mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Kitty, Elena,

am discutat problema cu concentrarea la "Psihologia copilului" de la "parintii intreaba...". Karmen mi-a dat un rapsuns interesant, poate va foloseste si voua!

Kitty, eu incerc sa nu compar copiii, toti sunt diferiti si evolueaza fiecare in ritmul propriu. Si acum imi amintesc cum ma compara mama cu toti copiii de aceiasi varsta ca mine( tot timpul in defavoarea mea) si cum ajungeam sa nu-mi mai placa respectivii copii, din invidie... De asta, incerc sa evit sa-i spun lui andrei asa ceva, sau chiar sa gandesc.

Ce e sigur, cel putin in cazul meu, e ca trebuie sa lucrez mai mult cu el, sa ma joc si doar cu el( nu doar cu amandoi, Victor fiind un factor perturbator) si sa nu ignor problema!

Succes si mai vorbim!

Nora, mamica lui Andrei(20aprilie 1999) si a lui Victor(12 iulie 2001)
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Nora - si Andrei are "probleme" cu concentrarea si nu are rabdare sa faca ceva mai mult timp. Mai mult, el nu este atent nici cand il strig . Eu pun totul pe seama varstei si incerc sa nu dramatizez. O sa aiba timp sa fie si responsabil si sa faca ce "trebuie". O sa vad cum se descurca la gradi .

M-ai intrebat de ce nu l-am dat pana acum: ptr ca anul trecut l-am inscris si am ramas insarcinata asa ca am hotarat ca este mai bine sa stea acasa insa la toamna, ca tb sa mearga si sper sa ii placa.

Kitty - si lui Andrei ii place f mult calculatorul dar ca sa se uite la desene sau sa invete ceva. Altfel nu!!! Eu ma bucur ca macar daca sta cu ochii in ecranul ala sa si invete ceva, nu?

La TV nu prea sta ca am scos toate desenele asa ca nu are la ce se uita.

Sta mult afara, ii plac copii mai mici ca el si este f grijuliu cu ei.

Va pup si astept sa mai schimbam impresii

Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Aqua..eu pot sa-ti dau relatii despre activitatile de la Palatul Copiiilor din Ploiesti. Voi sunteti din Bucuresti..asa ca poti intreba fetele din Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Andrei in sept va implini 5 ani si ma gandeam anul acesta sa nu i-o mai serbez acasa. Aveti idee in Bucuresti unde as putea sa organizez o mica petrecere ptr pitici (nu la McDonalds ) ?



Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Sa va spun o perla de a lui Andrei: astazi am fost la dr cu Matei si drtza cand l-a vazut asa mai dolofanel i-a spus BURSUC dar Andrei nu, el este veveritza (asa il alinta tataia)

Andra mamica lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Fetelor, ieri mi-am cumparat niste OB-uri. Sanziana (4,7 ani) veveritza curioasa, a vrut imediat sa stie ce-s alea. Si..mi-am luat inima in dinti si i-am povestit despre ciclul menstrual . A ascultat cu mare atentie si a preluat informatia in mod firesc. Intr-adevar, noi percepem chestiile acestea "delicate" in alt mod. Pentru ei este ca si cum le vorbesti despre nori, tunete, fulgere sau ...mai stiu eu ce. A fost atat de usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by Cristina

Fetelor, ieri mi-am cumparat niste OB-uri. Sanziana (4,7 ani) veveritza curioasa, a vrut imediat sa stie ce-s alea. Si..mi-am luat inima in dinti si i-am povestit despre ciclul menstrual . A ascultat cu mare atentie si a preluat informatia in mod firesc. Intr-adevar, noi percepem chestiile acestea "delicate" in alt mod. Pentru ei este ca si cum le vorbesti despre nori, tunete, fulgere sau ...mai stiu eu ce. A fost atat de usor

Cristina&Sanziana



Bravo tie, inseamna ca ai stiut cum sa-i zici! Si eu ii mai explic despre "chestii delicate" lui Andrei, dar trebuie sa recunosc ca la menstruatie nu prea cred ca o sa ajung curand. E baiat, nu-i trebuie deocamdata sa stie, nu?



Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Al meu (4 ani 9 luni) stie cit de cit pt ca m-a vazut schimbindu-ma. Adica a intrat peste mine. Nu stie exact de ce, dar stie ca mami din cind in cind singereaza si foloseste "nappies". Nu e deloc socat. Intra si cind fac dus etc. Stie si pe unde ies copiii, am incercat sa-i zic initial ca ies prin burta dar cum-necum a dedus el ca si pe altundeva se poate!

Mary-Jane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Andra, pentru Andrei poti organiza petrecerea la Kids Planet. Noi i-am serbat ziua Ozanei (5ani)acolo si toti copiii au fost teribil de incantati. Pe langa spatiul de joaca foarte generos au fost incantati ca au fost pictati pe fata de un clovn propus tot de organizatori. Ca puncte tari: distractie maxima pentru copii; personal foarte amabil; mediu special;in jur de 4 ore de joaca. Puncte slabe: meniul este cam subtirel dar e mai bunut ca la Mac; e cam scump (cu totul, pentru 13 copii si 10 parinti am platit 5,8mil;daca renuntam la pictor am fi platit 4,8mil).Succes! Gratiela, mamica Ozanei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Duminica am fost cu copiii la Paris si spre seara, in timp ce ne plimbam cu vaporasul pe Sena, lui Andrei i-a cazut cel de-al doilea dintisor! A fost, ca si la primul dintisor, "si fericit si suparat" dupa cum s-a exprimat singurel, pentru ca dupa cateva momente de gandire sa zica:

-Acum, daca mi-a cazut dintele la Paris,inseamna ca o sa-l cheme "parizianu'"?

Mi-am amintit de Marin Preda, cu personajul sau conceput la Paris si caruia i se zicea "Parizianu'"! Asa ca putem sa-i spunem asa si dintisorului lui Andrei, nu ?

Pupici,

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput