dermatita

dermatita | Autor: cristinuca

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

vineri cristinuca mea a fost diagnosticata cu dermatita atopica, sunt foarte speriata, nu au iesit inca analizele si nu stiu deocamdata care sunt cazuele acestei dermatite.
daca ati mai trecut prin asa ceva va rog sa imi spuneti la ce sa ma astept si cam ce implica boala.

mersic

1 an si patru luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Vreau sa stiu si eu cum se manifesta aceasta dermatita ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

din pacate dermatita este un subiect foarte discutat aici. Daca va uitati la "subiecte des discutate" (este sticky la acest forum) veti gasi 2 volume de discutii.

bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

buna
e posibil sa nu fie, doctorii se reped sa puna diagnostice
de curiozitate, la ce swpital i-ai facut analize ?


Simona & BB Eugen
Da-mi Doamne intelepciunea de a recunoaste binele, vointa de a-l alege si puterea de-al infaptui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Multi bb fac dermatita atopica. Atopic inseamna alergie. Nu te speria. Adi al meu a facut cand avea vreo 8 luni de la banane. I-am scos bananele un timp si l-am uns pe fata cu o alifie recomandata de medic. Acum este bine (3 ani) si n-a mai avut alte manifestari alergice, nici macar la banane. (mananca una / zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

Cristinuca,
asa cum ti-a scris si Marina, citeste topicul nr.11 de la sticky-ul "subiecte des discutate" (dermatita atopica este eczema). suntem, din pacate, multe care avem problema asta, asa ca s-a scris o groaza... volumul II este deschis inca - te asteptam acolo daca vrei.

asa, pe scurt, ideea este ca nu se cunosc cauzele dermatitei atopice. deci, din pacate, analizele nu vor spune nimic despre asta. doar daca nu cumva i-ai facut teste alergice.

numai bine si multa sanatate!


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Calin a facut dermatita atopica de la 2 luni.Este o alergie, nu se stie la ce, in general la proteina din lapte. M-am luptat cu problema asta timp de 1 an. Solutii pe scurt: respecta un regim alimentar,fara grasimi, evita alimentele alergizante, pentru disparitia exzemelor da cu unguente sau preparate din farmacii (la recomandarea medicului dermatolog), eu am avut succes cu Elocom unguent, si ia si un sirop pentru ca sa doarma bine si sa nu se scarpine, pana se termina tratamentul. Daca vrei mai putem vorbi pe aceasta tema.

Carmen si Calin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihnuta spune:

Si baietelul meu sufera de asa ceva. Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca sunt perioade cand incepe sa dispara petele ca apoi sa-i apara si mai accentuate si pe portiuni mai intinse. Mie mi s-a zis ca i se trage de la lapte si pana la varsta de 3-4 anisori nu prea e mare lucru de facut. Vara o sa fie mai bine, fiindca atunci ii dispare complet. Din pacate la toamna o s-o luam de la capat.
Eu am fost sfatuita sa nu-l dau cu tot felul de unguente puternice (mi s-a recomandat, spre exemplu, ELIDEL) asa ca-l dau mereu doar cu unguent cu galbenele.
Ai rabdare ca se va rezolva. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Buna Cristinuca,
nu intra in panica - o gramada de copii (inclusiv Ana) si adulti (inclusiv eu) au dermatita atopica. Nu e propriu-zis o boala si e mai mult sacaitoare decat grava. Gasesti mai multe (de fapt mult prea multe) pe forum la:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16752
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=13015
si
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16022
Din pacate daca citesti tot s-ar putea sa fi mai confuza decat la inceput pentru ca nici pediatrii, nici dermatologii si cu atat mai mult mamicile nu reusesc sa se puna de acord.
Daca esti in Bucuresti, mergi la Dr. Ana Manoliu, la policlinica Medlife (666.20.66). Are program joia dupa-masa intre 19 si 21. Trebuie sa-ti faci programare din timp pt ca e foarte aglomerata. E singurul dermatolog in care am incredere, dupa ce am vizitat o gramada. Sper sa te ajute.
madishor

Mergi la inceput