caractere romanesti

caractere romanesti | Autor: OtiliaLia

Link direct la acest mesaj

Imi este imposibil sa citesc mesajele celor care folosesc caractere romanesti, iar acum am descoperit ca nu pot deschide subiectele care au caractere romanesti in titlu !
Va rog frumos daca se poate macar titlurile scrieti-le doar folosind caractere latine.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

(“Sf Maslu”si “Moliftele Sf.VasileE/a>
exemplu de titlu cu caractere romanesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Si chiar sunt curioasa ce se vede de pe alte computere (cu sisteme englezesti) - am dat copy-paste !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Lia la mine se vede bine si am sistem de operare englezesc. Sa iti dau si eu un copy la acelasi titlu.(“Sf Maslu”si “Moliftele Sf.Vasile”

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Aceeasi poveste ca mai demult:))...nu din cauza caracterelor,ci din cauza terminatiei"=size" pe acre am sters-o acum cateva minute.Nici eu nu puteam sa deschid subiectul ala,se deschidea ca de obicei in cazuri de felu' asta pagina alba.acum sigur poti sa citesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

multumesc. merge !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azumi spune:

bey io nu inteleg ca o parte is neste semne care par a fikanji in titlurile voastre!!!

Ce sa-i fac?CA io ma joc de-a ghici ghicitoarea mea cand e vb de ele.


ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

n-ai ce sa-i faci,Azumi.le-nlocuieste cu kanji pen7 ca nu le poate reconoashte.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

aceeasi problema si la mine. nu e vorba numai de titluri, ci si de mesaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by conchita

aceeasi problema si la mine. nu e vorba numai de titluri, ci si de mesaje.


La tine problema se poate rezolva relativ simplu, adaugand caracterele (limbaj si tastatura eventual) est europene, la mine e imposibil de rezolvat problema, sistemul japonez, "vede" caracterele romanesti in word si in alte programe, dar cand vine vorba de internet nu le mai vede ! Sunt pagini de internet pe care "vad" si caracterele romanesti. Depinde de felul cum au fost create. Aici e probabil lucrat "text".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Eu am calculator japonez, dar vad orice pagina de internet, cu orice fel de caractere.

Se seteaza in felul urmator : view - encoding - si se alege fie western fie, pentru caractere romanesti, central european - more (si se selecteaza).

Succes.
Julie

Mergi la inceput