Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Wilkommen, fetele! Se mareste listuta noastra, iupiiii!!!

Carmen, eu am trecut Nuernberg la Franken da' se stie cam pe unde e... Pai hai sa palavragim despre Erlangen, nu stiu cum te simti tu acolo dar noi ne-am simtit tare bine. E adevarat ca acuma cand stau intr-un oras mare, imi dau seama ca are ceva din atmosfera satelor de aici, dar tot frumusel e. Ma refer la faptul ca oamenii se cunosc unii pe altii, mai arunca cate un ochi mai cash la studentii straini dar nu e chiar rau... nu? Bine'nteles ca promenada e cea mai faina, am inteles ca nu mai e Horten, ce au facut in loc? Si clatitele fierbinti de la nenea din centru, mama ce bune sunt! Sa stii ca sunt cele mai bune de pe unde am fost noi, ca am mai probat! Hai mai zi tu... poate si ce nu-ti place...?


Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

quote:
Originally posted by Crystinne

Samila, intr-adevar informatiile tale sunt utile. Poti sa-mi mai spui cat dureaza masterul in economie? Si daca ai idee ce se va studia? Ca materii de ex.

Mersi mult!






Draga Crytinne
La masterul la care m-am inscris pot sa iti scriu ce se studiaza in primul semestru.
Iata:Empirische Wirtschaftsforschung I
International Vergleichende Wirtschaftforschung
Strukturpolitik
Soziale Integration
Konflikt und Sozialer Wandel
Ausgewählte Probleme und Methoden der soziologischen Forschung I Fachkurs Soziologie
Lernwerkstatt

Masterul e compus din 4 semestre.

Iti doresc succes si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

quote:
Originally posted by monicaa

Buna fetelor

Samila nultumim mult de informatii, felicitari si bafta multa in continuare.




Multumesc mult de urari si iti doresc mult succes si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna fetelor,eu stau in Hessen intre Fulda si Kassella mai concret 15 km de BadHersfeld ,mai este cineva din zona asta?nu cunosc pe nimeni si sunt de un an de zile aici,as vrea desigur sa cunosc pe cineva cu multa placere.Sper sa fie cineva si din zona mea si va rog treceti-ma in lista voastra.
Numai bine si multe salutari.
Cu drag Fabya

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

pai din hessen, ca si land ar mai fi:
1. katink- Frankfurt a M.
2. saso - offenbach
3. buburuza99 - wiesbaden
4. pintea alina - Fr.a.M,
5. micy24 - frankfurt
6. adi77 - frankfurt
7. mikey - echzell

cred ca nu am gresit, cam astea ar fi, luate din lista membriilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Wow ... sunt chiar multi romani in Germania. Pentru ca astazi este 1 Martie ma intrebam daca si cat se pastreaza traditiile romanesti aici.

Eu recunosc, am si uitat de 1 Martie.Apoi pentru ca sotul meu este alta religie(avem de doua ori Paste) Pastele ortodox trecut a fost tare ciudat. Nu am avut nici un ou rosu in casa, pana acum eram obisnuita ca mama sa inceapa toate pregatirile si eu sa o ajut. Ea era cea care pastra sufletul sarbatorilor religioase.
Totusi ciudat este ca eu recunosc ca nu sufar deloc ca nu mai este ca acasa.Ma simt chiar libera ca nu ma mai agit ca acasa sa fac atatea pregatiri.

Cum e pe la voi? Ati fost la biserica ortodoxa cu ocazia acestor sarbatori religioase? Cum este atmosfera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Crys, pai anul asta avem cu totii acelasi Paste, ca noi tot cu doua suntem. In Muenchen avem 2 biserici ortodoxe romanesti, avem unde merge.

In colaborare cu peca am facut o lista cu toti membrii din DE, pe landuri si orase, daca e cineva interesat si vrea fisierul, sa-mi scrie. Nu stiu cum as putea sa o pun pe site ca in mesaj ... e cam mare sa o pun... Are cineva alta idee?

O saptamana buna la toata lumea!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Draga Cristina,

te rog frumos trimite-mi si mie lista cu membrii pe care saraca Peca a muncit-o cu sarg (sunteti tari ca ati facut atata treaba).

Felicitari pentru munca.

Multumesc mult (roxy@sterox.de)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

azi am vazut pe cutiile de fulgi nestle ca au o promotie sau cum ii zice, in fine, parte dintr-o campanie de colectare de bani pt ajutorarea copiilor strazii din bucuresti;
nu stiu daca e valabila si in alte tari, in fine, am bocit un pic, am schimbat cutiile mele din carucior cu alea de la nestle si m-am gindit sa le fac reclama aici: cumparati fulgi nestle si veti ajuta copiii strazii;
m-a induiosat texul de pe cutie " romania, una din cele mai sarace tari..."; un pic m-am enervat, dar de fapt au dreptate, nu e nimic suparator, doar adevarul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

bb meu mic e bolnavior.. si n-am mai putut sa intru sa scriu.. dar am citit tot ce voi ati scris!
super .. subiecte! Si utile.. si practice..

as vrea sa primesc si eu fisierul cu orasele si membrii!

Va pupam!
PS
ce am facut nou .. am actualizat pagina lui bb.. si asta.. in nu stiu cite reprize!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput