mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Frederik, stai linistita, eu ma vopsesc la doua saptamani, pentru ca cei doi voinici ai mei, Andrei 5ani si 11luni si Mihai 4ani jumate .....vor o mamica frumoasa, si ...bine antrenata!!!!!!
Cel mare nu manca deloc, ma adusese la exasperare, acum sunt indignata de cat de mult mananca!
Cel mic, sta 1 saptamana la gradi, si trei acasa, dar sunt fericita ca macar pe cel mare l-am convins sa mearga la gradi si fara fratele lui, ca vroiau sa stea amandoi acasa!!!!!!
Asa ca....spor la treaba, ca se fac ei mari si incep alte probleme.
Sa avem rabdare si sa fim optimiste!
Rodica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Ne inscriem si noi - Andrei va implini 5 ani pe 18 sept. Are 1,22 si cam 23 de kg. Nu prea este mofturos la mancare, norocul meu !!! De mic manca ORICE !!! Sper ca si Matei sa fie la fel !!!

Altfel si noi am scos desenele TOATE - ptr ca dis de dimineata nu facea altceva decat sa dea drumul la TV si ma exasperase .

Cu calculatorul sta fff bine adica stie sa (asta el a pus-o ) faca si sa caute mai bine ca mine.

Eu abia astept sa mearga la gradi la toamna si poate se mai cuminteste putin. In parc se ia numai dupa copii mai "putin buni" - ca sa nu spun care fac numai prostii.

Abia astept sa mai schimbam impresii !!! Noi stam in Dr Taberei - mai sunt mamici de pe aici?

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Frederik spune:

Dragi mamici,
am si eu o mare rugaminte la voi, as vrea sa stiu cam cit maninca puisorii vostri intr-o zi, adica meniul pe o zi.
Eu sint de-a dreptul disperata si nu pot intelege: EXISTA COPII CARORA NU LE E FOAME NICIODATA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Puia mea maninca micul dejun la cresa, adica 1 cana cu lapte sau ceai si un sandwich (uneori maninca un sandwich si acasa), la 10 gustarea (un fruct sau ceva dulce), la 12 prinzul (felul 1 si 2), la 16 gustarea (ceva dulce). Acasa mai maininca soldatei cu miere sau biscuiti cu iaurt, bea ceai sau lapte sau suc de citrice (asta in geneneral iarna)

Sa fim fericite
http://community.webshots.com/user/valentina611969

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Asa cum am mai spus, baietelul meu, Victor are 4 ani si 5 luni. Chiar aseara am avut o discutie cu sotul meu referitoare la invatarea unei limbi straine. Sotul meu e de parere ca ar trebui sa ne interesam de un profesor pentru meditatii la limba germana (sau engleza), cam o data sau de 2 ori pe saptamana, incepand cu perioada vacantei. Mie mi se pare cam devreme totusi (el inca mai poceste unele cuvinte si in romana). El face la gradi engleza, dar destul de putin. Voi ce parere aveti? Copii vostri au si altfel de activitati in afara gradinitei (sport, muzica,etc)? Noi locuim locuiesc in Drumul Taberei si daca as vrea sa va intreb daca cunoasteti ceva prin zona (in afara de parc) unde sa se mai distreze in timpul vacantei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Ana, eu am terminat engleza si o invat pe fiica mea si pe inca o fetita engleza. Fac o ora o data pe saptamina - pentru ca ei nu pot sta atenti mai mult timp la virsta asta, uneori chiar si mai putin. E o idee buna sa incepi de acum, dar sa nu faca mai mult de 40-50 de minute, si se poate si de 2 ori pe saptamina. Binenteles ca eu mai vorbesc cu ea si repet si in timpul saptaminii, insa ora de baza e aceea si apoi gasesc tot felurl de metode sa o fac sa-si aminteasca ce a invatat. Pot sa spun ca are talent, stie multe cuvinte, insa acum incepem sa facem si propozitii mai scurte. Nu trebuie sa crezi ca daca nu vorbeste bine romaneste nu va putea invata o limba straina, insa nu trebuie fortati. Ei au si ei timpul si ritmul lor. Mult succes!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Sanziana(4,5 ani) merge la Palatul Copiilor la cursuri de balet si de teatru. Este incantata, am dus-o nu ca sa devina mare balerina sau actrita sau mai stiu eu ce, dar la balet a invatat sa-si coordoneze bine miscarile, are parca o pozitie mai buna a umerilor, la teatru fac lectii de dictie si i-a prins tare bine (Stanca sta-n castan cu Stan si-aveau un bostan :))). Plus ca au facut serbari (pe scena- uauu), invata sa aiba rabdare, sa invete mici roluri. Chiar am fost surprinsa la serbarea de la teatru cum copilasii au avut rabdare sa urmareasca in liniste un spectacol..Ma rog, eu zic ca-i prinde bine (plus socializarea..blabla).
In rest, am inceput "meditatiile" la engleza din motive de exasperare parinti. Face engleza la gradi si evident ca vine cu niste pronuntii..vaiiiiii (fireste ca profa nu poate urmari pronuntia fiecarui copil - sunt vreo 15) . Dar, daca mama o corecteaza, nu e bine...e bine cum a zis Doamna. So..i-am adus o domnisoara (taree simpatica) sa-i explice ea ce si cum.
Pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Buna fetelor,
As vrea sa ma inscriu si eu in club... am un baietel de 5 ani si 2 luni si o fetita de 7 luni. Sunt tare mandra de amandoi. Citind mesajele voastre ma regasesc de multe ori si eu cu baietelul meu. Cu mancatul stam bine, dar eu tot ii suplimentez nutritia cu niste integratori alimentari (vitamine si minerale naturale), ce au rol important si in marirea sistemului imunitar. M-am trezit cam tarziu, ca deh, pana nu mi-a ajuns cutitul la os n-am incercat. L-am dus la gradinita si 2 ani la rand am avut iarna de cosmar. De 7 ori ajunsesem sa-i dau antibiotice caci era tare bolnavicios si orice microbut de la gradinita il lua si el. Iarna anului trecut am scapat doar odata cu febra in rest copilul este sanatos, iar analizele sunt foarte bune. Multumesc lui Dumnezeu pentru tot. Fetita e o dulceata si nu se mai dezlipeste de mine... amandoi seamana cu mine, desigur.
Va pup pe toate si ma bucur ca existati...
Samy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Frederik spune:

