mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Ortansa, haioasa faza cu desenatul
Irina mea ma tot intreaba de multe ori de ce sint unele dezbracate la televizor, si am tot explicat si explicat, nici nu-i stii cum sa-i mai feresti pe copii de vulgaritati si chestii obscene care sint peste tot. De obicei nu o las sa vada la tv asa ceva, dar uneori mai observa.
De cind s-a nascut Matei a fost foarte curioasa in privinta diferentei dintre sexe, de ce baietii sint altfel decit fetele.
As vrea sa stiu voi cum discutati cu copii vostri chestiunea asta, daca va pun intrebari pe tema asta si ce le spuneti.
Irina nu de mult m-a intrebat "mami, ce inseamna sex?" Evident, auzise ea undeva. Pentru ca inca e prea mica sa priceapa, i-am explicat cum e cu sexul feminin si masculin Voua vi s-au intimplat faze ca astea? Deja incep sa priceapa multe si eu vreau
sa-i explic notiunile in mod sanatos, fara false pudori, dar atit cit sa priceapa ea cu mintea ei de copil inocent deocamdata.
Astept sa vedem ce ziceti voi.



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo10 spune:

Ioana, in ziua de azi copiii sunt mult mai dezghetati de cum eram noi la varsta lor. De exemplu, m-am trezit cu Andreea asta-vara la mare ca-mi spune ca Marius (tatal ei de suflet pt ca tatal ei natural a "plecat in tari calde") are "pasarica" mare. Soc total! Initial m-am facut ca nu aud dar ea nimic, insista, asa i-am zis ca asa sunt baietii, ei sunt mai mari decat fetele.
Mai nou vrea un fratior sau o surioara si a trebuit sa-i spun unde creste bebele (verisoara mea e gravida si i-a vazut burtica), si nu am inceput povestea cu barza, i-am zis ca mami si tati se iubesc si din iubirea lor rezulta un pui de om care va iesi prin burta. Concluzia ei : explodeaza burta.
Cat priveste televizorul si desenele care apar acum, sunt ingrozita, intr-un timp desena numai mosntrii, acum il prefera insa pe Tom si Jerry si Bugs Bunny, si vrea multe animale pe langa casa (avem pesti, porcusori de Guinnea, caine iar mai nou, papagali).
Asa ca,dragele mele, cum spunea si Ioana, trebuie sa le explicam copiilor nostri totul in cel mai sanatos mod posibil, sper ca vom reusi.
Pupici de la si Andreea de 4 ani si 2 luni

georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Buna tuturor, cred ca ne incadram si noi la grupa de varsta. Diana noastra are 5 ani si 2 luni, 21kg si 1,20 m. Este in grupa a treia la gradinita si este o fire destul de activa dupa parerea noastra.

Vorbeste romaneste, engleza destul de bine dar vine din urma si cu thailandeza si ceva chineza. De citit citeste in engleza si in romaneste pe litere nu conteaza daca sunt mari sau mici. Face diferenta bine intre a pronunta literele atat in engleza cat si in romaneste.
Cu cifrele pana la 100 se incurca in romaneste in engleza nu. Mai are de invatat.
Stie sa localizeze pe harta continentele si tarile mari inclusiv Romanina. A inceput timid cu jocul de sah, scrabble, domino, mai are mult de invatat.

Deseneaza si coloreaza daca o lasi toata ziua. Nu e vreun talent deosebit dar se straduieste. Are cateva zeci de desene desenate cu paint-ul la calculator. Poate scrie in word cuvinte, precum, casa masa etc. nume de persoane, din cateva litere(4-5). Are cateva joculte pe calculator care le joca uneori. Stie sa isi salveze singura ceea ce a desenat, apoi sa ne arate noua ce isprava a facut.

Ii place sa o faca pe educatoarea in fata papusilor si de fiecare data le vorbeste doar in engleza.

Ii place sa se joace in nisip si sa deseneze cu creta pe asfalt. A inceput sa inoate si singura pe distante relativ scurte. Mai face cate o tura cu bicicleta, in general e receptiva la orice. Nu prea se da inlaturi de la lucrurile noi. Cel mai tare ii plac povestile sa le asculte, sa le citesca singura, se chinuie acolo pana adoarme cu cartea pe nas.

La capitolul mancare nu avem probleme, e o mancacioasa fara pereche de la a la z.
O intrebare am eu, fetitele voastre arata interes pentru moda? A mea nu o intereseaza de fel. Cu ce o imbrac eu e ok.

Cam atat pentru inceput.

Cu drag 2x Ciufulici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Primiti si pitice care nu au inca 4 ani dar implinesc in iunie?

Ruxandra Alexia are 3 ani si 8 luni, 15 kg si 107 cm. Stie numerele de la 0 la 10 ( nu ma intrebati cum.. ca nu stiu cum de le-a invatat ), tot felul de poezii si cantecele pe care eu nu le inteleg ( sunt in germana si io's zero barat la chestia asta ) si altele pe care le inteleg si eu.. alea in romana.

E smechera si super alintata. Si cam dura cu baietii.. face ordine!

Stie ca atunci cand doi oameni se iubesc Doamne Doamne pune un bebe la mami in burtica si burtica creste si bebe creste.. si cand nu mai are loc vine Magda ( doctoritza mea gineco -obst ) si scoate copilul si de acolo il ia Cosmina ( pediatra ei ) sa vada daca e bine copilului.

Merge pe bicicleta cu rotite ajutatoare, a tatonat problema rolelor dar... nu prea-i incantata.

MAi povestim....

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

si un nepotel super
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Ana are 5 ani si 6 luni, 18,5 kg si 115cm. Si la noi exista probleme cu mancatul, dar eu am renuntat sa ma mai enervez. La gradinita mananca aproape tot, cu exceptia ciorbei de zarzavat. Este ciudat ca mananca morcovul crud, dar la supa sau ciorba nici nu vrea sa-l vada. In general mananca putina carne sau mezeluri.. Prefera cartofii, orezul, pastele, in general ceea ce contine meniul lor la gradinita. Cu fructele nu avem probleme.
Stie toate literele mari si mici; citeste cuvinte din maxim 5-6 litere. Toate acestea le-a invatat la gradinita. Acasa, doar repetam ceea ce invata la gradinita. Numara pana la 100, deseneaza, coloreaza, se joaca la calculator iar in ultimul timp este foarte interesata de decupat si lipit.
Si ea a avut o perioada cand era foarte interesata de diferenta dintre fetite si baieti, de cum apar copiii pe lume. Am cautat sa-i raspund cat mai pe intelesul ei de fiecare data si cred ca am reusit. Singura "problema" este ca ii este teama sa aiba copiii ei mai tarziu pentru ca "o va durea cand doctorul ii va taia burtica". (Ea s-a nascut prin cezariana, deci inca vede cicatricea mea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Faza asta cu copiii o face si Irina - imi spune "mami, eu nu vreau sa fac copii ca ma doare si nu vreau sa ma doara burta". A vazut ea un film odata si acolo nastea o tipa si ma tot intreba de ce tipa tanti si si-a dat ea seama ca facea un bebe si s-a pus pe un plins...Abia am potolit-o. He, he, presimte ea ceva. Eu de colo viteaza, "lasa, mami, tu crezi ca daca durea sa de tare va mai faceam eu pe tine si pe Matei?"
Si ea stie ca bebelusii apar in burtica si ca mami si tati cind se casatoresc fac copii ca se iubesc mult. Cind eram insarcinata cu fratiorul ei ma tot mingiia pe burta si cind veneam de la doctor de la control ea, care avea atunci putin peste 2 ani, ma tot intreba "gata, mami, l-ai scos?"



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, ne inscriem si noi.
Oana (de fapt Ioana Diana) implineste 4 ani pe 14 februarie.
Ma bucur sa va "cunosc" si imi pare rau ca nu am timp de povestit si din pacate nici de citit! Poate ma voi elibera un pic.
Oricum am pus poze si voi pune poze noi pe pagina Oanei, asa ca... sa ne auzim de bine!

4 ani - februarie 2004
http://www.babiesonline.com/babies/o/oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Catinca inca nu mi-a pus intrebari legate de sex..probabil urmeaza. De cind s-a nascut Tudor a observat ca el are "cucui" si probabil nu i se pare nimic "dubios" astfel incit sa puna intrebari si sa o preocupe subiectul. Stie ca bebelusul creste in burta mamei, apoi mama merge la spital si dr. o opereaza, apoi de bebelus are grija Tanti doctor a ei. Asta vara cind o prietena a mea era insarcinata isi punea si ea bebelusul de jucarie de sub tricou ...si mai spunea ca o dor sinii (tragea cu urechea la discutiile noastre).
aseara in skimb m-a pus in mare incurcatura. A mosmondit in baie, apoi a aparut fardata...si-a dat pe buze si la oki cu un "strugurel". Dar se facuse asa bine pe la oki...pe pleoape..ca o adevarata domnisoara. Pe de o parte m-am bucurat ca se machiase bine maimutza, deloc strident si mai ales exact pe unde trebuie...pe de alta parte nu stiam cum sa reactionez: sa o laud ca facuse treaba bine, sau sa o cert ca e prea mica pentru fardat? In fine am luat-o ca pe o joaca, i-am spus ca fardurile ii strica pielicica si ca doar uneori putem sa ne jucam cu ele seara inainte de culcare. Apoi a indurat cu stoicism demachierea facuta de mine!! ouff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Hop si eu: Sanziana 4 ani si 2 luni. Cuminte, sfioasa, isteata (zic eu). Mofturoasa la mancare, ii place tare mult la gradi.
Stie toate literele de la 2 ani (m-a tocat maruntel pana le-a invatat dupa o tablita magnetica). Nu se omoara dupa calculator , ii place sa cante si sa danseze toata ziua.
Merge la cursuri de teatru si balet.
Acasa, zi de zi, in fiecare dupa-amiaza insira papusile la gradinita si face lectii cu ele.
Are 107 cm si 15 kg.
Numara pana la 10 in engleza si franceza. Ii place mult engleza si din franceza...mai mult "bonsoir..de seara"
Stie sa-l faca pe A. Nu pare interesata sa treaca la B, asa ca o las in pace (deocamdata).
Mai vorbim......



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Acum ma observat ca am facut o greseala in mesajul de prezentare, Diana are 112 cm si 21 de kg. Noutatea la noi ar fi ca ne gandim sa o inscriem la scoala pentru clasa Ia incepand cu luna august anul acesta.

Toate bune de la 2xCiufulici

Mergi la inceput