adevarata prietenie. mai exista?????

adevarata prietenie. mai exista????? | Autor: kjmami

Link direct la acest mesaj


ma intreb si eu daca toti avem macar un prieten (a) adevarat (a).
Mai exista prietenie cu adevarat? acea relatie in care stii ca te poti baza pe cineva ori ce ar fi..sa stii ca poti sa-i spui tot ce gandesti fara sa te judece..sa te barfeasca....cei care incerca sa te ajute cu un sfat bun...cu un cuvant bun...
aveti prieteni adevarati??



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Prieten(a) adevarata "am avut" ...ne cunosteam de 12 ani si cu mult timp in urma ne-am ales fiecare rostul in viata si am ajuns pe carari diferite.Incredere aveam una in cealalta , de birfit birfeam pe altcineva,sfaturi ne sfatuiam amindoua...ne intelegeam foarte bine si legatura noastra sa rupt cind bani si-au atins scopurile, ea a devenit avara dupa bani , ceea ce a stricat relatia prieteniei noastre pentru totdeauna.
Acum nu am pe nimeni sa numesc cu adevarat prieten(a) decit sotul meu care imi este cel mai bun prieten si cel mai bun sot...si ca sa fac reclama -aici pe acest minunat site am cunoscut o multime de prieteni care le multumesc mult ca au fost si sunt alaturi de mine in toate momentele bune si mai putin bune.
Multumesc lui Dumnezeu ca v-am gasit


Elena Alvaro Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

Eu unul nu cred ca exista, asa ca: 1.nu-ti spune toate "secretele"; 2.oricum te judeca singur; 3.daca te judeca cu altii se numeste barfa; 4.ajutorul ce ti-l face, te ajuta sa cazi cat mai repede in rapa; 5.cuvantul bun (in fata si-n spate vai de ce-ti vor auzi urechile). Am crezut si eu o data in "prieten" si acum asta cred despre ....PRIETEN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Da, pot spune ca am prieteni pe care ma pot baza neconditionat. Mentinerea unei prietenii adevarate nu consta in dezvaluirea tuturor secretelor fara frica de a fi "transmise" mai departe, ci de a selecta cit din viata ta privata esti dispus sa o imparti cu prietenii si cit sa te intereseze din viata lor privata. Respectul reciproc este piatra de temelie si nu apartenenta unei anumite categorii sociale, cu alte cuvinte trebuie sa-l respecti ca om si nu dupa "ce foloase pot trage de pe urma acestei prietenii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

am cativa prieteni din liceu pe care ma pot baza si o prietena din facultate, de fiecare data cand am avut nevoie de ei m-au ajutat neconditionat
fiind o fire sociabila am si foarte multi amici, dar acestia sunt decat pentru petreceri, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de kjmami


ma intreb si eu daca toti avem macar un prieten (a) adevarat (a).
Mai exista prietenie cu adevarat? acea relatie in care stii ca te poti baza pe cineva ori ce ar fi..sa stii ca poti sa-i spui tot ce gandesti fara sa te judece..sa te barfeasca....cei care incerca sa te ajute cu un sfat bun...cu un cuvant bun...
aveti prieteni adevarati??



valeria
http://community.webshots.com/user/kjmami


Indiscutabel si indubitabel exista prietenie adevarata!Am prieteni adevarati,pe care ma pot baza oricand,fara teama de eventuale judecati de valoare,barfa,"lectii" si altele dintr-acestea.Si reciproca e valabila.
De cand nu mai locuiesc in tara, ne scriem mail-uri,ne sunam si cand in sfarsit ne vedem, toate-s la fel cum erau in vremurile framoase can' eram foarte tineri.sunt o norocoasa si o misiriasha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

exista, normal ca exista, eu kiar am asha ceva :)))) si e tare bine, sa siti.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Si eu pot sa spun ca sint binecuvintata cu citiva priteni adevarati, e un lucru rar in zilele noastre cind oamenii nu mai au incredere unii in altii, de aceea incerc si eu sa le fiu o buna prietena si
sa-i iubesc si sa-i ajut cum pot.
Prietenia e ceva care se simte dincolo de actiuni si vorbe. Dupa cum bine se spune in Proverbe in Biblie "Prietenul adevarat iubeste oricind si in necaz iti este ca un frate".
Sa ne pretuim prietenii cind ii avem, e un lucru extrem de important.



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Cred ca nici un prieten nu te ajuta dezinteresat. Raspunsul meu este NU. Parintii sunt singurii pe lume care te ajuta neconditionat. Parerea mea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Exista prieteni adevarati. Depinde doar de noi care este numarul si calitatea lor !
Prietenii ii alegem, neamurile nu avem cum sa le alegem !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by alexa

Cred ca nici un prieten nu te ajuta dezinteresat. Raspunsul meu este NU. Parintii sunt singurii pe lume care te ajuta neconditionat. Parerea mea....


Uite c-am scris deodata....
Eu te-as contrazice tocmai cu un "exemplu personal" !
Ce frumos ar fi pentru tine daca ti-ai gasi si prieteni, daca in familie totul e ok !

Mergi la inceput