Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samila spune:

treceti-ma si pe mine pe lista Samila- Hamburg. Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Buna fetelor

First vreau si eu lista.Multam frumos! (monikapascu@yahoo.com)

Hai sa va povestesc ce am aflat astazi.Poate stiti poate nu.
Am fost la ginecolog pentru controlul de rutina si am aflat 2 chestii care nu mi-au placut.In primul rand m-a pus aia sa platesc inca o data 10 euro, desi cu 2 saptamani inainte am fost la dentist si am platit acolo.Explicatia: dentistii sunt separati in toata povestea asta cu plata trimestiala.Am vrut sa fac un pic de tam tam da ma grabeam asa ca am platit.Voi stiati? A mai patit-o careva?
In al doilea rand de acum inainte casele de asigurari nu mai suporta anumite analize.Trebuie sa le platesti singurel.
Daca va intereseaza va scriu lista si preturile.Printre ele sunt si analize de rutina zic eu..sange si urina.

Saso multa sanatate la bebele tau.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

fetele, nu ma asteptam sa fie asa multi doritori, intr-o si doua lista va fi gata, intre timp peca mai completeaza. Initial am zis ca o lasam asa, dar apoi daca am vazut ca chiar e ceruta, am zis sa o facem ca lumea. Dar am retinut, si daca mai vrea cineva sa spuna ca trimit la toti odata.

Ref la 10 euro: platesti o sg data doar daca mergi intai la medicul de fam. si el iti da Ueberweisung cum ca ai platit, la cati dr. mergi atatea iti da. Daca stii ca ai treaba la mai multi medici pe trim., mergi intai la medicul de fam., iei cate hartiute vrei si apoi nu mai platesti. E corect ce zic eu aici sau am inteles gresit???

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Eu din cate stiu nu e obligatoriu sa ai un medic de familie, asa ca primul medic la care mergi la inceputul unui semestru ar trebui sa-ti faca Ueberweisung pentru medicii la care urmeaza sa mai mergi. Eu cel putin asa am facut ca n-am medic de familie.
Iar la dentist se plateste separat taxa de 10 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

cristina..vreau si eu lista si pozutze noi cu voi(anca20_ro@yahoo.com)


acum am o intrebare..mai tineti minte crevetii aia din ro..care se puneau in ulei fierbinte si se umflau??
nu stiu ce.i cu mine ca numai din aia visez de doua zile,n-am mai mancat de vreo 3 ani,am cautat de am ametit si n.am vazut,daca stie cineva cum se cheama si unde ii gasesesc...bitteeeee!!!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

am o idee
cristina,incearca sa pui lista ca subiect separat si o sa se completeze in timp...

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by mamica dulce
acum am o intrebare..mai tineti minte crevetii aia din ro..care se puneau in ulei fierbinte si se umflau??
nu stiu ce.i cu mine ca numai din aia visez de doua zile,n-am mai mancat de vreo 3 ani,am cautat de am ametit si n.am vazut,daca stie cineva cum se cheama si unde ii gasesesc...bitteeeee!!!


Nu garantez ca o sa gasesti dar incearca totusi la magazinele care vand produse chinezesti, eu acolo parca am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ei bine altii cu scoala iar eu ma tin de distractii, sa va zic si voua!Simbata seara am fost la un show arabesc aici si chiar nu ma asteptam sa fie cine stie ce. Dar atmosfera a fost absolut super! Sa le fi vazut pe nemtoaice ce dansau din buric si chiuiau ca araboaicelePetrecerea a fost organizata de scoala de dans de aici, aranjamentele au fost asigurate de un shop marocan, intrarea interzisa barbatilor si ce sa ma va zic...o sala plina cu 250 de femei care aplaudau si dansau! Aaaa si normal...drinkuiau la greu. Doua amice de ale mele au facut parte din grupa incepatoarelor si asa am ajuns si eu pe acolo. Ce mi-a placut a fost sa vad femei de 50-60 de ani cu o esarfa din aia cu zorzoane prinsa la mijloc si dansau si ele de n-aveau treaba!! Chiar am filmat si abia astept sa-i arat mamei sa vada si ea ce fel de viata au femeile aici.Pupici:)Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

Dragele mele,
ma poate cineva ajuta si pe mine cu niste informatii???
Eu si sotul meu am dori sa obtinem viza de turist pentru SUA. Stie cineva cum se face ca sa obtinem viza de aici din Germania?
Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Am terminat lista, am trimis-o pe email. Sunt f multi membri care nu si-au scris tara de unde sunt, sigur si acolo sunt o multime din Germania dar... asta e, cine nu vrea , nu vrea. Am sa incerc sa o pun intr-un sub., sa vad ce solutie gasesc. pa.pa.

Cristina

Mergi la inceput