Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitty_cat spune:

Adelina..nu stiu ce as putea sa iti zic...am citit articolul d 3 ori si tot d atatea am plans...nu pot sa nu ma uit la poze si sa nu ma gandesc ca a cerut Cristi iaurt d Craciun...tot ce pot sa iti zic este ca esti extraordinara si ca tot ce conteaza e sa nu incetezi sa lupti pt el...esti tot ce are..cat despre donatii..cum se pot face daca nu esti in tara...din cate am citit poti sa le faci la filielele din tara...dar daca nu esti acolo? astept un raspuns pt ca as vrea din tot sufletul sa fac donatie si nu o sa ajung in tara decat in vara...si cred ca sunt destule d facut pana atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Buna Alina,
Pe 17-18-19 voi fi in Bruxelles. Daca vrei, ne putem intalni. Cand o sa am datele, o sa iti transmit la ce hotel stau si cand am timp.
Numai bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by kitty_cat
cat despre donatii..cum se pot face daca nu esti in tara...din cate am citit poti sa le faci la filielele din tara...dar daca nu esti acolo? astept un raspuns pt ca as vrea din tot sufletul sa fac donatie si nu o sa ajung in tara decat in vara...si cred ca sunt destule d facut pana atunci...



Alina,daca ai o carte de credit poti face o donatie pt.Cristi aici:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=multumescdoneaza
Unii membri din strainatate au trims pur si simplu donatia in pliculet la o casuta postala deschisa de administratori special pt.acest caz.Pentru adresa poti contacta administratorii siteului pe mesaj privat.




Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

quote:
Originally posted by m34

Duminica 14 Martie Cristi al Adelinei va implini 3 anisori.
La Multi Ani ! din partea noastra, si sa te vedem curand sanatos.

Cineva din State avut ideea sa ii trimita o felicitare la spital.
Este o idee minunata, hai sa ii trimitem si noi cate o felicitare:
Dr. Mihaela Dascalu - pentru Cristian Andrei Jumuga - Pediatrie, Terapie intensiva, Et.9
Spitalul Judetean Constanta
Bd. Tomis 145
Constanta cod 900951

Mihai



O idee foarte buna, multumim !

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

La Antena 1 nu sa luat nici o gotarire .Cazul trebuie sa prezinte interes pentru a aparea pe post.Am intrebat daca mai este vreo sansa , da daca ii convingem .Sa le aratam ca acest caz prezinta interes .Trimiteti mesajele voastre la www stiri antena1.ro
Poate ii convingem .
Mirela si Cosmin 1an si 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

adresa pe care ai scis-o nu exista. in schimb putem sa trimitem la aceasta adresa parerile noastre : http://www.antena1.ro/new/guest/gst.htm

este online si oricine acceseaza aceasta pagina a sitului poate vedea povestea lui Cristi.

Freia si bebe Alexa


http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Iata ce am trimis la Antena 1 la adresa "http://www.antena1.ro/new/guest/gst.htm"
Scuze ca ti-am folosit mesajul tau fara sa iti cer voie dar am considerat ca asa pot sa ma implic si eu pentru Cristi
pentru redactia de stirii Antena 1
"Cristi s-a nascut la Spitalul Judetean Constanta intr-o zi de 14 martie 2001. Nu a fost un copil dorit. Nascut prematur si cu o malformatie grava la inima, copilul a fost abandonat dupa trei saptamani de la nastere in Sectia de Terapie Intensiva a Spitalului din Constanta. Medicii nu au fost nici ei prea optimisti Ecopilul nu poate trai cu malformatia asta mai mult de o luna. Apoi au crezut ca nu va trai mai mult de doua luni, apoi sase, dupa care au spus hotarat: copilul va fi mort pana la varsta de un an. Dar Cristi nu a murit si atunci au mai pus o llimita: un an si jumatate, poate doi. Si Cristi le-a depasit si pe astea continuand sa-si traiasca viata mica intre paturile aceleiasi sectii unde fusese abandonat. A invatat incet orele la care se fac internarile, numele asistentelor a doctorilor, a invatat tratamentele fiecarui copil pasager pe la Terapie Intensiva. Pentru el nu venea niciodata ziua externarii. Medicii, obligati de lege, au contactat-o pe mama copilului, dar ea a refuzat sa-l mai vada, chiar daca dupa un an dupa ce l-a abandonat pe Cristi a mai nascut o fetita in acelasi spital, cu un etaj mai jos de locul unde primul ei baiat lupta sa existe.
Intre timp, inimioara bolnava devenea tot mai bolnava. Au urmat niste drumuri la Bucuresti si Timisoara si apoi din nou la Constanta, din nou la Terapie Intensiva. Apoi s-a aflat si la Cluj de cazul lui . Si apoi cineva s-a decis sa il faca vedeta asa ca timp de cateva luni, Cristi a fost pe prima pagina a unui ziar din Constanta. Asa am aflat eu de el. Ne-am cunoscut prin septembrie. Un capsor cu par blond dincolo de gratiile unui patut de fier. Am aflat despre boala lui si am inceput drumurile. Doctorii de la Constanta mi-au spus ca baiatul este luat in evidenta la Cluj pentru operatie. Asa ca primul drum, l-am facut la Cluj. Dupa cateva ore de stat in fata cabinetului medicului pediatru (nu vreau sa dau nici un nume), am spus in cateva cuvine ca sunt acolo pentru Cristi. Raspunsul En-o sa-l uit a fost: “Daca e copilul despre care cred eu ca e, le-am spus doctorilor de la Constanta ca nu se poate face nimic. Copilul asta trebuia operat in primele zile de viata. Acum nu se mai poate face NIMIC!EAm insistat sa-l primeasca totusi si in final au acceptat, asa ca dupa cateva zile eram impreuna intr-o Salvare inghetata, alergand spre Cluj. L-au externat dupa cateva zile in ideea ca va veni la Cluj o echipa de medici americani si poate vin ei cu alta parere.
Din nou la Constanta. Ajunsesem dependenti unul de altul. Eu eram “Adenina luiE Apoi a urmat un nou drum la Cluj. Venisera americanii. L-au consultat, l-au adorat si ne-a spus ca rezultatul va veni prin ianuarie. De Craciun l-am avut acasa. El singur, a fost sarbatoarea noastra. Apoi a venit raspunsul de la Cluj: Cristi poate fi operat de americani. Am simtit ca asa trebuia sa fie, ca fiecare zi merita traita doar pentru o zi ca asta. Dar intre timp starea lui Cristi s-a agravat, iar cand a ajuns la Cluj, avea febra mare si respira greu. L-au mutat la Spitalul de Copii unde l-au tinut pe antibiotice si a inceput sa se simta mai bine. Operatia, insa, a cazut! Si atunci probabil, doctorii si-au amintit ca se pricep, de minune, sa dea verdicte. Mi-au spus ca de fapt nici nu l-ar fi operat pe Cristi, ca nu l-au adus decat sa ii faca niste analize si mi-au dat si un sfat cat se poate de sanatos: sa renunt la copilul asta pentru ca nu e un copil care va trai. Cum nu poate fi operat, va mai trai probabil 3, 4, 5 ani si apoi se va prapadi.
Si atunci mi-am amintit de cainii comunitari! Exact! Si nu am inteles cum de idea nu i-a venit chiar doctorului, atunci, pe loc. Euthanasia. E cea mai buna solutie pentru Cristi. Euthanasia. Poate trebuia facuta de mult, atunci la trei saptamani, cand ORICUM SE STIA CA NU VA TRAI MAI MULT DE O LUNA! Iar de data asta au fost atat de generosi! Trei, patru, cinci ani! De ce sa mai asteptam atat? In fond nu e decat un copil abandonat.
Dar are parul blond si and rade, isi lasa capsorul intr-o parte si rade cu toata fata. Imi spune ca sunt baba si mos si bandita. Apoi zice ca nu. “Adenina nu e banditaE Si iar rade. Si ma pupa zgomotos pe nas si pe frunte, apoi uita de mine si imi cauta prin buzunare telefonul! Am doua. Unu nu-I place. Il vrea pe ala “mit si losuE De celalalt spune ca e “ticatE Intr-o zi mi-a zis ca i-a scris lui Mosu sa-I aduca iaurt. Ca are voie iaurt! Pentru ca nu e cu sare. Nu mai pot scrie mi-au dat lacrimile.
Pentru toti cei care stiu ca Cristi nu va mai trai, pentru toti cei care l-au euthasiat de multE nu stiu - rugati-va pentru ei ca nu stiu ce fac!"
rugam sa faceti un reportaj despre acest copil care are nevoie de ajutorul nostru, a celor maturi.
Daca intradevar sloganul "Antenei unu" are si supor real , va multumim pentru ajutor.
Rog trimiteti-mi un raspuns (indiferent care e ) la adresa ancalazar@yahoo.com
Relatii despre caz la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21413&whichpage=1
Mirela si Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by m34

Duminica 14 Martie Cristi al Adelinei va implini 3 anisori.u am rugat-o pe soacra mea, care sta in C-ta, sa mearga la spital cu un cadou pentru Cristi, de ziua lui.
Mai merge cineva, fetelor?
La Multi Ani ! din partea noastra, si sa te vedem curand sanatos.

Cineva din State avut ideea sa ii trimita o felicitare la spital.
Este o idee minunata, hai sa ii trimitem si noi cate o felicitare:
Dr. Mihaela Dascalu - pentru Cristian Andrei Jumuga - Pediatrie, Terapie intensiva, Et.9
Spitalul Judetean Constanta
Bd. Tomis 145
Constanta cod 900951

Mihai



Eu am rugat-o pe soacra mea, care sta in C-ta, sa mearga sa-i duca un cadou lui Cristi de ziua lui.

Mai merge cineva, fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresh spune:

nu mie trebuie sa-mi multumiti pentru site. poate Elizei pentru ca stie, dom'le, cum sa trezeasca oamenii din letargii sufletesti. site-ul e facut de baietii de la Webstyler, cinste lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hmmm... impresionant gest. Poate se intampla, sa fie uneori asa... Te cheama Rares? Iarta-mi intrebarea.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput