adevarata prietenie. mai exista?????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa spune:


Nu am spus ca nu am prieteni, dar nu cred in PRIETENI ADEVARATI, hai sa fim realisti...oare chiar exista????????? Exista o limita, despre asta este vorba.


quote:
Originally posted by OtiliaLia

quote:
Originally posted by alexa

Cred ca nici un prieten nu te ajuta dezinteresat. Raspunsul meu este NU. Parintii sunt singurii pe lume care te ajuta neconditionat. Parerea mea....


Uite c-am scris deodata....
Eu te-as contrazice tocmai cu un "exemplu personal" !
Ce frumos ar fi pentru tine daca ti-ai gasi si prieteni, daca in familie totul e ok !
Lia-S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Cred ca exista, dar sunt cam rari.
Cine are un prieten adevarat poate sa se considere un om fericit.
Eu am unul pe care ma pot baza oricand, are totdeauna un sfat pentru mine daca il cer, nu ma judeca, ma ia asa cum sunt si desi este diferenta de varsta si pozitie sociala diferita ne putem baza una pe alta. Pe mine chiar ma mira ca mai exista oameni care ajunsi sus mai pot fi omenosi si cu bun simt.


gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Am un singur prieten adevarat .
M-a ajutat mult, neconditionat, intr-un moment cand
chiar aveam nevoie.
Asa am ajuns la concluzia ca un barbat poate fi
un prieten mai bun decat o femeie.


Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by alexa


Nu am spus ca nu am prieteni, dar nu cred in PRIETENI ADEVARATI, hai sa fim realisti...oare chiar exista????????? Exista o limita, despre asta este vorba.


quote:
Originally posted by OtiliaLia

quote:
Originally posted by alexa

Cred ca nici un prieten nu te ajuta dezinteresat. Raspunsul meu este NU. Parintii sunt singurii pe lume care te ajuta neconditionat. Parerea mea....


Uite c-am scris deodata....
Eu te-as contrazice tocmai cu un "exemplu personal" !
Ce frumos ar fi pentru tine daca ti-ai gasi si prieteni, daca in familie totul e ok !





Sincer da, pentru mine aceasta categorie exista. Pot suna sau cere ajutorul la orice ora din zi si din noapte prietenilor si doar daca "le arde casa" ar fi posibil sa nu-mi sara in ajutor. Evident si reciproca e valabila.
Imi aduc aminte cu "melancolie" de o faza cand am "sunat disperata" la unul dintre prieteni si care n-a putut sari in ajutor imediat, dar a dat telefon mai departe altora, si la vreo ora dupa telefonul meu aveam casa plina de prieteni (eu il sunasem doar pe cel ce statea cel mai aproape, si nici nu era cine stie ce mare dezastru). Evident ca dupa ce s-a rezolvat "baiul" am stat toti la taclale.
Ce imi place cel mai mult este ca in timp prietenii mei au facut cunostinta si intre ei (localitati diferite unii) si au devenit prieteni si intre ei. Asta s-a intamplat la nunta mea, cand evident au venit toti din toate colturile, doar 2 familii n-au venit din motive de deces in familie dar au fost totusi prezenti la biserica! (am avut 2 participanti cu picioarul in ghips (unul fiind preot si cu piciorul in ghips a venit si a oficiat si la cununie desi nu era parohia si biserica "lui")), o mana rupta, o familie care in aceeasi zi au fost nasi de botez, si dupa botez, au plecat de la masa sa vina la mine la nunta, am avut o prietena din Austria care a ajuns dimineata la 5 (in ziua cu nunta si s-a urcat in tren a doua zi dupa nunta la pranz - a stat 40 de ore doar pt. nunta), altii care au lipsit de la nunti in familie, etc...
Acuma cum rememorez, simt ca mi-e dor si as vrea sa-i vad, dar o sa ma multumesc deocamdata cu niste telefoane ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

CATEGORIC, DA, exista prieteni adevarati, indiferent de sexul lor. Desi mi-aduc aminte ca intr-o carte excelenta ("Viata pe un peron"), Octavian Paler spunea ca intre un barbat si o femeie nu poate fi o prietenie adevarata, in adevaratul sens al cuvintului, pentru ca, in subconstient, unul din ei il iubeste pe celalalt. Mie mi-a placut ideea, si, la un mement dat, chiar i-am dat dreptate.
Dar eu am "prieteni adevarati", barbati si femei, pe care ma pot baza si care se pot baza pe mine in orice situatie ca-i bucurie, necaz sau singuratate. Nu este nevoie neaparat sa fim in contact permanent, pentru nu asta se contabilizeaza intr-o relatie (cine a dat telefon, cind a scris ultima oara, etc.), dar atunci cind avem nevoie unul de altul, suntem diponibili pentru orice si oricind.
Cred ca problema celor care spun ca nu exista asa ceva este doar faptul ca nu i-au gasit sau nu i-au recunoscut la timp.
Prietenul meu cel mai bun este in Canada, ca si prietena mea cea mai buna. Ne cunoastem din timpul facultatii si ne aruncam si in foc unul pentru altul.
Asa ca eu spun inca odata, cu mina pe inima, DA, EXISTA!

Anamaria si bb Andutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Da, am un prieten adevarat (nu cred ca trebuie sa precizez daca e o femeie sau un barabt), care mi-a sarit in ajutor atunci cand toti ceilalti (inclusiv membrii ai familiei) au luat-o la fuga. Asta am apreciat foarte mult, mai ales ca ajutorul nu a durat cateva minute sau ore, ci mai multi ani.
Viata in schimb ne-a trimis in directii opuse, iar distanta si lipsa de comunicare ne cam da de furca acuma. Probabil avem fiecare alte interese, dar in suflet stiu ca vom fi prieteni pe viata. Am un respect enorm pentru acea persoana si sper sa o tina D-zeu sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Mai am ceva, pentru cele care cred ca nu "se pomeneste" prietena adevarata.
Cititi si cugetati:
A must read to the end.

Girlfriends
A young wife sat on a sofa on a hot humid day, drinking iced tea and
visiting with her Mother. As they talked about life, about marriage,
about the responsibilities of life and the obligations of adulthood, the mother clinked the ice cubes in her glass thoughtfully and turned a clear, sober glance upon her daughter.
"Don't forget your girlfriends," she advised, swirling the tea leaves
to the bottom of her glass. "They'll be more important as you get older.
No matter how much you love your husband, no matter how much you love the children you'll have, you are still going to need girlfriends.
Remember to go places with them now and then; do things with them. And
remember that "girlfriends" are not only your friends, but your sisters, your daughters, and other relatives too. You'll need other women. Women always do."

'What a funny piece of advice,' the young woman thought. 'Haven't I
just gotten married? Haven't I just joined the couple-world? I'm now a
married woman, for goodness sake, a grownup, not a young girl who needs girlfriends! Surely my husband and the family we'll start will be all I need to make my life worthwhile!'

But she listened to her Mother; she kept contact with her girlfriends
and made more each year. As the years tumbled by, one after another, she gradually came to understand that her Mom really knew what she was
talking about. As time and nature work their changes and their mysteries upon a woman, girlfriends are the mainstays of her life.
After 50 years of living in this world, here is what I know about
girlfriends:

Girlfriends bring you chicken curry and scrub your bathroom when you need help.
Girlfriends keep your children and keep your secrets.

Girlfriends give advice when you ask for it.
>Sometimes you take it, sometimes you don't.

Girlfriends don't always tell you that you're right, but they're
usually honest.

Girlfriends still love you, even when they don't agree with your
choices.

Girlfriends laugh with you, and you don't need canned jokes to
start the laughter.
Girlfriends pull you out of jams.

Girlfriends help you get out of bad relationships.

Girlfriends help you look for a new apartment, help you pack, and
help you move.

Girlfriends will give a party for your son or daughter when they
get married or have a baby, in whichever order that comes!

Girlfriends are there for you, in an instant and when the hard times
come.

Girlfriends will drive through blizzards, rainstorms, hail, heat,
and gloom of night to get to you when your hour of need is desperate.

Girlfriends listen when you lose a job or a friend.

Girlfriends listen when your children break your heart.

Girlfriends listen when your parents' minds and bodies fail.

Girlfriends cry with you when someone you loved dies.

Girlfriends support you when the men in your life let you down.

Girlfriends help you pick up the pieces when men pack up and go.

Girlfriends rejoice at what makes you happy, and are ready to go
out and kill what makes you unhappy.

Times passes.
Life happens.
Distance separates.
Children grow up.
Love waxes and wanes.
Hearts break.
Careers end.
Jobs come and go.
Parents die.
Colleagues forget favours.
Men don't call when they say they will.

BUT girlfriends are there, no matter how much time and how many miles
are between you. A girlfriend is never farther away than needing her can reach.
When you have to walk that lonesome valley, and you have to walk it for yourself, your girlfriends will be on the valley's rim, cheering you on, praying for you, pulling for you, intervening on your behalf, and waiting with open arms at the valley's end. Sometimes, they will even break the rules and walk beside you. Or come in and carry you out.
My mother, sisters, sisters-in-law, aunties, nieces, cousins, extended family, and friends bless my life! The world wouldn't be the same without them, and neither would I.
When we began this adventure called womanhood, we had no idea of the
incredible joys or sorrows that lay ahead. Nor did we know how much we would need each other. Every day, we need each other still.

Pass this on to the women who help make your life work. I just did.


Anamaria si bb Andutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Este lung, intr-adevar, dar merita citit...
E super!


"Paul, cu o figura trista si abatuta, se intalni cu prietena sa Carla intr-un bar, la o cafea. Deprimat, incepu sa se descarce in fata ei, povestindu-i despre toate preocuparile sale... munca... banii... raportul cu prietena... scopul sau in viata!... Totul parea sa ii mearga prost.
Carla baga mana in geanta, scoase o bancnota de 50 EURO si ii zise:
-Vrei aceasta bancnota?
Paul, putin confuz, la inceput ii raspunse:
-Bineinteles Carla... sunt 50 EURO, cine nu i-ar vrea?
Atunci Carla lua bancnota intr-o mana si o stranse cu putere pana cand facu un mic ghemotoc. Aratandu-i ghemotocul lui Paul il intreba din nou:
-Acum o mai vrei?
-Carla, nu stiu unde vrei sa ajungi, dar sunt in continuare 50 EURO. Bineinteles ca ii iau si asa, daca mi-i dai.
Carla desfacu ghemotocul, arunca bancnota pe jos si o calca cu piciorul, pana cand se murdari toata.
- Tot mai vrei bancnota?
- Asculta, Carla, tot nu inteleg unde vrei sa ajungi, este oricum o bancnota de 50 EURO, si pana cand nu o rupi isi pastreaza valoarea....
- Paul, trebuie sa stii ca chiar daca uneori ceva nu iese asa cum
vrei tu, chiar daca viata te indoaie si te face un mic ghemotoc, tu continui
sa fii la fel de important cum ai fost intotdeauna... Ceea ce trebuie sa te intrebi este cat valorezi in realitate, nu cat de mult poti sa fii abatut intr-un anumit moment.
Paul ramase nemiscat uitandu-se la Carla fara sa zica un cuvant, in timp ce mesajul ii intra bine in memorie. Carla puse bancnota desfacuta alaturi de el, pe masa, iar cu un zambet complice ii spuse:
- Ia-i, tine-i cu tine ca sa iti amintesti de acest moment atunci cand nu te vei simti bine... dar trebuie sa imi dai o banconta noua de 50 EURO ca sa o pot utiliza cu urmatorul prieten care are nevoie.
Il pupa pe obraz si se indrepta catre usa. Paul privi bancnota, zambi, o privi din nou si cu o energie noua il striga pe ospatar sa plateasca contul..."
De cate ori ne indoim de valoarea noastra, de ceea ce meritam intr-adevar si de ceea ce putem realiza?

Acum gandeste-te bine. Incearca sa raspunzi la urmatoarele intrebari:

1 - Spune care sunt cele mai bogate 5 persoane din lume.
2 - Spune care sunt ultimele 5 castigatoare de la Miss Universe.
3 - Spune 10 castigatori ai premiului Nobel.
4 - Spune care sunt ultimii 5 castigatori ai premiului Oscar ca cel mai bun actor sau actrita.

Cum merge? Rau? Nu te preocupa. Nici unul dintre noi nu isi aminteste care erau cei mai buni ieri. Iar aplauzele se duc! Si trofeele se umplu de praf! Castigatorii se uita!
Acum raspunde la urmatoarele:

1 - Spune 3 profesori care te-au ajutat in formarea ta.
2 - Spune 3 prieteni care te-au ajutat in momente dificile.
3 - Gandeste-te la cateva persoane care te-au facut sa te simti special.
4 - Spune numele a 5 persoane cu care iti petreci timpul.

Cum merge? Mai bine? Persoanele care fac diferenta in viata ta nu sunt cele cu cele mai bune rezultate, cu multi bani sau multe premii... Sunt cele care isi fac griji pentru tine, care au grija de tine si care stau oricum cu tine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

HAbar nu am daca exista prietenie adevarata dar va voi da exemple:
1. aseara o prietena m a sunat infuriata (dar rau) somandu ma sa tin regim de slabire ca nu se mai poate ... ca voi avea pb cu sanatatea etc etc .. concluzia : ii pasa de mine
2. cand tata a fost bolnav asta vara doi colegi ai mei au venit la spital ... unul sa vb cu medicul al 2 lea la externare sa ma ajute la baje
3. o colega se duce lunar la Pol Titan pt mine sa ia retetele tatalui meu de la medicul de familie pt ca eu stau departe si nu am timp;
4. prietena mea din Canada simte de cate ori sunt necajita si ma suna la telefon...
5.o alta prietena statea noaptea cu mama pt ca ii era frica(cand tata a fost in spital o luna);
6. seful meu (care culmea nu este roman) m-a protejat f mult pe timpul sarcinii;
si exemplele pot continua
Oare exista prieteni adevarati? nu stiu. Dar dovezi de prietenie am avut f multe si sunt recunoscatoare oamenilor care mi le-au dat.

devotament total??? asta este altceva ... doar FAMILIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Si eu cred ca exista. si chiar am asa ceva. Prietena mea m-a ajutat foarte mult si mia facut viata fericita!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput