astm bronsic alergic?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Anca, noi suntem mai mari,Laura are 4 ani si 7 luni.De cand merge la Gradi(2 ani si 2 luni) mereu am avut probleme iarna.Debuta cu nasul, incepea sa tuseasca si a doua sau a treia zi cand mergeam la meic, bronsita, fara febra sau alte stari proaste.Si diagnosticul ei era bronsita asmatiforma, evident ca m-a apucat disperarea dar dr. noastra mi-a zis ca nu e oligatoriu ca pe viitor sa dezvolt un astm.A primit tratament cu bronhodilatatoare, niciodata antibiotic.La inceput Ventolin sirop dar pe urma ne-a dat pufuri, Ventolin si Becotide si vreo doua luni de Ketof(sirop, o lingurita seara).Pufurile isi fac mai repede efectul decat siropul.Si noi am avut la inceput mari probleme cu babyhaller-ul si de vreo doua ori am cam tinut-o cu forta sa respire in el.Cand a vazut ca nu se-ntampla nimic si i-am tot povestit ce puternica o sa se faca ea daca respira acolo si cat de invidiosi ar fi colegii ei daca ar vedea-o, pentru ca ei nu au asa ceva , s-a linistit si si-l punea singura la nas.Cert e ca efectul s-a vazut foarte repede iar anul trecut in octombrie i-am facut si antigripal si uite-asa a trecut pana acum iarna fara sa mai avem probleme deloc.
Eu zic sa nu te sperii, diagnosticul asta nu se pune chiar asa de simplu dupa numai o consultatie.
multa sanatate piticului si rabdare voua sa reusiti sa-l convingeti

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Dragele mele,
Am citit si eu subiectul asta si m-am speriat rau de tot.Fetita mea(1 an si 10 luni trecute) a inceput sa tuseasca de vreo 2 saptamini jumatate dar am observat ca ii curgea si nasucul,defapt fornaia tare si nu reuseam sa ii scot secretiile alea cu pompita si ma gindeam ca tusea e de la secretiile alea.Era si fff putin ragusita...sau doar mi s-a parut pt ca eu sunt o mama din aia paranoica,imi fac mii de probleme din orice fleac.
I-am dat un sirop homeopatic care oricum stiam ca e ca apa de ploaie,"Prospan"se numeste,tusea i-a trecut,parea totul ok.Am fost intr-o seara intr-o plimbare mai lunga,nu era frig dar un vint groaznic...de a treia zi,tusea a revenit.
Deci tuseste de 2-3 ori dimineata(tuse productiva),in unele nopti o singura data sau maxim de 2 ori,si uneori seara cind alearga prin toata casa sau se catara peste tot,deci as putea sa asociez tusea cu efortul?!
I-am dat si eu sirop facut din ridiche neagra dar nu stiu cit a baut,mai mult se joaca,nu-l vrea,i-l amestec cu lapte.
Vineri am fost la farmacie,am luat Mucosolvan,i-am dat de citeva ori si parca tuseste mai productiv,aud secretiile alea.Ultimele 3 nopti nu a tusit deloc,o urmaresc ca pe butelie doar dimineata putin.La somnul de prinz nu a tusit niciodata,nu are febra,maninca bine,e activa.
Nu am dus-o inca la medic,a sunat sotul si doctora i-a spus ca nu e nici o problema,ca nu e cazul sa venim ca pt tusea asta simpla sa-i dam inainte cu "Prospan"cit de mult.Pe-aici e epidemie de varicela si imi e ca prin sala de asteptare(si astepti mult,peste o ora)mai culegem si alti virusi.
Sa mai zic ca in unele nopti fornaie rau,secretii in nas,ii pun picaturi homeopatice,ulei eteric pe sacul de dormit si situatia se remediaza.Luni o sa cumpar si un umidificator,prosoape ude si recipientele cu apa nu-s de-ajuns.
Acum ce naiba o fi cu tusea asta?Sotul meu e alergic la praf si polen(alergia lui a aparut dupa virsta de 32 ani!!!)si astmul asta se bazeaza mult pe ereditate iar eu imi fac probleme mii.
Luni sun la doctor sa fac o programare,sunt tare necajita.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Draga Alina si baietelul meu are 1 an si 10 luni,poate ai citit mesajul meu putin mai sus de-al tau.Daca sotul tau e alergic la prsf si polen posibil sa fie si fetita.La baietelul meu i-a iesit testele pozitiv la praf si pene,dar noi pene nu avem in casa.La el tusea a inceput tot asa foarte putin dimineata,in cursul zilei nu,doar la efort(mai ales ca nu sta nici o clipa)si se auzea un zgomot ciudat pe caile respiratorii.Cred ca ar trebui in primul rand sa-i faci testele de alergie.Si eu i-am dat baietelului meu 3 saptamani sirop de tuse(3 feluri)si in final medicul pediatru i-a pus diagnosticul BRONSITA SPASTICA ASTMATIFORMA.Acum e mult mai bine(din dec.2003 am inceput),dar tuse tot mai este.Ii dau KETOF,SALBUTAMOL,CLARITINE SI BRONHOVAXOM pt.imunitate desi el nu mi-a facut nici o raceala iarna aceasta.
Te pup si va doresc sanatate!

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vio30 spune:

Si baietelul meu care implineste luna aceasta doi ani a avut probleme. Cind avea 8 luni, dupa o raceala puternica care nu a fost tratata cum trebuie, a facut bronsiolita cu episoade de sufocare.A facut tratament 4 luni de zile cu spray-uri Ventolin si Becotide, prima luna la 8 ore si urmatoarele luni la 12 ore. Acum, multumesc doctorilor de la IOMC, n-a mai avut mari probleme, decit raceli usoare, dar am scos din casa toate jucariile din plus, pernele din fulgi si am grija sa fie ferit (atit cat se poate) de praf. Sa speram ca o sa fie bine in continuare, cu toate ca doctorul a spus ca s-ar putea sa mai avem probleme pana la 5 ani, cand sistemul imunitar se va dezvolta complet.
Sanatate tuturor bebe-ilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Draga Vio iti multumim ca ne-ai mai incurajat putin!
TE PUP!

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by alina morostes

Draga Alina si baietelul meu are 1 an si 10 luni,poate ai citit mesajul meu putin mai sus de-al tau.Daca sotul tau e alergic la prsf si polen posibil sa fie si fetita.La baietelul meu i-a iesit testele pozitiv la praf si pene,dar noi pene nu avem in casa.La el tusea a inceput tot asa foarte putin dimineata,in cursul zilei nu,doar la efort(mai ales ca nu sta nici o clipa)si se auzea un zgomot ciudat pe caile respiratorii.Cred ca ar trebui in primul rand sa-i faci testele de alergie.Si eu i-am dat baietelului meu 3 saptamani sirop de tuse(3 feluri)si in final medicul pediatru i-a pus diagnosticul BRONSITA SPASTICA ASTMATIFORMA.Acum e mult mai bine(din dec.2003 am inceput),dar tuse tot mai este.Ii dau KETOF,SALBUTAMOL,CLARITINE SI BRONHOVAXOM pt.imunitate desi el nu mi-a facut nici o raceala iarna aceasta.
Te pup si va doresc sanatate!

alina


Draga Alina,

Multumesc pt raspuns,azi toata ziua am citit despre astm si imi fac o gramada de griji utile si poate mai mult inutile,imi pierd ratiunea cind e vorba de copilul meu.
Astazi am fost intr-un restaurant,s-a jucat cu un baietel,au alergat o gramada si nu a tusit,a facut-o mult mai tirziu cind era in repaus si se uita la pestii din acvariu.Acasa a tusit cind se uita la televizor deci tusea nu e legata de efort,neaparat si uneori e seaca,fara secretie.Nu tuseste cu accese de tuse ci foarte foarte scurt,inclin sa cred ca e totusi o tuse reziduala,secundara unei raceli usoare.Luni o sa sun doctorul,sper sa nu innebunesc de tot pina atunci...
Da,sotul meu e alergic la polen si praf,doar de 4 ani,a facut si vaccinul de desensibilizare si este mult mai bine,defapt el doar intr-o primavara a avut o rinita alergica mai puternica in rest mai nimic.
Sanatate multa va doresc!
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Fetelor ,nu reusim deloc sa-i punem copilului la nas Ventolinul; noaptea asta a tusit destul de mult in jur de 4 dimineata;apoi s-a potolit; azi nu a tusit deloc pana acum(e 10.30), dar sta si se uita la TV si mananca biscuiti deci nu face efort; aseara a alergat prin casa (ii place sa danseze si face turul covorului) si a tusit iar putin.Nu stiu ce sa mai cred;aici nu gasesc siropuri din astea ca la voi in Germania sau Romania;Bisolvonul( contine bromxexin) nu i-a ajutat si nici supozitoarele Balsoclase.Eu totusi inclin sa cred ca e de la nas; mai are el secretii la nas, dar nu multe si probabil ca se "plimba"intre gat si nas; dar totusi de mai bine de 1 luna?
Va mai tin la curent,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Ancade

Fetelor ,nu reusim deloc sa-i punem copilului la nas Ventolinul; noaptea asta a tusit destul de mult in jur de 4 dimineata;apoi s-a potolit; azi nu a tusit deloc pana acum(e 10.30), dar sta si se uita la TV si mananca biscuiti deci nu face efort; aseara a alergat prin casa (ii place sa danseze si face turul covorului) si a tusit iar putin.Nu stiu ce sa mai cred;aici nu gasesc siropuri din astea ca la voi in Germania sau Romania;Bisolvonul( contine bromxexin) nu i-a ajutat si nici supozitoarele Balsoclase.Eu totusi inclin sa cred ca e de la nas; mai are el secretii la nas, dar nu multe si probabil ca se "plimba"intre gat si nas; dar totusi de mai bine de 1 luna?
Va mai tin la curent,
Anca


Draga Anca,
Eu cred ca cel mai bine e sa-l duci la un pediatru experimentat,stiu ca diagnosticul de astm nu se pune cu una cu doua.
Eu m-am mai linistit,copila mea nu a tusit decit o singura data azi,dimineata cind se uita la televizor,in mod cert nu mai asociez tusea ei cu efortul,insa in ultimele zile ma speriasem putin dar probabil ca Mucosolvanul a ajutat-o sa expectoreze secretiile alea.Da,si eu observasem ca fetita acumula secretii din nas si nu le putea elimina,si tusea;ea era fornaita de multe ori si imi arata nasul(o deranja),eu ii puneam Rhynomer si era ok.
Sanatate multa va doresc!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

quote:
Originally posted by alexa

[quote]Originally posted by tora97

alexa, singulair ul se fac cure de cel putin 1 an... doar sporadic este apa de ploaie..
[/quo
Nu te contrazic, dar el nu are astm.I-a fost administrat preventiv pentru acele simptome. Nu am avut prospect si ma intereseaza mai multe despre acest medicament.




alexa, imi pare rau ca raspunsul meu ti a creat o asemenea reactie, eu mi am spus parerea pur si simplu, bazindu ma pe faptul ca thea a facut 2 ani tratament cu asa ceva...
in prima faza a luat 2 saptamini, apoi, dupa m mult timp medicul ei si nu numai, mi a spus urmatorul lucru "cu singulair se face tratament cel putin 1 an pentru a da rezultate"... inca o data scuza ma ca te a deranjat raspunsul, repet, nu asta a fost intentia

pe de alta parte, ar trebui sa studiezi prospectele medicamentelor pe care i le administrezi copilului tau, macar ca titlu informativ, daca nu pentru a stii ce efecte, reactii pot da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Buna,
Scuze dar ai inteles gresit. NU stiu la ce "reactie " te referi. Nu inteleg de ce te-ai suparat, chiar te rugam sa imi dai mai multe informatii despre Singulair, ca i-a fost administrat in spital ne dadea o pastila in fiecare seara si nu am intrat in posesia prospectului. Am cautat pe google, in agenda medicala dar nu am gasit nimic. De regula nu ii administrez nimic pana nu ma informez asupra medicamentului. Sincer s-a creat o mare neintelegere intre noi.
P.S>In cazul acesta se potriveste de minune zicala:"Unde dai si unde crapa"

quote:
Originally posted by tora97

quote:
Originally posted by alexa

[quote]Originally posted by tora97

alexa, singulair ul se fac cure de cel putin 1 an... doar sporadic este apa de ploaie..
[/quo
Nu te contrazic, dar el nu are astm.I-a fost administrat preventiv pentru acele simptome. Nu am avut prospect si ma intereseaza mai multe despre acest medicament.




alexa, imi pare rau ca raspunsul meu ti a creat o asemenea reactie, eu mi am spus parerea pur si simplu, bazindu ma pe faptul ca thea a facut 2 ani tratament cu asa ceva...
in prima faza a luat 2 saptamini, apoi, dupa m mult timp medicul ei si nu numai, mi a spus urmatorul lucru "cu singulair se face tratament cel putin 1 an pentru a da rezultate"... inca o data scuza ma ca te a deranjat raspunsul, repet, nu asta a fost intentia

pe de alta parte, ar trebui sa studiezi prospectele medicamentelor pe care i le administrezi copilului tau, macar ca titlu informativ, daca nu pentru a stii ce efecte, reactii pot da

Mergi la inceput