Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Si noi am fost intr-o plimbare scurta la Bodensee si Lindau si intr-adevar zona e de vis,am promis ca revenim acolo,intr-un sejur mai lung.
Noi am facut un concediu frumos la Bad Reichenhall,un orasel-statiune la poalele Alpilor,la 5 km de Salzburg.
Roxanak,si noi avem o fetita de aproape 2 ani si am facut concediile impreuna,nici nu concepem sa mergem fara ea!Anul trecut am fost 2 saptamini in Italia,la mare si a fost un concediu de vis,am stat intr-un Ferienwohnung si am mincat la restaurant,sincer mie nu mi s-a parut scump si bucataria italiana e favorita noastra .Noi mergem in fiecare an in RO dar scurt,lasam cel putin 2 saptamini pt un concediu de odihna,in adevaratul sens al cuvintului.Anul asta vrem sa mergem la Venetia pt o saptamina si probabil,in Spania,2 saptamini in septembrie.Sotul meu e maaareee amator de calatorii,deja mi-a adus vreo 10 cataloage cu idei de concediu si in fiecare seara ma bate la cap sa mergem si acolo,si acolo si acolo...adica sa o tinem numai intr-un concediu!Ce bine ar fi !!
tuturor !


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Salut la toata lumea din Germania si nu numai

Mi-au placut mult descrierile voastre despre diversele locuri din Germania si citindu-va povestile m-am hotart si eu sa scriu. Mai ales ca ultimile articole sunt chiar din zona in care locuim: Bodensee (mai exact locuim in orasul Friedrichshafen si suntem familie de greencard-isti). Noi cand am aflat ca vom veni aici am fost putin dezamagiti ca nu suna deloc cunoscut, dar acum, dupa ce am descoperit imprejurimile suntem super-multumiti. Voi ati povesti foarte frumos despre locurile de aici, asa nu am foarte multe de adaugat. Intr-adevar, zona este minunata pentru vacante linistite si cu multe posibilitati de plimbare, mai ales incepand cu luna mai si pana in octombrie cand este inca o vreme frumoasa. Am "batut" in 3 ani de cand am venit toata regiunea, atat partea din Germania, cat si cele din Austria si Elvetia, cele trei tari care impart zona lacului. In fiecare week-end mergem in cate unul din oraselele de pe malul lacului si ne plimbam pe falezele lor superbe. De aici se vad foarte fumos orasele elvetiene de pe malul celalalt si muntii. De multe ori nu de distinge nimic in partea cealalta si ai impresia ca nu mai e lac, ci o mare nesfarsita. Am vazut si noi de cascada Rinului, insula Mainau si toate celelelate statiuni din jurul lacului, chiar de mai multe ori, cu ocazia plimbarii musafirilor pe care i-am avut de cand suntem aici si de fiecare data ne impresioneaza la fel de mult. Si inca ceva de care inca ma minunez, este curatenia, multitudinea florilor de aici si punerea in valoare a fiecarui lucrusor, in asa fel incat cel care vine aici sa se simta excelent. Bineinteles toate astea datorita oamenilor care sunt foarte harnici si draguti cu cei care ii viziteaza. Aici am vazut pentru prime data un Zeppelin pe cer, lucru care acum mi-a devenit familiar, si acum de-abia astept sa-si inceapa zborurile de agrement ca asta inseamna inceputul primaverii aici, la lac.
Acum trebuie sa ma opresc ca bb al meu s-a trezit si nu prea suporta sa-l neglijez, satnd la calculator. Sper ca nu am fost prea incoerenta in ce am scris ca am vrut sa spun multe in putine fraze din lipsa de timp, dar mi-a placut subiectul asta ca si toate celelelte in care se descriu locuri si obiceiuri din lume (si noi suntem plimbareti impatimiti de cand am aterizat in Germania) si asa mai alfu si eu multe lucruri noi.
De curand am terminat si eu o versiune "beta" a unei pagini de calatorie si pun aici link-ul, poate ca va inspira in viitoarele vacante:
http://home.tiscali.de/balea_page/. Aici apare mai putin zona lacului care e inca in lucru.

Salutari de la Bodensee



asterix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

P.S. Noi tinem de Baden-Wuertenberg.

Salutari din nou

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Cristina, vreau si eu pe lista, stau langa Stuttgart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by samila


Tot de aici am plecat in Elvetia si am vizitat orasul care mi-a ramas in suflet Zürich.Zürich-ul l-am vizitat cu acel minicar special (turul oficial) care face turul orasului. Mie mi-au placut elvetienii, niste oameni foarte cocheti. O sa nu uit de dulciurile elvetiene, odata ajunsi acolo trebuie sa le gustati.
Ar fi multe de povestit despre vacanta la Bodensee. Spus simplu intr-un cuvat ,,merita,, sa vedeti asa locuri.







~~ Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Mai Sorina da' ce plimbareti sunteti! Bravo voua, sunteti de admirat! Si pozele sunt superbe!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Asterix, minunate poze!
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Doamne, dar chiar ca sunt frumoase pozele . Sa-ti traiasca fetita si sa ne mai povestesti sau sa ne arati poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Am revenit cu niste hint-uri pentru mamicile care intrebau cum e mai comod in vacanta cu copiii: rezidentele cu apartamente de una, doua sau mai multe camere si bucatarie mie mi se par OK, mai ales daca se merge cu inca o familie (mai scade pretul!!!), in functie de capacitatea lor. Nu sunt foarte scumpe, mai ales in extra-sezon, lucru posibil daca copii nu merg inca la scoala. Asa am gasit noi in zona Venetia, statiunea Cavallino (situata chiar pe o limba de pamant din laguna, iar litoralul e la Adriatica) si ne-a placut mult de tot, chiar ne gandeam sa mai mergem si anul asta sa ducem bb-ul la mare. Avantajul a fost ca e muuult mai ieftin decat o cazare in zona "terestra" a Venetiei si de aici se pot face excursii scurte pe insulele din apropiere, Torcello, Murano si Burano si bineinteles la Venetia.
Pentru excursii mai scurte de o zi-doua, mai ales in Franta, dar si in alte tari din jur, sunt foarte faine hotelurile din reteaua Arcor: Etap si Formula 1.
Si mai am multe de spus, dar pana la urma o sa-mi fac eu timp de povestit.

Pe curand

asterix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Am uitat sa-ti spun, roxanak: si noi tot din Bv suntem.

asterix

Mergi la inceput