quote:

Asa cum am mai spus, baietelul meu, Victor are 4 ani si 5 luni. Chiar aseara am avut o discutie cu sotul meu referitoare la invatarea unei limbi straine. Sotul meu e de parere ca ar trebui sa ne interesam de un profesor pentru meditatii la limba germana (sau engleza), cam o data sau de 2 ori pe saptamana, incepand cu perioada vacantei. Mie mi se pare cam devreme totusi (el inca mai poceste unele cuvinte si in romana). El face la gradi engleza, dar destul de putin. Voi ce parere aveti? Copii vostri au si altfel de activitati in afara gradinitei (sport, muzica,etc)? Noi locuim locuiesc in Drumul Taberei si daca as vrea sa va intreb daca cunoasteti ceva prin zona (in afara de parc) unde sa se mai distreze in timpul vacantei.

Draga mea
Cu cit mai devreme, cu atit mai bine! Copiii sint ca un burete, absorb absolut tot.
Noi locuim de 3 ani in Abu Dhabi, de cind baietelul meu avea 1 an. La 2 ani jumate l-am dat la gradi (in engleza) si acum termina al doilea an. Anul acesta au avut si lectii de araba, stie sa numere, formele, culorile..lucruri simple. Ce sa-ti spun aici sint foarte multe familii mixte si copiii de obicei invata din start 2-3 limbi.
Desigur intr-un fel ei sint "fortati" pentru ca altfel nu pot comunica cu ceilalti copii.Dar cred ca cel mai bine, la virsta asta, ei invata "din joaca" decit daca face lectii acasa cu un profesor. Si eu cred ca pentru Romania cea mai buna solutie este gradinita.
Eu as dori sa stiu despre copiii care merg in tara la gradinite in engleza. Ce spuneti mamici, sinteti multumite de ce stiu ei la 4-5 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

Buna tuturor!
Vreau sa vin si eu, Laura, cu puiul meu: Catalin, 4 ani si 10 luni, un Leu veritabil! E o minune de copil, inteligent peste masura, as zice eu (a doua licenta am dat-o cu el in burtica!!si dovedeste clar aptitudini pentru filologie: desparte corect in silabe, e in stare sa sesizeze genuri si numere, acorduri gresite de altii) sensibil si temerar, voluntar si duios, rasfatat si ascultator in acelasi timp (cel putin pe mine ma asculta, pentru ceilalti foloseste "da-da!" cam pe tonul tipei din reclama de la ciocolata Milka-Siiiigur ca da!, e bun si frumos, e destul de dezvoltat (are 118 cm si 21-22 kg)si adora desenele animate, jocurile pe calculator iar de ceva vreme chiar si pe cele...de pe telefon!!
In privinta mofturilor legate de mancare, am invatat deja ca exista perioade si perioade, perioade pentru orice aspect: mese, rasfat, lectii, atractie pentru una sau alta...Acum mananca tot si indiferent ce i-as pune in fafurie, ba chiar cere el mereu cate ceva, -fie sa ne tina asa!!!- dar e razboi din cauza ecranelor pe care le tot schimba(TV, Desktop, Laptop). Las' ca vine ea si vremea frumoasa si vacanta si joaca afara...
Multa sanatate si zambet in jur!!

Laura, mama lui Catamic

Mergi la inceput