mamici cu copii de 4 - 5 ani

mamici cu copii de 4 - 5 ani | Autor: geo10

Link direct la acest mesaj

Vreau sa adun aici mamicile cu copii de 4-5 ani, nu de alta, dar sa vorbim despre puiutii nostri si ce fac ei la varsta asta.
Va astept cu drag.

georgiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bub spune:

Ne inscriem si noi aici, cu toate ca, in aprilie facem 4 ani.

S-auzim de bine!
Bub

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Si noi, facem 5 ani pe 24 iunie.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Adi are 5 ani jumatate, deci ma inscriu si eu.

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Vladut are 5 ani si 7 luni.
Pe mine m-ar interesa ce greutate si inaltime au copiii de aceasta varsta si cam ce manaca, ca al meu ma zapaceste! La gradinita mananca din 2 in 3, acasa face mofturi la anumite alimente. De ex. nu mananca nimic verde (mazare, fasole verde , spanac, salata, praz), nu manaca varza, fasole boabe,si cate si mai cate.
Ma bucur ca mananca lapte si tot ceee ce deriva din lapte. Ar manca unt cu lingurita daca s-ar putea. Dintre fructe accepta doar portocalele si bananele. Merele nu vrea sa le vada, mai ales daca au coaja.
Voi cum va descurcati ?

Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo10 spune:

Aurora, si Andreea mea e mofturoasa, alergam prin casa dupa ea cu farfuria cu mancare, supa e un chin la fel si felul doi. Nu e un copil slab, uneori ma intreb cu ce traieste.
Insa cred ca asa sunt toti la varsta asta, perioada care sigur va mai dura cativa ani de acum incolo. Cineva mi-a sugerat ca sportul e solutia, asa ca astept sa mai cresca un pic.
Nici cu inaltimea nu stam grozav, are putin peste 1 m tinand cont de faptul ca eu am 1.70m iar tatal ei, 1.82m, sunt un pic nemultumita, ma asteptam sa creasca mai repede.
Dar cum va descurcati cu invatatul cifrelor, desenatul, coloratul si scrisul?
Eu, una nu sunt panicata din puctul asta de vedere, nu vreau s-o fortez si am observat ca e mult mai receptiva daca face de la sine putere.
Astept si parerile voastre.
Va pup!

georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Ma inscriu si eu cu Catinca, 5 ani si 3 luni. Merge la gradinita, citeste pe litere (daca sint de tipar) deseneaza toata ziua si se uita prea mult la desene animate. Nu maninca dimineata decit fff putin, de fapt pina in prinz abia ciuguleste, dar toata dupa-amiaza rontaie continuu asa ca in ansamblu sint multumita. As vrea sa o duc sa faca sport undeva, probabil vom merge la inot dupa ce se indreapta putin vremea fiindca abia i-a trecut laringita. Am vrut sa o pun pe schiuri in iarna asta dar si-a spart capul de 2 ori in casa fiind, asa ca nu am mai avut curaj!
As vrea sa o duc si la un curs de pictura, daca stiti pe unde se organizeaza asa ceva va rog sa-mi spuneti si mie. Stiu ca in perioada vacantei de vara se fac cursuri la Muzeul de arta si la Muzeul Satului dar pina atunci mai e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Ma inscriu si eu aici

Irina mea are 4 ani si 8 luni, implineste 5 pe 22 mai. Este un copil foarte bine dezvoltat fizic, are si cu cine semana pentru ca noi amindoi sintem inalti, deci arata ca un copil de 6-7 ani. E inaltuta si are destule kilograme, cred ca vreo 27, desi nu e grasa, are insa scheletul foarte greu, oase maricele (seamana cu mine)
Si ea mai face mofturi la mincare, dar nu mereu, in general maninca bine. Mai da la o parte legumele din farfurie, dar o mai pacalesc cu povesti si uneori le maninca. Fructele le maninca cind are chef, in general ii place merele, perisicile, caisele, si bea suc de portocale. Mai am si un baietel de 2 ani si 2 luni si eu cind vad ca nu vor sa manince nu-i fortez, ii las pina li se face foame si imi cer ei singuri. Pot sa ma declar multumita la acest capitol, amindoi au mincat destul de bine de cind au fost bebelusi.
Irina nu a mers la gradinitta iarna asta pentru ca am tras cam rau in trecut cu bolile, infectiile si racelile asa ca a stata acasa cu fratiorul ei. Dar stie deja toate literele, cifrele, deseneaza, stie si ceva engleza pentru eu ca ii invat. Pune o multime de intrebari si e foarte curioasa, ceea ce ma bucura pentru ca asta e bine.
E si mare fan desene animate, dar nu o las sa stea prea mult la tv, in general nu se uita decit la desne placute, pentru ca din pacate sint si foarte multe cu violenta si fel de fel de chestii din care copiii nu au ce invata. Mie imi place ca ei doi se inteleg foarte bine si se joaca frumos impreuna, desi se mai si cearta pe jucarii.
Mai povestim noi.

CU drag,

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Adi are 19 kg si 1,20 m. E cam inaltut pentru varsta lui dar si noi suntem inalti, eu am 1,75 si sotul are 1,86.
De mancat mamanca orice dar face mofturi. Cand sta cu mama sau cu altcineva mananca orice ii da. Dar cu mine si cu taica-su face nazuri, tre sa ne rugam de el sa manance si mananca numai ce vrea. Lapte nu prea mananca, nici branza de vaci, dar mananca iaurturi, branza topita si preferatul lui gratarasul.
Fructe mananca intr-o veselie, ii plac bananele, merele, citricele, pana si lamaie mananca, asa goala fara nimic. In general ii plac toate fructele si legumele.


gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Georgiana,
Vladut a inceput sa invete literele de tipar de la 2 ani jumate. Mama mea s-a ocupat de chestia asta, dar fara sa-l forteze. Acum citeste foarte bine ceea ce e scris cu litere de tipar mari si mici. Stie sa faca adunari si scaderi cu numere pana la 10, perfect, si cu numere peste 10 (la adunari se descurca foarte bine dar la scaderi mai are unele mici probleme). Stie sa scrie cu litere de tipar, dar nu foarte corect, are probleme la grupurile ghe, ghi, etc.
Ii plac foarte mult povestile, in schimb nu-i place sa spuna poezii. La capitolul voce si desen ne mosteneste pe mine si pe taica-su, adica zero barat.
Cu engleza se descurca bine (face intensiv la gradinita) si acasa mai repeta cu noi.
La calculator se descurca exceptional - stie sa faca shortcut-uri la jocuri, sa-si caute cu explorer ceea ce doreste si sa se joace diverse jocuri (non-violente).
La tv. am scos Fox kids si Cartoon Network, pentru ca sunt prea multe desene cu violenta si prea multi monstrii, ca sa nu mai zic de familia Adams care pe mine ma oripileaza. A ramas doar Minimax care are desene mai soft.
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Ma inscriu si eu in club cu Laura, fix 4 ani. E o slabanoaga, are vreo 14-15 kg si vreo 106 cm. Mofturoasa mare la mincare, fructe maninca cu greu, mai mult struguri, capsuni (mai degraba maninca fructe uscate decat proaspete).
La desenat, colorat-antitalent total (seamana cu mine), in schimb are ureche muzicala si canta toata ziua prin casa (chiar ne gandeam sa o dam la un instrument).
La desene avem program limitat- 30-40 min./zi (in week-end, mai mult); la tv nu prea sunt desene aici (noi n-avem cablu) si se uita la calculator (de pe cd-uri sau dvd-uri).
Citeste pe litere, stie sa numere pana la 20 (de regula, insa, il sare pe 13), stie cateva socoteli simple (1+1, 1+2, etc.).

Cu drag,

Elena&Laura

Mergi la inceput