Diagnosticul Lui Cristi si actiuni

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

[quote]Originally posted by hannen

Mi-a venit o idee ,poate cam nebuneasca ,dar cred ca orice merita incercat.In Japonia se "poarta" metoda voluntariatului,pe strada oamenii impart "fluturasi"trecatorilor si au cutiile pt donatii gata pregatite.Am vazut asta in cazul unor copii care trebuiau neaparat operati in USA.
M-as oferi la un asa voluntariat ,insa cea mai mare problema ar fi traducerea diagnosticului in japoneza.Si nu stiu daca nu cumva este nevoie de vreo aprobare de pe "undeva de sus",nu as vrea sa comit vreo ilegalitate.
Fetele din japonia ce ziceti,ne interesam??Ne apucam de treaba?



M-am gandit si eu la asa ceva, insa in Romania. Daca cineva ne-ar putea ajuta cu fluturasi, eu i-as imparti cu placere.
Se poate traduce site-ul lui Cristi in lb engleza?M-ar ajuta fff mult, am si eu niste idei mai ciudate de a trimite emailuri unor persoane necunoscute(am gasit site-uri unde sunt inregistrati o gramada de oameni) insa limba de baza e engleza :( asa ca imi trebuie tradus.




Dana&bb Andy(1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Dana nu stiu de site dar povestea lui o ai in engleza deja tradusa si diagnosticul si restul cauta in urma,

Aura&Luca,2 ani!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Anto, ti-am trimis PM, multumesc mult.

Este o idee buna cu fluturasii, ma ofer eu sa-i editez si sa-i printez/taiat (o parte consistenta), numai ca ne trebuie un text care sa fie pus pe fluturasi...

astept un semn de la cei care vor sa participe la aceasta actiune si sa o punem in practica..

va pup..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

101 metode de a strange ceva banuti pentru Cristi (si nu numai – dupa cum se vede, siteul www.desprecopii.com devine din ce in ce mai cunoscut si oamenii apeleaza la noi ):

1. Trimiteti scrisori si mailuri la toti cunoscutii, la fundatii, ziare, televiziuni cu cererea de sprijin.
2. Vorbiti cu cunoscutii, prietenii, vecinii, colegii de la munca si, nu uitati, sefii…. Oricine poate pune 10.000 lei sau 1 EURO sau 1 $ si astfel, chiar daca personal nu ati fi putut dona decat o picatura, astfel veti putea aduce un pahar !!!
3. Dupa ce strangeti o suma, incercati sa ajungeti personal la BANCA ! Daca nu puteti, rugati contabila sau chiar seful care ajunge acolo. Cereti sa vedeti cecul si nu uitati sa-l prezentati celor care au donat. Astfel, veti arata ca pot avea incredere si alta data si, in mod sigur, vor fi mai darnici !
4. In special pentru cei din strainatate: Nu uitati sa vorbiti la magazinul din colt sa puna o cutie de donatii… nu se stie !
5. Multumiti tuturor, chiar si numai pentru sprijinul moral !

6 – 101: Oricine poate imbunatati aceasta lista cu metode… SUCCES !!!

DARAEL & Maria-Daria (2 saptamani)

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Variante de text pentru fluturasi, variante primite de la prietenii nostrii publicitarii.

Variante
V1. poza lui cristi
head: TU CATI ANI II DAI?

cristi are doar 3 ani si este pe punctul de a-si sfarsi viatza daca tu nu il ajuti acum. doneaza in contul... pentru operatia care il poate salva.
www.adresasite.ro
telefon

V2. cristi are nevoie de inima ta.
daca nu, inima lui se va opri la numai 3 ani. ajuta-l cu o donatie in contul...
www
tel

V3.sau ar putea fi ceva de genul "Hai sa dam mana cu mana cei cu inima romana"
raspuns la V3.
suna prea la misto. parerea mea. trebuie apelat la sensibilitate; si ce te sensibilizeaza in povestea asta e ca exista o persoana care poate supravietui doar unor oameni binevoitori, iar acea persoana este un pusti dragut de numai 3 anisori. eu unul chiar as scrie fluturasul pe un fond care sa contina poza lui cristi."

Fetelor mie imi plac..va rog sa ma ajutati sa hotaram impreuna care il facem fluturas si sva astept si cu alte sugestii..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

quote:
Originally posted by tzuc

Variante de text pentru fluturasi, variante primite de la prietenii nostrii publicitarii.

Variante
V1. poza lui cristi
head: TU CATI ANI II DAI?

cristi are doar 3 ani si este pe punctul de a-si sfarsi viatza daca tu nu il ajuti acum. doneaza in contul... pentru operatia care il poate salva.
www.adresasite.ro
telefon

V2. cristi are nevoie de inima ta.
daca nu, inima lui se va opri la numai 3 ani. ajuta-l cu o donatie in contul...
www
tel

V3.sau ar putea fi ceva de genul "Hai sa dam mana cu mana cei cu inima romana"
raspuns la V3.
suna prea la misto. parerea mea. trebuie apelat la sensibilitate; si ce te sensibilizeaza in povestea asta e ca exista o persoana care poate supravietui doar unor oameni binevoitori, iar acea persoana este un pusti dragut de numai 3 anisori. eu unul chiar as scrie fluturasul pe un fond care sa contina poza lui cristi."

