Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Fetele de la München, noisuntem la Piding deci aproape de voi din 09.04.04-12.04.04 facem concediu la Familienhotel Neubichler Alm, daca vretzi putem sa ne intalnim intr-una din zilele astea, shtiu ca sunt Pashtile, dar daca avetzi vreo idee, spunetzi-mi.
Daca avetzi chef sa vedetzi hotelul: www.neubichler-alm.de am fost shi anul trecut acolo, daca va mai amintitzi am povestit cite ceva.

Corinna, Andreas, Alexandru shi pastaia de fasole :D http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Nu garantez ca o sa gasesti dar incearca totusi la magazinele care vand produse chinezesti, eu acolo parca am vazut-osolita

n-am nici un magazin chinezesc in zona,ma intrebam daca nu se gasesc la real/aldi sau la alt supermarket.
stiu un magazin de turcarii..poate gasesc acolo,chiar mi.e o poftaaa..

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

quote:
Originally posted by samila

Dragele mele,
ma poate cineva ajuta si pe mine cu niste informatii???
Eu si sotul meu am dori sa obtinem viza de turist pentru SUA. Stie cineva cum se face ca sa obtinem viza de aici din Germania?
Va multumesc anticipat.



Samila, la ambasada americana ... uite aici site-ul: http://www.usembassy.de
Cand am fost in CA cu mama, acum o suta de ani ;) noi la cea din München am cerut viza ... a mers fara probleme, dar cu interview si tot tacamul. Si voua mult succes!

Creveti gasiti doar in Asia-Shops. Eu la turci nu am vazut asa ceva. In orasele mari sigur gasiti magazine chinezesti & co. Bafta!

Irinusha - cu minunea "surpriza" de 30+ saptamani din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Cristina, multumesc mult de listuta, care de fapt e listoaie. Doamne, dar ce munca ati depus la ea. Despre modalitatea cum sa punem listuta pe forum, nu imi vine nici o idee acum. Poti deschide un nou subiect asa cum a mai zis cineva mai inainte, dar o sa trebuiasca mereu sa se ocupe cineva de ea sa o tina la stadiul cel mai nou.
Ce-ar fi daca am posta lista la userul cuiva, exact asa cum se posteaza pozele. Lista actuala e mai mare decat formatulc are poate fi copiat de server ca poza (parca 30MB), dar o putem imparti pe litere sau pe grupuri de litere. Nu stiu cat de buna e ideea dar daca vreti incerc eu sa fac asta (sper sa nu-mi prind urechile)

Trecand la treaba cu 10 Euro la medici, asa este la dentist se plateste separat, iar in rest iti trebuie doar trimitere de la primul medic la care te duci pentru toti ceilalti (de preferat e medicul de familie, dar daca nu ai, poti merge la oricare altul).

Pupici si revin ca am concert in dormitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Mamica dulce
la orice restaurant, fast-food asiatic gasesti pungi cu creveti gata prajiti. Aici in Frankfurt costa 1E sau 1.50E punga, depinde de unde ii cumperi.
Poti incerca si la turci, eu una nu am vazut sa aiba... dar poate pe acolo sunt si la turci.

Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

cristina..trimite lista la admini si gasesc ei un mod sa o posteze,apoi cine se mai inscrie din germania ..se trece singur.
multumesc ca mi.ai trimis.o,Doamne,ce mult ati muncit la ea

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Vreau si eu listutza, bitteeeeee......

Cu medicii am inteles si eu ca trebuie sa ai trimitere, dar chestia asta ca te duci la primul si ii ceri trimitere pentru altii nu am auzit-o. Chiar merge? Adica daca eu trebuie sa ma duc la un ginecolog si... sa zicem... un internist... pot da unul ptr altul?

Deci la dentist degeaba te duci cu trimitere ca tot platesti, nu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Ah.. am uitat sa va intreb ceva. Voi cu ce apretati rufele? Cum se numeste si de unde il cumparati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

eu iau de la Schlecker e in bidon cu pulverizator si e ceva cu Stark sau wäsche stärker de obicei sta langa bügelhilfe,sunt mai multe tipuri de produse pt apretat.
si eu l.am cautat la inceput si pana nu mi.am luat inima -n dinti sa intreb o tanti cu germana mea de balta n-am gasit

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by tinatache
KIEL - 177 km de SYLT si 245 km de HAMBURG
Corina Dora Visinoiu
Cristina


Referitor la lista mie mi-a sarit in ochi numarul de kilometri, daca intr-adevar e vorba de Kiel, Schleswig-Holstein atunci sunt gresite datele pentru ca Kiel-Hamburg sunt ~100 km iar Kiel-Sylt ~150 km.

Mergi la inceput