Viata in Germania (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samila spune:

Buna,
in legatura cu master...
Nu exista o regula general valabila. Eu zic ca fiecare oras ,facultate si chiar profil are reguli proprii. Pot sa va spun ce am facut eu si cum a fost la mine.

Eu am trimis un email la Universitatea Hamburg in care le-am explicat de unde vin, ce studii am si nivelul de limba germana.
A durat destul de mult pana am primit un raspuns.Am primit acasa toate informatiile undeva la sfarsitul lui decembrie.Din pacate aveau prea putine mastere si pe domeniu meu erau 2 care se plateau. Si plus noua regula a lor pentru studentii straini este ca trebuie sa te inscrii pana in 15 ian. dar incepi in toamna.
Asa ca m-am apucat de cautat pe internet la alte universitati de aici.
O adresa care o pot recomanda si este buna www.daad.de
Aici gasiti toate informatiile necesare, conditiile de inscriere, perioda, cat costa etc.

Foarte important este sa iti traduci toate actele legate de studiu si sa le legalizezi. Ei cer copii legalizate (atat cele in romana cat si cele traduse).
Eu le-am facut in Romania pentru ca sunt ceva mai ieftin.
Tot din Romania trebuie sa ceri de la profesorii tai din faculta recomandari.La mine au cerut o singura recomandare. E foarte bine daca ceri unui profesor care detine titluri (de ex. profu meu era membru al academiei de stiinte din New York si alte o gramada de titluri). Traduci si recomandarea si legalizezi.
Perioda de depunere a actelor este 15 ian. pentru semestrul de vara si 15 Julie pentru cel de toamna.
Asta cred ca e general valabil.
Universitatea unde am depus eu (HWP-Universität Hamburg) nu are birou propriu de echivalare a notelor si a trebuit sa trimit documentele la Schulinformationszentrum Hamburg pana in data de 1o ian. De acolo actele se trimit la universitate. Tu nu mai ai nici o treaba cu ele.
Daca nu te incadrezi in ,,data,, nu mai poti aplica decat pentru urmatorul semestru.

Si acum despre cunostiintele de limba germana.
In hartia care am primit-o de la universitatea hamburg scria asa:
1.pentru a te putea inscrie (nu imatricula) trebuie sa fii facut una din astea:
ZMP
Mittelstufe II oder III
Abgeschlossenes mindestens 4-jähriges Germanistikstudium im Ausland
test DaF-prüfung mit Niveaustufe unterhalb 4,0
!einzelfallprüfung erforderlich!
Kenntnisse, die unter diesem Niveau liegen, reichen für Bewerbungsverfahren an Universität Hamburg nicht aus.

2. daca ai unul din urmatoarele examene nu e nici o problema cu imatricularea:
KDS (kleines deutsches Sprachdiplom)
ZOP (zentrale oberstufenprüfung)
DSH
Test DaF mit der Niveaustufe mindestens 4,0
Asa ca daca ai una din cele enumerate mai sus la punctul 2 nu e nici problema. In schimb daca ai una din cele enumerate la punctul 1 iti dau posibilitatea de inscriere la studiu dar pana la imatriculare trebuie sa dai unul din certificarile de la punctul 2.
Deci asta cereau cei de la Universität Hamburg .

Cei unde mi-am gasit eu masterul HWP-Universität Hamburg la cerinte cunostiinte limba era trecut: Mittelstufe III Goethe Institut sau DSH.
Eu ma incadrez la prima. Nu am dat DSH.