Fetelor mie imi plac..va rog sa ma ajutati sa hotaram impreuna care il facem fluturas si sva astept si cu alte sugestii..






Mie varianta 1 mi se pare ce-a mai reusita. Si eu sunt dispusa sa imprastii astfel de fluturasi.

www.pentrucristi.ro


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

vad ca nu s-a intamplat nimic cu Antena 1.... mama urmeaza sa vorbeasca in seara asta sau luni dimineata cu prietena ei care lucreaza la TVR (Surprize, Surprize).

si tot azi l-am intrebat pe seful meu daca ar putea sa ne ajute in privinta colectarii de fonduri. Nu am mari sperante, dar macar am incercat. Astept un raspuns saptaman viitoare. Va tin la curent. A ramas uimit de cat de putini bani am reusit sa strangem pana acum.

Toate cele bune si multa sanatate,

Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Buna . De o saptamina astept un raspuns de la prima tv. Degeaba .
Dar am si o veste buna : reporterii de la antena 1 au citit povestea lui Cristi ,vor sa faca un reportaj,dar totul depinde de conducere.Sa speram ca o sa primeasca aprobarea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Si eu pe partea Franceza uite in ce stadiu sint si ce probleme intimpin ,aproape ca ma depasesc si nu stiu ce raspuns sa dau si ce sa fac sa fie bine Mirela asteptam sa ma contactezi sa-mi spui ce trebuie facut caci eu singura nu pot sa iau o hotarire ................................................................................."Sujet : Re: Si ca sa facem cunostinta!
Date : 06/03/04 01:43:36 Paris, Madrid
De : jubyz@yahoo.fr
A : Galerne13@aol.com
Envoyé via Internet (afficher l'en-tête)
merci pt fotografie, Aurelia, sint incintata de cunostinta

in seara asta am vrut sa public un mesaj in forumul Donatii pt Cristi insa nu am cont si cind vreau sa creez unul, cind apas pe butonul "Acord" nu se intimpla nimic, ramine pe aceeasi pagina
imposibil deci sa creez un cont nou si sa postez in forum

vroiam sa spun urmatoarele :

1. pe situl portalului cultural LiterNet (din echipa caruia fac parte si eu) a fost publicat un articol al Adei Demirgian, care are legatura cu cazul lui Cristi, inca de saptamina trecuta : E lini#351;te. E pace. Ne mor copiii. Dormi#355;i, oameni buni!
http://atelier.liternet.ro/articol.php?art=1197
in seara aceasta pe sit a fost publicat un banner care apare in rotatie pe toate paginile, plus un anunt pe home page (la noutati), cu link catre articolul Adei si in acest articol exista linkuri catre situl pentru Cristi si articolul de pe desprecopii.com



2. care sint modalitatile de transfer cele mai simple si eficiente pentru transferurile din Franta/alte tari din UE catre România ? ideal ar fi sa existe un cont deshis special pentru asta, intr-o tzara membra a UE
altfel taxele pe transfer sint importante, nu mai tin minte exact cit dar e vorba de un forfait de baza important, indiferent de suma transferata, la care se adauga un procent in functie de suma

pe de alta parte informatiile publicate pe situl desprecopii.com despre conturile respective nu sint complete pentru a putea face transferuri din strainatate, lipseste numarul IBAN al bancii (International Bank Account Number) - conturile astea sint bune pt donatii din ro insa din strainatate e complicat sa faci transferuri, cel putin la banca mea in Franta operatia asta nu poate fi facuta prin internet, trebuie sa completezi un formular direct la banca, e complicat cind lucrezi sa ajungi la banca in timpul programului lor de lucru etc...

mai exista contul acela paypal pe care l-am tot cautat pe sit, el nu apare insa pe pagina unde se listeaza conturile pentru donatii :
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=577

ci doar pe o pagina la care am ajuns printr-un link dintr-un mesaj de pe forum, greu, greu asadar de gasit informatia asta :
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=multumescdoneaza

pe pagina respectiva textul nu a fost modificat, nu e clar ce se intimpla cu banii, ori sint pentru Cristi ori pentru imparteala 40% - 60% in alt context
spun asta pt ca am vazut mai multe mesaje pe forum de la cei care au donat prin paypal si nu au stiut unde sa precizeze ca donatia este pt contul lui Cristi... si pot sa isi puna intrebari nefiind siguri ca banii respectivi ajung in contul copilului
tot pe forum am vazut in graba ieri ca a raspuns un admin cum ca banii din paypal merg in contul lui Cristi ; in cazul asta sa fie modificat textul de pe pagina http://www.desprecopii.com/info.asp?id=multumescdoneaza si sa nu mai amestece cu alte chestii, sa fie clar ca banii din contul paypal sint exclusiv pentru Cristi
si desigur sa apara contul paypal si pe pagina http://www.desprecopii.com/info.asp?id=577


pt francofoni oricum cred ca plata prin paypal nu e o solutie, pentru ca nu exista interfata in lb franceza si nu toata lumea cunoaste engleza, e greu de imaginat ca oamenii vor face plati pe internet pe situri intr-o limba pe care nu o pricep

parerea mea e ca daca vrem sa se stringa bani si din Franta/ alte tari din UE, trebuie neaparat deschis un cont in UE
nu stiu daca tu esti dispusa sa aci asta, si sa te ocupi de toata partea de gestiune si comunicare a informatiilor legate de acel cont
cind am lansat apelul pentru Theodor (poate ai urmarit in perioada aceea lista si situl onlinero), au fost deschise doua conturi, unul in Franta, unul in Belgia, si zilnic comunicam asupra sumelor strinse in fiecare din aceste conturi
multe persoane s-au mobilizat si au contribuit, ca rezultat banii au fost strinsi foarte repede (e adevarat, o suma mult mai mica insa initial nu isi putea nimeni imagina ca banii aceia puteau fi obtinuti, erau totusi mai multe mii de euro) pentru ca s-a stiut clar :

- unde si de catre ce echipa urma sa fie operat copilul, toate informatiile erau disponibile, confirmate si verificabile in orice moment
- cum se poate face o donatie in mod simplu si sigur
- ce sume se string in fiecare zi

apoi au fost facute publice informatiile despre modul in care banii au fost folositi, despre operatie, sejurul copilului si al familiei in Belgia, etc
trebuie o completa transparenta, altfel oamenii nu au incredere
chestia cu contul este o responsabilitate importanta... dar daca ai timp si poti sa te ocupi de asta, ar fi insa o grozav, zic eu

acuma, revenind la onlinero
in seara asta am vrut sa public anuntul pe sit si pe lista insa m-am oprit la intrebarea legata de modul de plata ; pur si simplu la ora actuala nu stiu ce se poate spune concret unor persoane din Franta Belgia etc, in ce mod pot ajuta si participa financiar, pentru ca nu exista contul in care sa poata face transferuri repede si fara sa ii coste taxele o gramada de bani, in mod absurd

pe urma mai era un punct pe care vroiam sa il aduc in discutie, si care mi se pare extrem de important
si anume, este vorba despre ceilalti copii care ar putea fi operati daca echipa de medici din USA ar face deplasarea in Romania ; 12-14 copii care ar putea fi salvati, asta este extraordinar !!! ori daca lucrurile ar fi vazute astfel, plecind de la cazul lui Cristi campania de comunicare poate fi largita, cu un impact mai mare si sanse de reusita - in ceea ce priveste stringerea de fonduri - mult mai mari
cine poate acolo la fata locului sa se ocupe de a identifica cazurile care ar putea fi tratate in aceasta eventualitate ?

cam asta aveam de spus in seara asta, din pacate dupa cum spuneam nu reusesc sa creez un cont

poate poti tu publica din partea mea acest mesaj pe forumul Donatii pentru Cristi ?

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21746


merci,

Juby


















Aura&Luca,2 ani!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna! Am o rugaminte: i-am scris acum Adelinei, dar cum nu stiu daca are timp sa intre si sa-si citeasca mesajele, m-am gindit sa scriu si aici. As vrea, daca se poate, sa primesc inca o data anuntul umanitar si poza lui Cristi (din greseala am sters mesajul inainte de a-l salva), numai ca vreau o poza buna de-a lui Cristi (sa fie un tiff, cu rezolutie de 300 DPI si destul de clara). Am nevoie de acest text si de poza pentru ca noul ziar romanesc Actualitatea Canadiana, care apare in Montréal si pe care eu il tehnoredactez, vrea sa acorde un spatiu pentru acest anunt umanitar, incercind sa sensibilizeze astfel sufletul romanilor care traiesc in Canada. Ziarul va iesi lunea viitoare, dar eu as avea nevoie de text si de poza luni sau marti cel mai tirziu. Vreau sa vorbesc si cu prietenii mei din editura Humanitas, poate chiar sa i-l trimit fostului meu patron, Gabriel Liiceanu, din cite il stiu eu, un om foarte sensibil cind e vorba de sanatate si mai ales de cea a unui copil. Cine poate sa-mi trimita ce am cerut, il rog sa ma contacteze pe PM sau sa-mi trimita un e-mail prin DC ca sa ii dau adresa mea, daca nu o cunoaste. Multumesc si sper sa se termine totul cu bine!

LA MULTI ANI, CRISTI!


Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput