MUFFIN - stie cineva o reteta buna?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:


1 teaspoon baking powder = praf de copt
1 teaspoon baking soda = bicarbonat de sodiu

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by noni930


1 teaspoon baking powder = praf de copt
1 teaspoon baking soda = bicarbonat de sodiu

Succes!



Multumesc !Cristina si Mihnea
Dar sint un pic mirata..nu am incercat niciodata sa pun in aceeasi prajitura si praf de copt si bicarbonat
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza....eu cred ca Noni a dat doar o explicatie...nu am auzit nici eu sa se puna ambii agenti de crestere in aceeasi prajitura. la briose eu nu pun decit praf de copt (bakimg powder).....bicarbonat nu.
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

neatza....eu cred ca Noni a dat doar o explicatie...nu am auzit nici eu sa se puna ambii agenti de crestere in aceeasi prajitura. la briose eu nu pun decit praf de copt (bakimg powder).....bicarbonat nu.
Roxi



Roxanica,asa am gasit eu in retele de muffin de pe site-ul respectiv.La una din retete scria clar,pe linga celelalte ingrediente:
1 teaaspoon baking-soda,
1 teeaspoon baking powder!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Reteta cu pricina:
Apple Yogurt Muffins

2 cups all-purpose flour
1/2 cup granulated sugar
1 teaspoon baking powder
1 teaspoon baking soda

1/2 teaspoon ground cinnamon
1/2 teaspoon ground nutmeg
1/2 teaspoon salt
1 cup plain yogurt
1 large egg, beaten
1/4 cup butter, melted
2 teaspoons lemon peel, grated
3 apples, finely diced
1/4 cup granulated sugar
2 teaspoons ground cinnamon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

intzeleg....sincera sa fiu e prima data cind vad asa ceva. ai incercat reteta? poate ne zice cineva daca au pus vreodata si una si alta intr-o prajitura, eu una am devenit curioasa.
Rox
PS: da reteta nu pare naspa...da-o si tu intreaga pentru popor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

din cite stiu eu , mare gospodina, praful de copt dr oetker le contine pe amindoua, e vorba de bicarbonat resp, de carbonat acid de sodiu; aici am vazut si carbonat acid separat; firma kaiser, produs natron si in retete germane si nu numai scrie , si la muffinsuri , sa pui si praf de copt si natron; practic cresterea e ma buna se descompun treptat sarurile si dioxidul de carbon e produs indiferent de ce manevre gresite facem noi cu aluatul; problema la aluaturile cu afinator, =praf de copt, e ca trebuie sa fim atente putin, daca contin in reteta produse acide, atunci afinatorul trebuie pus la sfirsit, si repede aluatul turnat si bagat in cuptor asftel incit sa nu inceapa reactia de descompunere decit cind produsul e in cuptor; in mod normal daca nu exista materii prime acide (zeama de lamiie, lapte acru, suc de porto, gemuri, samd)reactia incepe sub influenta caldurii si atunci nu conteaza cind ai pus praful in aluat; sper ca nu v-am ametit; spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Eu am facut tot felul de retete de muffins si in toate se folosesc amindoua: baking soda si baking powder.
Chiar pe Apple Yogurt n-am incercat-o, desi suna bine (hm, poate o s-o fac pentru simbata cind mergem la ski).
Ideea de baza la muffins este sa amesteci toate ingredientele uscate: faina, zahar, prafurile, mirodenii. Separat, cele lichide: oua, apa, lapte, suc mere, unt, ulei, etc (ce se spune in reteta). Se adauga amestecul lichid peste cel uscat si se amesteca doar atit cit sa se incorporeze una in alta. Si apoi se pun fructele.
Sper ca aceste explicatii sa va ajute.
Un lucru bun este ca, in general, muffins se pot congela! Si se pot incalzi la cuptorul cu microunde.
Pofta buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

intzeleg....sincera sa fiu e prima data cind vad asa ceva. ai incercat reteta? poate ne zice cineva daca au pus vreodata si una si alta intr-o prajitura, eu una am devenit curioasa.
Rox
PS: da reteta nu pare naspa...da-o si tu intreaga pentru popor....



Draga Roxana,
Eu am sa scriu reteta copiata de pe un site in engleza,dar e nevoie de un traducator bun.Eu stiu engleza,dar nu la perfectie,asa incit nu vreau sa gresesc la ceva!

Apple Yogurt Muffins

2 cups all-purpose flour
1/2 cup granulated sugar
1 teaspoon baking powder
1 teaspoon baking soda
1/2 teaspoon ground cinnamon
1/2 teaspoon ground nutmeg
1/2 teaspoon salt
1 cup plain yogurt
1 large egg, beaten
1/4 cup butter, melted
2 teaspoons lemon peel, grated
3 apples, finely diced
1/4 cup granulated sugar
2 teaspoons ground cinnamon
In a large bowl, combine flour, 1/2 cup sugar, baking powder, baking soda, 1/2 teaspoon cinnamon, nutmeg, and salt. Set aside.
In a small bowl, stir yogurt until creamy, then add beaten egg. Add melted butter and grated lemon peel. Pour into the flour mixture and stir quickly until just mixed. Gently fold in 3 peeled, diced baking apples and spoon into a greased muffin tins about two-thirds full.
Topping: Combine 1/4 cup sugar with 2 teaspoon cinnamon and sprinkle over the unbaked muffins.
Bake in a 375*F oven for 20 to 25 minutes, or until golden brown. Cool on a wire rack.
Makes 1 dozen muffins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Intrebare "intrebatoare":

Ce fel trebuie sa fie focul in cuptor?
Tare,potrivit sau mic pe tot parcursul coacerii?

Cristina si Mihnea

Mergi la inceput