Oricum cunostiintele de limba sunt doar un punct pe care trebuie sa il indeplinesti dar esential. Sortarea se face dupa mai multe criterii. Eu am terminat asa:curs conta, curs informatica, post liceal, facultate, si am avut contributii(in anul iv) la seminarii internationale tinute la Cluj.
Plus vechime in campu muncii in domeniu economic.
Cred ca fiecare experienta le spune ceva, asa ca daca ai facut si alte studii pe langa faculta e bine sa le precizezi in cv si sa trimiti si actele acestea.
Cunosc persoana care are DSH si nu a prins loc de studiu. Aici concurenta e destul de mare si e bine sa depui la mai multe mastere la diferite univeristati, astfel posibilitatea de a obtine un loc e mai mare.
Cred ca am fost destul de clara. Va urez succes la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corail spune:

Darga samila,

cum ai spus tu, procedura difera de la oras la oras.Dar informatiile tale sunt foarte utile !
Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

A postat Corina la sub cu "tzepe" o chestie cu dentistul. Imi poate spune si mie cineva care e mai in tema decat mine, ce iti acopera asgurarea de stat si ce nu, ca sa stiu ei eu de-oi avea fro problema la dentist? Cand ma voi duce cu copilul la dentist pt Vorsorgeuntersuchung tb sa platesc?
Mersic!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Buna fetelor

Samila nultumim mult de informatii, felicitari si bafta multa in continuare.
Am cautat si eu aseara si din pacate in zona mea (Düsseldorf) numai la uni Dortmund am gasim un master pe profil mate/info.Cereau si ei conditie initiala de limba Mittel Stufe II si precizau ca restul de cunostinte le acumulezi in timpul studiului.

Cristina noi am avut treaba cu dentistul din prima luna in care am aterizat in germania.Sotul e tare baftos la capitolul asta.. Dentistul lui ne-a explicat ca tot ce inseamna lucrari de intretinere/salvare dinti plateste asigurarea.Pentru partea de estetica :pus dinti etc platesti jumatate tu, jumatate asigurarea.Tipul spunea ca daca esti in behandlung la un dentist, el e obligat sa te anunte cand incep sa te coste lucrarile si tu sa decizi daca mergi mai departe si deci platesti sau spui pas.

In orice caz, dupa experienta mea, in Germania e bine sa intrebi inainte toate draciile, nu de alta dar aici fiecare cu pasarica sau stolul lui.

Numai bine,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Si inca ceva.Am gasit la uni Köln un master in engleza.Se cere TOEFL.Poate nimereste pe cineva din voi..ma refer la domeniu de studiu.

http://www.uni-koeln.de/imes/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Samila, intr-adevar informatiile tale sunt utile. Poti sa-mi mai spui cat dureaza masterul in economie? Si daca ai idee ce se va studia? Ca materii de ex.

Mersi mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

fetelor eu sunt aproape de burghausen.ma inscriu si eu!waldkraiburg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by tinatache

A postat Corina la sub cu "tzepe" o chestie cu dentistul. Imi poate spune si mie cineva care e mai in tema decat mine, ce iti acopera asgurarea de stat si ce nu, ca sa stiu ei eu de-oi avea fro problema la dentist? Cand ma voi duce cu copilul la dentist pt Vorsorgeuntersuchung tb sa platesc?
Mersic!

Cristina


Nu,pentru copii pina la 18 ani este kostenlos!
In rest,depinde de ce vrei sa-ti faci la dentist!
Eu spre ex.am vrut sa-mi fac o curatirea de asta profesionala cu inalbirea dintilor,dar tzaca,casa de asigurare nu preia costurile,ca cica este ceva cosmetic, nu medical!
Adica e un moft,nu e ceva necesar
Exista o cerere/formular,care il completeza dentistul "Heil und Kostenplan", trebuie sa-l trimiti tu la Krankenkasse si sa astepti daca iti preia costurile sau ba!
In multe cazuri preiau doar 50-60 %,depinde...
Daca iti cade o plomba, nu platesti nimic,cred....uof,Yasmine unde esti,ca nici eu nu m-ai stiu :-)

&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by symaco

fetelor eu sunt aproape de burghausen.ma inscriu si eu!waldkraiburg




Bine ai venit la noi. Speram sa te simti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmesi larissa spune:

si eu vreau sa ma inscriueu sint in erlangen linga nürnberg cred ca vreo 20km.
trece-ma pe lista poate ma vede cineva cine e aproape de mine ca tare mai sint singura si deprimata citeodata
multumiri si salutari
carmen cu larissa

Mergi la inceput