Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Sunt din Timisoara. Am auzit de dr. Socoteanu ca fiind un medic bun. La fel este si dr. Verzescu de la Clinica de Cardiologie. Despre dr. Verzescu va pot da tel. adresa numai luni.

Toate cele bune
Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

am citit aseara si nu mi-a venit sa cred. nici nu am putut scrie din cauza lacrimilor si a starii care mi-a creat-o...mai ales ca sunt ingrozita de faptul ca sunt studenta in cadrul medicinei si ma gandesc cum as reactiona daca voi avea astfel de colegi......
o Doamne!!!! cum sa tai aripioarele unor asa ingerasi dinainte de a invata sa zboare??/
din pacate nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu sa deschida mintile si sufletele celor pacatosi.....
ADELINA sa-ti dea Domnul sanatate si toata puterea din lume !! esti un inger!
tot respectul meu pt toti ce vor si pot sa intinda o mana de ajutor....

pupici pt bebici,mamici si burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Of, Doamne ! Citind despre Cristi mi-am amintit de Andrei al Luciei, de fetita lui Dani... Dar Cristi are 3 ani in curand, trebuie sa traiasca, sa existe si invingatori(ca si Alvaro al Elenei) in lupta asta cu nedreptatile vietii. Cineva, acolo sus, il iubeste in mod sigur !
Ma rog pentru Adelina, mami a lui, sa-i dea putere sa lupte, sa-si aibe puiul blond alaturi toata viata, si pentru Cristi sa reziste, sa lupte in continuare !

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sylvie spune:

Am descoperit abia acum subiectul si nu am reusit sa citesc toate mesajele voastre. Ma rog pentru sanatatea lui Cristi si sunt convinsa ca baietelul acesta luptator va invinge.

Deocamdata am gasit urmatorul lik http://www.giftoflifecharity.com si eu cred ca merita incercat si aici. Imi cer scuze daca a mai postat cineva lik-ul sau informatii despre organizatia respectiva.

Adelina multa putere tie si familiei tale, lui Cristi sanatate multa, multa!

Cu drag,

Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelina spune:


Multumesc mult, Raluca. Norocul meu este ca si parintii mei sunt in Cluj, eu sunt clujeanca, locuiesc in Constanta doar de 3 ani. Poate asa a trebuit sa ajung in Constanta ca sa il cunosc pe Cristi. Deci este permanent cineva cu el. Am angajat pe cineva care sta cu el zi si noapte, iar parintii mei il vad zilnic. Ei ma sprijina enorm si din primul moment in care l-au vazut l-au iubit cred ca mai mult deact daca era nepotul lor.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit de nimeni si mi-e putin teama sa nu se intample asta, dar stii, Raluca, puiutul meu este asa sensibil si doctorii se tem sa nu cumva sa mai ia vreun virus. De aproape trei saptamani de cand e la CLuj, ii dau antibiotice injectabil si inca mai face temperatura. Vreau foarte mult sa mergi sa il vezi, dar cel putin acum vizitele nu sunt foarte bune pentru el. Acum e "cazat" intr-o rezerva singur, doar cu cea care are grija de el, dar langa salonul lui e un cabinet unde sunt tratati copii cu bronsita. Mi-e groaza sa nu cumva sa mai ia ceva pentru ca de la Constanta a ajuns intr-o stare mai mult decat critica. te rog, mama lui Ilinca, nu te supara pe mine!
Adelina

quote:
Originally posted by Raluca

Adelina, eu sunt din Cluj..nu cunosc prea multi medici la institutul inimii dar as putea incerca sa ajung la dr. care crezi ca va poate ajuta, daca vrei da-mi un nume.
In alta ordine de idei, inteleg ca Cristi e la cluj , in spital. Desi azi la amiaz plec din Cluj, de luni as putea merge pe la el in vizita, poate l-ar ajuta sa vada si altceva decat halate, ce zici? Are nevoie de ceva, haine, mancare, medicamente, orice...?

Raluca mama Ilincai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelina spune:

mama lui naturala locuieste in Constanta, se numeste Jumuga Daniela si este cunoscuta de toata lumea ca fiind prostituata. De altfel, fetita pe care a nascut-o mai tarziu, sora lui Cristi are sifilis. Femeia are, insa, un handicap motor, in urma unei paralizii si directoarea de la Protectia Copilului din Constanta spune ca din cauza asta nu poate fi decazuta din drepturi chiar daca nu-l vede 6 luni. Cristi nu o stie decat din povestile asistentelor. De aici a invatat sa spuna "baba" si "bandita" si nu intelege notiunea de mama. Ea a venit la spital prin iunie cand a inecput campania Ziua, dupa care i s-a cerut sa-l ia acasa. De atunci nu a mai parut decat cand au cautat-o pentru a-si da acordul pentru operatie.
Adelina

quote:
Originally posted by papadie

quote:
Originally posted by ADMIN

Haideti sa ne organizam un pic:


2. Personal as vrea sa stiu daca sunt sanse ca (fara acordul mamei) sa-l ducem pe Cristi la un control in afara Romaniei. Ma gandesc la Olanda sau Germania unde personal as putea eventual sa aranjez consultul (sanse foarte mari ar fi in Bilefeld (Germania)). Noi (Mirela si Florin), in numele desprecopii.com ne angajam sa acoperim cheltuielile de transport.


Dumnezeu sa fie cu voi!

Florin



Adelina cine este mama naturala? Are o familie stabila, are venituri? L-a vizitat in ultimele luni? Ce feld e relatie are cu Cristi? El o cunoaste? Stie cine e?
Ti-am dat citeva informatii intr-o postare anterioara dar am nevoie de aceste amanunte ca sa pot cere o consultatie juridica.
ADMIN, teoretic, mama naturala ar fi trebuit decazuta din drepturi...inteleg ca intre timp a priceput ca micutul poate fi o sursa de bani si incearca sa pozeze in "mama"... Tot teoretic treaba ar trebui rezolvata pe cale juriica si cristi ar trebui infiat ca sa nu mai depinda de asistenti maternali.

cele bune,
oana

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelina spune:

Asa cum i-am raspuns si Ralucai, desi m-as bucura enorm sa il vada toata lumea, el trebuie acum aparat de orice sursa de microbi sau virusi. Pot spune ca am plecat ieri dimineata din Cluj fara sa-l vad pentru ca dimineata eram racita si mi-a fost teama sa nu-i fac rau chiar acum. Pentru cele care sunt in Cluj, inteleg ca taxi-ul care ma ducea spre gara trece chiar pe langa spitalul unde puiul meu blond ma astepta si nu am putut decat sa trec mai departe cu sufletul strans.
va rog mult sa ma intelegeti!
ma gandeam acum ca nu am ajuns intamplator pe site-ul asta. De fapt am dat intr-o seara cautare pentru "transpozitie de vase mari" si mi-a deschis un subiect de pe forum referitor la un copil care suferea de asta. De cate ori am incercat mai tarziu sa deschid acolo, nu s-a mai deschis. dar eu ajunsesem deja unde trebuia, nu-i asa. Sunt intr-o cafenea, scriu de pe laptop si cred ca cei din jurul meu ma privesc ciudat cum plang in fata calculatorului.
Va multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Adelina



3. Multi dintre noi cred ca au simtit nevoia sa-i faca o viziita lui Cristi, sa-l bucure in anume fel (personal as fi mers la spital daca eram in Romania). Cred insa ca astfel de actiuni trebuie coordonate de tine adelina, care cunosti cel mai bine situatia. Deci, pentru cei care se afla in apropiere si vor sa ajute te intrebam: cum o pot face?

Dumnezeu sa fie cu voi!

Florin
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Cristi, intre legile lui Dumnezeu si legile oamenilor.

Si Dumnezeu a vrut ca el sa tariasca pana acum, sfidand stiinta si previziunile medicilor. Si sa o intalneasca pe Adelina. Astea-s legile lui Dumnezeu, si noua nu ne sta in putere decat sa ne rugam pentru sanatatea baietelului, pentru Adelina si cei care-i stau alaturi, pentru iertarea celor care din nestiinta, nepasare, ne-omenie nu si-au facut datoria.
Legile oamenilor, uneori de ne-nteles, cateodata absurde si nedrepte, fac ca Adelina si Cristi sa nu poata fi (deocamdata) impreuna, o familie.

Adelina, te rog trimite-mi un PM daca ai nevoie o mana de ajutor. (Am dat deja cateva telefoane, insa nu am date suficiente).

Q (Gabriela si Dinu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Draga Adelina
desigur ca nu poti expune puiul niciunui risc, unui microb, virus care sa ii faca rau ! te inteleg si nu cred ca trebuie sa te scuzi !
cred ca o rugaciune din inima va poate intari si pe micutul Cristi si pe tine

multi din noi asa si credem -ca acest site si forumul ne-au oferit caldura si ajutor in timpul cel mai scurt de la oamenii minunati care au vazut prin ce trecem si ne-au sustinut ! SINT MINUNATI CU TOTII !!!
si cei care am fost ajutati ne-am intrebat cum sa ajutam si noi- de aceea fiecare vrea sa contribuie cu ceva pt ca acest copil sa traiasca, sa fie sanatos !

nu ma pricep la adoptii, nu sint mama, insa mi se pare inuman tratamentul acelor dintre copiii care nu au mama si tata puternici si sint lasati de izbeliste , la mila publica...daca parintii naturali sint iresponsabili,inapti sa isi creasca propriul copil, ar trebui gasita acea solutie care sa fie in avantajul si interesul strict al copilului "minorului" (cum spune rece legea) si sa ii permita unui alt adult matur, responsabil sa devina parinte, chiar daca nu e si biologic ! inca ne domina mentalitatea << eu l-am facut, eu il omor>> rusinoasa si nedemna pt noi ca romani
Adelina fruntea sus ! lacrimile tale sint dovada faptului ca ai un necaz si cei din jur de multe ori au propriile probleme ca sa se nelinesteasca pt ale noastre...




quote:
Originally posted by adelina

Asa cum i-am raspuns si Ralucai, desi m-as bucura enorm sa il vada toata lumea, el trebuie acum aparat de orice sursa de microbi sau virusi. Pot spune ca am plecat ieri dimineata din Cluj fara sa-l vad pentru ca dimineata eram racita si mi-a fost teama sa nu-i fac rau chiar acum. Pentru cele care sunt in Cluj, inteleg ca taxi-ul care ma ducea spre gara trece chiar pe langa spitalul unde puiul meu blond ma astepta si nu am putut decat sa trec mai departe cu sufletul strans.
va rog mult sa ma intelegeti!
ma gandeam acum ca nu am ajuns intamplator pe site-ul asta. De fapt am dat intr-o seara cautare pentru "transpozitie de vase mari" si mi-a deschis un subiect de pe forum referitor la un copil care suferea de asta. De cate ori am incercat mai tarziu sa deschid acolo, nu s-a mai deschis. dar eu ajunsesem deja unde trebuia, nu-i asa. Sunt intr-o cafenea, scriu de pe laptop si cred ca cei din jurul meu ma privesc ciudat cum plang in fata calculatorului.
Va multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Adelina



3. Multi dintre noi cred ca au simtit nevoia sa-i faca o viziita lui Cristi, sa-l bucure in anume fel (personal as fi mers la spital daca eram in Romania). Cred insa ca astfel de actiuni trebuie coordonate de tine adelina, care cunosti cel mai bine situatia. Deci, pentru cei care se afla in apropiere si vor sa ajute te intrebam: cum o pot face?

Dumnezeu sa fie cu voi!

Florin


[/quote]

"Daca dragoste nu e, nimic nu e"

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

URGENT reglementata situatia juridica a acestui copil! Mama naturala poa sa aibe si un oki, o mina, o nara,un deget ...toate la un loc...in clipa in care pune in primejdie viata copilului sau nu conteaza gradul ei de handicap!!!!!!!!
CEEA CE AM CITIT AICI: http://www.ziua.net/ct.php?id=10372&kword=jumuga&style=3 , coroborat cu "LEGEA PRIVIND DREPTURILE COPILULUI", cu faptul ca fetita nascuta ulterior e bolnava de sifilis, cu faptul ca "mama" a aparut si a semnat o hartie cum ca vrea sa aibe acces la banii strinsi pt operatia lui Cristi constituie dovezi clare pentru decaderea din drepturile parintesti ale mamei naturale! Reglementati urgent situatia juridica a acestui copil. Altfel se poate intimpla ca fondurile si doctori isa pice deodata printr-un mare noroc iar singurul insotitor legal as fie mama naturala :( Care fie sa vrea numai banii, fie sa nu vrea sa insoteasca copilul.
Iti redau pasaje din "Legea privind drepturile copilului":

LEGE PRIVIND DREPTURILE COPILULUI -

Capitolul 1

Dispozitii generale Art. 3 Responsabilitatea de a asigura copiilor protectie si asistenta in realizarea si exercitarea drepturilor lor revine statului si autoritatilor administratiei publice locale.


Art. 4 (1) In aplicarea prevederilor prezentei legi autoritatile administratiei publice locale, instantele judecatoresti, institutiile publice sau private, persoanele fizice sau juridice responsabile de protectia drepturilor copilului vor actiona luand in consideratie interesul superior al copilului.
Art. 6 (1) Autoritatea Nationala pentru Protectia Copilului si Adoptie ca organ de specialitate al administratiei publice centrale raspunde de coordonarea la nivel national a activitatilor de protectie si promovare a drepturilor copilului si realizeaza controlul acestor activitati.

(2) In aplicarea prevederilor art. 44 punctul 1 din Conventia cu privire la drepturile copilului adoptata de Adunarea Generala a ONU, ratificata prin Legea nr. 18/1990, republicata, ANPCA centralizeaza si sintetizeaza informatiile referitoare la respectarea pe teritoriul Romaniei a drepturilor copilului.
Capitolul 2
Principiile protectiei drepturilor copilului

Art. 7 (1) Protectia drepturilor copilului se realizeaza conform urmatoarelor principii:

a) principiul respectarii si promovarii interesului superior al copilului

b) principiul egalitatii sanselor si al nediscriminarii

c) principiul cresterii copilului intr-un mediu familial

d) principiul asigurarii unei protectii speciale pentru copiii aflati in situatie de risc si/sau pentru copiii supradotati

f) principiul asigurarii unei ingrijiri personalizate

[...]
g) hotararile cu privire la copil trebuie sa tina cont de interesul superior al copilului
i) orice intarziere in luarea unei hotarari privind viitorul copilului poate fi daunatoare pentru acesta

Capitolul 3
Drepturile si obligatiile copilului

Art. 13 Copilul are dreptul la protectie sociala.



Art. 14 (1) Copiii cu nevoi speciale au dreptul la ingrijire speciala care sa asigure atat dezvoltarea fizica si psihica a acestora cat si dezvoltarea personalitatii lor.

(2) Copilul are dreptul la protectie impotriva efectelor daunatoare ale mediului ambiant sau social, precum si impotriva substantelor nocive pentru sanatatea copilului.

(3) Copilul are dreptul la respectarea demnitatii sale umane, la protectie impotriva violentei fizice, sexuale sau abuzului emotional, a neglijarii si a incalcarii intimitatii sale.

Art. 16 (1) Copilul poate fi separat de familia sa naturala sau extinsa numai daca aceasta corespunde intereselor sale, in cazurile si in conformitate cu procedurile legale.

(2) Copilul nu va fi separat de familia sa daca aceasta se datoreaza exclusiv existentei unui pericol cu caracter material.
(2) Daca exercitarea dreptului prevazut la litera f, alin. 1, are influenta negativa asupra dezvoltarii copilului, acest drept poate fi limitat, revocat sau suspendat, potrivit prevederilor legii.

Capitolul 4

Drepturile si obligatiile parintilor


Art. 20 (1) Parintii au aceleasi drepturi si indatoriri fata de copiii lor, indiferent daca acestia sunt din casatorie, din afara casatoriei sau adoptati.

(2) Drepturile parintesti se exercita numai in interesul copilului.

(3) Nici o conventie prin care parintii deleaga unui tert exercitarea drepturilor si obligatiilor parintesti nu poate avea efect decat daca este aprobata de autoritatea tutelara de la domiciliul acestei terte persoane. (Atentie tu esti o terta persoana in acest caz!!!!!!!!!!!!!!)

(3) Parintii au dreptul sa ceara inapoierea copilului de la orice persoana care-l detine fara drept.

(4) Instanta judecatoreasca va respinge cererea daca inapoierea este contrara intereselor copilului. Acesta va fi ascultat daca a implinit varsta de 10 ani.

Art. 24 Parintii copilului sunt obligati sa:

c) intreprinda toate masurile necesare pentru realizarea drepturilor copilului lor;

d) coopereze cu persoanele fizice si juridice implicate in ingrijirea copilului.

Art. 27 (1) Primarul, prin serviciul de autoritate tutelara este obligat sa exercite controlul asupra felului in care parintii isi indeplinesc indatoririle privitoare la persoana si bunurile copilului.

(2) In cazul in care se constata una din situatiile mentionate la art. 28, alin. 1 din prezenta lege, primarul este obligat sa sesizeze in termen de 2 zile serviciul public specializat.


Art. 28 (1) Daca parintii sau unul dintre acestia pun in pericol sanatatea, dezvoltarea sau integritatea morala a copilului prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtare abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea obligatiilor de parinte, instanta judecatoreasca, la cererea serviciului public specializat pentru protectia copilului, va decide decaderea din drepturile parintesti. 6) Solutionarea cauzelor privind decaderea din drepturile parintesti, precum si redarea acestora, se face cu citarea parintilor si a serviciului public specializat pentru protectia copilului. Participarea procurorului este obligatorie.


Art. 29 (1) Copilul pentru care s-a stabilit o masura de protectie in conditiile prezentei legi si ai carui parinti manifesta dezinteres fata de persoana acestuia pe o perioada mai mare de 3 luni, va fi declarat prin hotarare judecatoreasca abandonat, la sesizarea serviciului public specializat.

(2) Serviciul public specializat are obligatia sa tina o stricta evidenta a vizitelor, precum si a faptelor parintilor care caracterizeaza comportamentul lor fata de copil. Vizitele si faptele parintilor vor fi consemnate intr-un registru unic de vizite intocmit pentru copiii fata de care s-a luat masura plasamentului.

(3) Sesizarea instantei judecatoresti se face in termen de 2 luni de la data implinirii termenului de 3 luni de cand parintii au incetat legaturile cu copilul.

6) Copilul nu va fi declarat abandonat daca in interiorul termenului de 3 luni sau in timpul judecarii procesului o ruda a copilului pana la gradul IV inclusiv solicita incredintarea copilului iar cererea este apreciata ca fiind in interesul acestuia.
Capitolul 5
Sistemul de protectie a copilului
Art. 35 (1) Masurile destinate protectiei copilului sunt administrative si/sau judecatoresti si pot fi luate numai in interesul superior al copilului.

(2) Masurile administrative sunt urmatoarele:

a) tutela

b) curatela

c) plasamentul

d) plasamentul in regim de urgenta

e) incadrarea copilului intr-un grad de handicap

f) orientarea scolara a copilului cu nevoi speciale



Art. 36 (1) Beneficiaza de protectie in conditiile prezentei legi urmatoarele categorii de copii:

a) copii ai caror parinti sunt decedati, necunoscuti, pusi sub interdictie, declarati judecatoreste morti ori disparuti sau decazuti din drepturile parintesti, copilul declarat abandonat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva sau copilul pentru care instanta judecatoreasca nu a hotarat incredintarea unei familii sau persoane, in conditiile legii;

b) copii cu nevoi speciale;


c) copii a caror dezvoltare fizica, morala sau intelectuala ori a caror sanatate este primejduita in familie (abuzat, maltratat, neglijat);

d) copii a caror securitate, dezvoltare sau integritate morala este periclitata in familie din motive independente de vointa parintilor; (vezi cazul de sifilis etc)

TOT ARTICOLUL AICI: http://www.copii.ro/legecopil.htm

Imi cer suze pentru postarea kilometrica dar sunt zeci de articole care te-ar putea ajuta sa ai LEGAL acest copil, fara teama ca mama naturala i-ar putea periclita sanatate!
SUCCES!


"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput