Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Daca e nevoie, o putem sustine pe Vick pentru "Surprize-Surprize". Adica, ea prezinta cazul, devine "complice" pentru emisiune, iar noi sustinem scrisoarea ei cu mail-uri! Asa dam "greutate" cazului.
Vick, asteptam un semnal de la tine!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Este adevarat, tocmai chestia asta ma sperie si pe mine. stiu ca timpul trece in defavoarea ei si ca daca nu se va gasi o metoda mai rapida, va fi prea tarziu. La fel cum pentru atatia alti copii e prea tarziu.
Ma gandeam de altfel sa apelez la fetele din Germania (papadie, etc), sa se intereseze daca n-ar fi mai ieftin acolo. Spitalele aici sunt extrem de scumpe, mai scumpe ca oriunde prin europa.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Buna fetelor,

Imi par rau ca nu pot sa mai postez zilnic. De multe ori reusesc doar sa citesc.
Ieri am fost alaturi de familia Busoi care a mai trecut printr-o incercare. Bunica Teodorei din partea mamei a fost la un pas de preinfarct (dupa ce in urma cu cateva luni a facut un mic accident vascular dar fara urmari grave). La prima ora mama Teodorei era disperata pentru ca nici macar nu stia ce s-a intamplat. Au sunat-o de la spital ca pe mama ei au adus-o cu salvarea de acasa (de la 25 km de Horezu)aproape inconstienta. Mai tarziu batrana si-a revenit un pic, dar se pare ca va avea nevoie de insotitor pentru o perioada. Pe Carmen o mai ajuta doua nepoate dar si asa este destul de greu. Teodorei ieri, i s-a dat tot programul peste cap si era foarte agitata, nu a vrut sa manance, sa doarma sau sa se plimbe cum obisnuia. Cred ca i-a simtit si pe parinti ca sunt suparati. Isi are programul zilnic si daca il respecta totul este OK !
Astazi am vorbit cu Mitica si era foarte suparat. A sunat la Ministerul Sanatatii si l-a repezit secretara de i-au mers fulgii. Raspunsul sigur a fost ca abia in iunie o sa se discute fondurile ramase disponibile si l-a rugat sa nu mai insiste. Mai trist este ca doua surse diferite mi-au spus ca dupa ce au reusit sa stea de vorba la Minister cu persoane care stiau despre caz au avut acelasi raspuns” Fetita nu are nici o sansa deci nu vedem care este rostul irosirii acestor bani”. De unde aceasta concluzie atata timp cat nici un doctor din Romania nu poate sa-i puna un diagnostic ?!? Nu stiu, sunt foarte suparata pe sistemul din Romania. Nu vreau sa fiu rea dar cand vad atat nedreptate. Nu spun ca ma gandesc cu groaza ca in aceasta “lume” vreau sa aduc si eu un copil.
Mitica este tare dezamagit si nu stiu ce as putea sa-i mai spun sa nu-si piarda curajul. El este si un pic mai pesimist de fel, dar acum a picat din nou in genunchi. Nu stie in ce parte sa mai apuce. Ma intreba ce poate sa mai faca. Multe promisiuni au ramas doar la stadiul de promisiuni, nu s-au concretizat in nimic. Eu am plasat dosare pe unde am putut si nimic. De la Metro, ING Bank si multe alte firme mai mici am avut promisiunea ca vor lua in discutie cazul dar … deocamdata nimic. Cand am sunat dupa persoanele de contact ori nu sunt in birou si trebuia sa revin si cand am revenit nu mai erau, ori sunt plecate in concediu, ori sunt plecate din tara, ori am primit raspuns ca din pacate nu ne poate ajuta. La fel au patit si parintii. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar insemna sa fiu in locul lor. Eu stiu ce am simtit pentru fiecare refuz (mai ales acolo unde imi pusesem sperantele pentru ca stiam ca ar putea sa ne ajute) si la o adica Teodora pentru mine este doar micul “ingeras “ (cum i-am tot spus) care mi-a intrat in suflet. Si eu ma simt uneori atat de rau ca nu pot sa o ajut cu mai mult. Este un sentiment tare ciudat. Dar sa trec peste ceea ce simt eu, nu asta este important acum. Trebuie sa ne concentram atentia pentru a gasi o solutie pentru Teodora.
Soldul contului azi 11/05/04 este: 64.602.355 LEI si 1386.5 EURO
Sper sa reusesc sa va tin la curent. Bunica astazi este un picut mai bine, s-au linistit un pic.
Toate cele bune !
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Nici nu stiu ce sa spun, Vick, imi pare rau ca treci prin toate astea, si iti inteleg si deznadejdea din ton, la fel am simtit si la Adelina cu baietzelul ei Cristi, o oboseala si o sfarseala. E asha de complicata societatea asta, si e asa de greu sa obtii ajutor! Dar cum putem s-o abandonam pe micutza noastra??? Nu, nu avem voie si n-o s-o facem. Imi pare rau si pentru parintii Teodorei, le inteleg necazul si disperarea, mai ales ca e copilashul lor. Si bietul copil care sufera atata, care lupta cu atata incrancenare si se agatza de viatza cu disperare... si zambetul ei nevinovat... eu cred insa ca, indiferent de ce spun altii, se merita luptat. absolut!
si daca e sa tragem invatzaturi, Vick, sa invatzam ca nu suntem chiar singuri, ca uite, ne-am adunat totushi atatzia oameni care ne interesam, care luptam in continuare pentru Teodora si care - fara sa ne fi vazut vreodata, ne-am imprietenit. Ne-am adunat din coltzuri asha de diferite ale lumii si am intins atatzia oameni o mana de ajutor, dupa puterea si posibilitea fiecaruia. Si am sa ma gandesc la fetele din Germania, la Nina chiar din Japonia, la reuniunile noastre din Zürich, la cadoul de ziua Teodorei din Bucuresti, la tine, care iarashi nu ai o legatura directa cu ei... si lista e mare! uite, am realizat cu ajutorul Teodorei un lucru minunat: am construit o punte intre inimi. Noi trebuie sa-i fim ei recunoscatoare, e un sentiment asha de placut sa potzi sa ajutzi... Hai, capul sus, uite la varsta ei cata putere are micutza si sa invatzam de la ea sa luptam, chiar si atunci cand am obosit.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti si sa ne dea putere!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

O raza de lumina apare inca o data. O doamna draguta de la Formula As m-a ascultat. Sper sa ma asculte in continuare si sa ne bucuram de intreg sprijinul minunatei reviste Formula As. O sa va tin la curent.
O zi buna tuturor !
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ma bucur, Vick! Sa dea Domnul sa fie bine!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

In fiecare zi cind deschid forumul astept nerabdatoare vesti despre micutza noastra Teodora. Eu nu mi-am pierdut speranta nici macar pentru o secunda. Asa m-a intristat discutia celor de la Ministerul Sanatatii... Eu nu cred ca ea nu are nici o sansa, in primul rind nu e logic sa spuna asa ceva daca ei nu au un diagnostic! Fetele, cit ar mai trebui sa stringem pt a o aduce in Elvetia pe micuta? Lorelei vreau sa incerc sa fac o cheta la amicii mei pe aici, ai varianta in germana a articolului despre Teodora? Sunt numai de un an si ceva pe aici si nu ma descurc bine cu scrisul lb germana. Nu pot fi sigura ca am sa reusesc sa string foarte mult, dar macar incerc. Nu ma simt ok numai cu ce am contribuit eu, poate s-ar putea mai mult. Imi vin mereu in minte ochii frumosi si veseli ai Teodorei si vreau sa pot face mai mult.Multa sanatate!Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Vikinga, eu pot traduce articolul din Formula As in germana. am nevoie doar de articol, pe care mi-l puteti trimite (cine il are), ca anexa pe e-mail la anangel_lexi@yahoo.com.
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Vikinga m-am uitat pe siteul:
http://www.casa-romanilor.ch/teodora.htm si am vazut situatia contului. Of, pana la 15 000 euro ...

I-am trimis un PM anangelei dar scriu si aici: nu ma uitati cu traducerea articlolului in germana.



~~Adela&Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Alexandra, ar fi minunat sa poti face traducerea! Mi-a promis o prietena ca o sa scrie un articol (e ziarista) si am sa-l trimit la www.wireltern.ch, la Tagesanzeiger (ziarul nr. 1 in Zürich) si pe unde ma mai duce mintea. Adelutzo, eu ma gandeam, oare n-o fi mai ieftin in Germania? N-ar trebui oare sa ne interesam???

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput