mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

La multi ani Irinei, multa sanatate si numai bucurii
Cristian are 4 ani si aproape 10 luni este destul de inalt pentru varsta lui(128 cm )si este leu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

ne inscriem si noi in club!
Cosmin face 4 ani pe 12 iunie.ne mandrim cu 18 kg si 107cm.mancam de toate,in privinta asta nu seamana cu mine.nu ne pricepem la desen,dar suntem perseverenti.la desene ne uitam dimineata si la pranz.seara doar 1 ora.construim nevoie mare.are o vizune de ansamblu,mama mia!
in rest,in parc este un jucator remarcabil de fotbal!sare la cap cum a vazut la cei mari si dansam amandoi!


Maria & Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MabeL spune:

Daniel al meu are 4 ani si 6 luni, are 21 de kg si 112cm, noi suntem in Israel de 1 ani si jumatate, din septembrie anul trecut merge la gradinita, a invatat ivrit, vorbeste cu copii, intelege la televizor la programul ptr copii, a invatat poezioare scurte si cantecele in ivrit pe care le canta mai ales seara, se joaca cu foarte multi prieteni imaginari, stie si recunoaste cifrele, numara pana la 15 si in romaneste si in ivrit, stie 10 litere din alfabetul ebraic, stie ceasul (orele bine-nteles) ii plac ceasurile, neaparat trebuie sa aiba si el ceasul pe mana, este mort dupa masini, soldati, tancuri, pusti si pistoale, se joaca pe calculator, nu am observat a fi f talentat la desen, in afara de desenul pe pereti , face numai prostii imi scoate florile din ghivece este tare neastamparat intr-un cuvant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Proaspat implinit 4 ani, pe 15.05 intram si noi in club.
Maria Andreea, are 16 kg si 103 cm, frecventeaza inca cresa la grupa mare, iar din toamna speram la o gradinita buna.
De mincat, mincam cam orice dar numai sa ne fie foame, adica nu o poti obliga sa-i bagi cu sila, nu tzine.
Se da in vint dupa iaurt sau lapte cu biscuiti si bea inca din biberon suc, ceai, lapte, dar asta numai la culcare si numai acasa, la cresa nu.
E o adevarat tauroaica, incapatinata si tare greu razbesti cu ea.
Alerga tot timpul, stie pe de rost povestea preferata care o asculta la culcare "Doi feti logofeti cu parul de aur".
Talent la desenat pe pereti, pe usi si binenteles pe hirtie.
Ii place muzica si chiar sa si danseze.


Sa fim fericite
http://community.webshots.com/user/valentina611969

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babuloaca spune:

Buna mamicilor! Am dreptate cand spun ca cea mai grea meserie din lume este sa fii parinte? Cand va fost cel mai greu sa lua-ti hotararea cea mai buna pentru copilul vostru? Eu de exemplu sunt foarte contrariata in legatura cu gradinita. Il duc o saptamana la gradinita, doua sta acasa. Calirea asta prin imbolnavire ma inebuneste. Cred ca deja v-ati prins ca am un baietel(are aproape 5 ani).Si inca ceva, am nevoie de un sfat de 5 stele. Cum il conving sa doarma in camera lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

Babuloaca mai intii tu trebuie sa fii convinsa ca el trebuie sa doarma in camera lui.Daca tu esti pregatita pt. asta iti va fi usor.Ai prietene cu copiii de varsta apropiata?Daca da si daca copiii lor dorm singuri da-i ecsemplu.O alta solutie ar fi sa-i decoresi camera asha cum cresi ca lui iar place(desene pe pereti,lenjerie colorata etc.).Dar cel mai important lucru este sa nu cedesi dupa ce doarme o noapte si sa nu il mai primesti innapoi cu voi in camera.Succes! Crenick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iza bella spune:

Adisorul meu -4 ani si 1luna- este f.rasfatat si alintat,mofturos la mincarica, dar totusi maninca bine daca-i dau ce-i place(carnita la gratar, salate de orice fel, pizza, lactate, oua).Are 17kg si arata destul de bine dezvoltat.Ii place mult computerul si desi are 1 isi doreste 1 Laptop ca al lui tati, ca sa-l poata lua cu el oriunde. Se descurca f bine si ma uimeste in fiecare zi cu progresele lui.Stie sa numere, alfabetul, poezioare, cateva cuvinte in engleza, franceza si cam atat.In rest...inca nu-mi doresc sa doarma singurel pt ca nu cred ca eu pot ma pot lipsi de placerea de a-l vedea dormind langa mine,cu manutele agatate de gatul meu si cu o mutrita de ingeras dragalas.Inca vreau sa trag de timp cat mai pot, sa fie puiul meu pt ca odata ce pleaca in camera lui parca devine mai matur si inca nu vreau asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ili_321 spune:

Buna fetelor, sciu pentru prima data pe un forum desi va vizitez de mult ; as vrea sa intru si eu in "club" desi puiul meu are doar 3 ani si 5 lunisi am si eu parte de problemele voastre ale noastre de fapt : Rares nu mananca carne (cum spune el azi am mancat piure cu carne ascunsa adica rasa-dar nu o accepta intotdeauna) dintre fructe doar merele si ieri mi-a mancat pentru prima data fara mofturi vreo 5 cirese; am sperante ca la un moment dat va intra si el in randul copiilor mancaciosi si va incerca si el mancaruri obisnuite caci el in afara de piure (cred ca a mancat un vagon de cartofi de cand s-a nascut)nu prea accepta altceva cu placere.Reusesc sa-i mai strecor si altceva doar daca-i distrag atentia
Ma bucur sa va vad si salut
Ili mama lui Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Ili, daca te ajuta sa mai stii pe cineva cu aceleasi probleme, afla ca nici juniorul meu (5 ani) nu mananca decat foarte rar carne, iar atunci trebuie sa fie numai de pui (pulpa sau snitel din piept). Nu s-a aratat niciodata interesat de carne, preferand legumele si restul alimentelor. Daca e dezvoltat normal, nu-ti face griji, n-a suferit nimeni ca-i vegetarian. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Frederik spune:

Salut mamici cu pui mici. Noi avem 4 ani si o luna si ne chinuim din greu sa trecem de 15 kg....asa ca atunci cind citesc mesajele voastre ma cuprinde disperarea. Sint convinsa ca nu sint singura asa ca v-as ruga sa-mi spuneti ce faceti voi, cele ce a-ti trecut sau treceti prin asa ceva. Eu imi vopsesc parul o data pe luna dar nu ajuta prea mult!

Mergi la inceput