As vrea sa stiu cam ce scutece cumparati si de ce?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

As vrea sa stiu deci: ce scutece cumparati?
---Pampers
- pretul este important
--- Da, dar oftez si tot Pampers cumpar
- campania promotionala (ce vad la televizor aia cumpar!)
---Nu
- oferta din magazin (de genul doua pachete la pret de unul)
---Daca as gasi doua pachete mari de Pampers la pret de unul, sigur ca as cumpara, dar nu s-a intimplat pina acum minunea...
- cumpar cei mai scump pentru copii mei
---Nu neaparat. Cumpar ce cred ca e mai bun.
- calitatea! Dar oare am incercat si calitate inferioara? Daca da... ce s-a intamplat (iritatii, se rupeau etc.)
---Am incercat Hugghies, dar fosneau ingrozitor si stringeau BB-ul la copanele si Fippi care nu erau indeajuns de absorbanti si in plus s-au lasat si cu irittii, drept care m-am lecuit de experimente.
- De unde cumparati scutecele? De la colt? De la angro ca este mai ieftin? Prin Internet sau telefonic ca sa mi le aduca acasa?
--- De la angro, ca da, e mai ieftin.
- Daca vedeti in magazin o oferta de genul: 3 pachete la pret de doua o folositi (o folositi chiar daca acasa tocmai aveti doua pachete noi?)?
--- Nu stiu cum as reactiona, ca n-am avut bafta sa vad o asemenea oferta
- Afecteaza cumpararea scutecelor bugetul familiei sau le cumparati cu usurinta?
--- Le cumpar cu usurinta, ca n-am incotro, dar de abia astept sa trecem la olita si banii astia (destul de multi, pentru Romania) sa ii dam pe altceva, tot pentru BB, evident.
- Cumparati scutece la bucata (cei din strainatate sa nu rada caci am vazut ca se practica in Romania)?
--- Mi s-a intimplat o data, eram in parc, se produsese mirositorul eveniment, nu aveam scutec de rezerva la noi, asa ca da, am cumparat unul de la cea mai apropiata farmacie ca sa ne intoarcem iute-iute la joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Noi cumparam pentru micutul nostru Dragos scutece Pampers. De la inceput am folosit Pampers,de cateva ori am folosit si alte scutece care le-am primit,dar nu au fost asa de bune ca si Pampers. De exemplu se umpleau foarte repede si trebuia sa folosesc mai multe decat in mod obisnuit,erau foarte tari,dure cand erau pline(cred ca-l incomoda),plus ca nu au arici(mai ales acum cand ne chinuim cu olita toata ziua pune scutec,ia scutec). Deci calitatea cred ca e prioritara.Cumparam scutecele de la supermarket( Billa)sau de la farmacia SENSIBLU unde avem card si mai adunam puncte.In ce priveste pretul ne descurcam,nu am cumparat niciodata la bucata,cumparam pachetul cel mai mare.Abia asteptam sa facem la olita.In 11 aprilie Dragos face 2 ani.
Va pupam si va salutam pe toti!


alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Noi folosim Huggies sau "Teddy's Choice" (marca de magazin). Cele din urma sunt putin mai ieftine (ceea ce nu strica ), dar categoric nu din cauza asta le cumparam.
Amandoua marcile de care am spus sunt preferatele noastre pentru ca:
1. nu ne udam in exterior chiar daca se intampla uneori sa shimbam diaper-ul mai rar ca de obicei (de exemplu iesim in weekend-uri la plimbari mai lungi);
2. nu ne irita.
La noi Pampers-ul nu a mers! Exact conditiile 1 si 2 de mai sus nu le-a indeplinit.
Alte marci nu am mai incercat pentru ca nu a fost necesar.
De obicei aprovizionarea o facem asa incat copilul sa fie "acoperit" cel putin o saptamana. Daca sunt oferte in magazin de reducere si le vedem, le folosim.


Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Si eu tot numai Pampers folosesc. Nu am incercat altceva ca nu am avut motiv. Dar, cand am fost in Romania, am fost putin dezamagita: am cumparat Pampers, si uitandu-ma la ambalaj, am vazut ca-i identic cu ce-i luam in Olanda. Cand am desfacut insa pachetul, diferenta era mare: cele din Romania erau categoric de o calitate inferioara. Insa, chiar si asa, nu am avut probleme cu ele. Daca as vedea oferte, tot nu as lua mai multe pachete, ca mi-ar fi frica sa nu ii ramana mici pana as apuca sa-i folosesc. Nu am cumparat de pe internet, dar o voi face curand, adica sa comand de la Albert Heijn tot ce este mai voluminos si mai greu, ca nu le suport.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)

http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Noi nu folosim deja de aproape 1 an (am trecut la chilotei de fetite), insa atunci cind am folosit le-am incercat pe cele care se vind pe "piata" Huggies, Pampers si alte firme autohtone.

Laura si noi, bineinteles, ne-am simtit cel mai bine cu Huggies.

Acum am sa va spun la ce concluzie am ajuns aici impreuna cu alte mamici ...Pampers sint excelente pentru baieti (absorb mult mai bine in partea din fata...) si Huggies sint excelente pentru fetite.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Eu folosesc de la Etos sau Kruidvat...si chiar cumpar la pachete mari, pentru ca sunt cam ocupata ca si ma duc tot timpul dupa pampersi...mi mi se par mai naturale, ca sa zic asa...cand folosesc de la Pampers mi se pare ca au un miros de medicamente care persista.

Lena si Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Pampers, de la inceput la sugestia medicului si in urma unui mic studiu facut printre prieteni si cunostiinte cu copii mici.
Mergindu-i bine, fara iritatie, fara alte probleme am considerat ca nu e cazul sa incerc altceva.
Urmaresc ofertele pentru aceasta marca, si aloc o suma lunar pentru ele, astfel incit sa am rezerva in caz ca vom ramine "in pana" cu banii.
Nu am cumparat la bucata, numai pachet mare sigilat.

Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

La primul copil am folosti Huggies si nu l-am schimbat deloc ptr ca este f f bun si nu irita ,nu am avut surprize neplacute cu el.La fetita mea folosesc Pampers ,am incercat si Huggies ,dar parca nu e ca cel facut in Anglia.Si e ff bun.Il cumpar de la Super market si ptr ca aici nu pot sa ies mereu tinind cont ca e f frig iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Ce-i aici fratilor? Reclama la Pampers? Eu am incercat si alte marci in afara de Pampers (Huggies, Bella, Libero si alte marci mai putin cunoscute) si rezultatele au fost cam aceleasi... Niciunul nu este excelent dar toate sunt acceptabile! Cat despre locul de unde le cumpar, mereu de la Supermarket (de la Cora de preferinta pt ca e mai ieftin) si numai in pachete mari.

Cu Drag
Dana si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu cumpar de obicei Pampers, dar imi plac la fel de mult Libero (mi se par asa, mai soft). De exemplu, azi am fost in Carrefour si nu am gasit Libero mai mari de 8 kg si atunci am ajuns sa iau tot Pampers nr 4, deci abia data viitoare sper ca voi lua Libero...Important este bineinteles si pretul, dar si faptul ca sunt mai bune. Nu am avut niciodata surprize neplacute cu nici una din marcile de mai sus.

danat

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput