de el azi Mitica isi aniverseaza ziua de nastere. LA MULTI ANI ! Sa-i dorim multa rabdare si putere sa depaseasca aceast hop al vietii.Toate gandurile bune pentru el.
Vorbim mai tarziu.
Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput