Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanam spune:

Emotionant pana la lacrimi. Sa dea Dumnezeusa sa fie sanatos si sa aiba o viata frumoasa. Fiecare copil merita asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Doamne, incepe sa se vada o luminita! Raspunsul dat de medicii americani e mai mult decat imbucurator! Haideti sa incepem sa strangem bani. Eu mai mult nu pot face, din pacate, desi as vrea! Asta e solutia, sa facem rost de acei bani, si ei vor veni aici sa-l opereze pe Criatian si poate si alti copilasi. E vorba de o suma foarte mare. In afara de ce putem da fiecare, la ce fundatii putem apela? Fetelor voi stiti?
Adelina, fruntea sus, simt ca totul va fi bine! Pupici lui Cristian, minunea ta cea blonda!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Da, incepe sa fie un licar de speranta ! Haideti sa punem, mana de la mana, depinde si de noi, acum !

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

Buna Adela!

Am sa fiu scurta: banuiesc ca astfel de mesaje primiti des. Te rog, însa, sa ai rabdare, desi stiu ca timpul nu-ti permite, si sa citesti povestea asta. Daca nu toate cele 14 pagini sau câte s-or mai fi strâns între timp, atunci macar începutul si sfârsitul (în care vei vedea si raspunsul clinicii din America). Sunt convinsa ca te va impresiona si pe tine, asa cum a impresionat o mare de oameni care acum încearca poate imposibilul.
Am înteles ca banca, în politica ei de sponsorizari si ajutoare umanitare, în ultimii ani s-a axat mai mult pe finantarea dotarilor unor spitale...lucruri de genul asta. Acesta este, însa, un caz grav, deosebit de grav si extrem de rar în lume. Un miracol poate ca micutzul Cristian a rezistat pâna acum. De aceea am speranta ca mai întâi tu si apoi, prin tine, mai marii bancii vor fi impresionati de acest caz si vor ajuta la salvarea lui Cristi.
Americanii sunt gata sa ajute, sa suporte chiar, din câte am vazut în mesajul lor, o parte din cheltuieli. Mai ramâne însa o suma foarte importanta. Comunitatea "desprecopii" din care cu drag fac si eu parte va încerca, desigur, sa strânga o suma, dar este practic imposibil sa se ajunga la suma necesara. Iar timpul nu este deloc de partea noastra. Micutul Cristi are nevoie de ajutorul unei companii puternice si cu resurse care sa-i permita o astfel de actiune URGENT.

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21413&whichpage=1

Coincidenta sau nu, pe mamica adoptiva a lui Cristi o cheama Adelina, asa cum obisnuiam eu sa te alint când erai aici :-)

Multumesc mult pentru atentia acordata.
Multa sanatate întregului tau familion si multa bafta tie.
Da-ne de veste daca ai un raspuns îmbucurator pentru Cristi.

Este un prim pas din cele pe care le pot si le voi face. Numele persoanei si al bancii deocamdata nu-si au rostul. Pot sa va spun doar ca e vorba despre una din cele mai mari banci de la noi (daca nu cea mai puternica) si despre o persoana foarte bine pozitionata acolo. Sper din tot sufletul ca va raspunde pozitiv. Va tin la curent.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Ce fericire sa citim in sfarsit astfel de vesti!!!!
De ce nu ne apucam de strans bani????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emari spune:

Am sa va spun "o poveste" prin care eu personal am trecut! Cand l-am cunoscut pe sotul meu avea 28 de ani si suferea de "tetralogie Fallot" neoperata la varsta aia (pqarintilor lui le-a fost frica si nu l-au operat!). In anul '93 am hotarat sa punem capat acestei suferinte (obosea si se cianoza foarte repede!), asa ca am inceput investigatiile la Fundeni, etc. si toti medicii se minunau ca a ajuns la varsta asta, caci cel mult pana la 18 ani ar fi putut trai! Si stiti care a fost secretul: vena care alimenta plamanul s-a stenozat mult si astfel sangele neoxigenat care alimenta plamanul era sub forma unui "firisor" si nu s-au distrus complet plamanii!S-a facut cateterism, s-a operat sub directa obsevatie a domnului prof. dr. Pop de Popa, si astazi este "roz in obraji", lucreaza chiar foarte mult, avem un baietel!
Ceea ce vreau sa spun este ca probabil dorinta lui de a trai a fost mai puternica decat boala lui, si norocul a fost ca a intalnit un om extraordinar, care inainte de a fi doctor este mai intai om, care pe buna dreptate este "tatal lui" (asa zice el cand il vede!).
Asa ca Adelina, mult curaj in continuare, si iti sugerez ca sa te duci si la D-nul Profesor Pop de Popa, acum el nu mai opereaza, dar activeaza la fundatia FOBAC, tel : 021 2115580, si sa-i prezinti buletinul medical al lui Cristi si sunt sigura ca te va indruma exact acolo unde trebuie! Are o experienta extraordinara, a lucrat si cu Barnard, si inainte de toate este MARELE OM!
Pana atunci, ne rugam pentru viata si sanatatea lui Cristi, si tie multa putere de lupta in continuare! Nu renunta!
Ceea ce mai pot adauga este ca, intr-adevar, ca o operatie pe cord sa reuseasca trebuie sa ai si plamanii foarte buni, pentru ca degeaba repari inima si o repui in functiune, caci la reanimare starea critica este data de plamani,- ei sunt cei care suporta greu interventia! Dar in cazul lui Cristi, e o inima puternica care TREBUIE SA TRAIASCA!

MULT SUCCES IN CONTINUARE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Adelina imi trebuie urgent actele scanate ale lui Cristi (tratamente, diagnostic, echiap de medici care l-a consultat etc).

Mercic!

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Adelina, Cristi, nu v-am uitat! Sunteti in gandurile si in rugaciunile mele!

Fetelor, haideti, ne organizam ? Incepem sa strangem bani ???
Cine are mai mult talent poate compune un mesaj pe care apoi il putem traduce noi in alte limbi si trimite diverselor comunitati impreuna cu link la subiect. Dar ma gandesc sa fie un mesaj unitar pe care sa il vada intai si Adenina noastra si sa ne dea ok-ul.
Desprecopii poate ne ajuta cu cadrul pentru strans banii. Din cate am observat a cam fost doar gura de noi pana acum (nu s-au strans multi bani in alte eforturi financiare initiate) dar poate acum va fi altfel.
Haideti, ne miscam????

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Buna fetelor, cred ca ar fi mai simplu daca am incerca sa trimitem puiutul la medicii dipusi sa ilopereze . Decat sa caram o echipa de medici mai bine ducem pustiul acolo. ...Astept cu interes nr de contpentru donatii.
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

1. Dragilor , i-am scris si eu Liei Roberts.
Promit solemn , ca daca se implica, o votez ( nu i-am promis ei , va spun voua).

2. Credeti ca putem face rost de undeva de e-mail-urile celor 300 bogatasi din Romania?( ma gandeam ca ar trebui trimis mesajul Adeninei si acestora).

3. Eu i-as trimite un mesaj si doamnei Mona Musca dar n-am idee ce adresa de e-mail are. ( nu dati cu pietre , eu cred ca s-ar implica).

4. Cotizatii financiare pentru operatia lui Cristi , se fac intr-un cont anume sau in conturile DC?

Mergi la inceput