viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Si eu multumesc pentru situri.

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna fetelor, tot va citesc sa vad din experienta voastra din Germania si asa mi-ati dat un imbold sa fac si eu ceva cu studiile mele aici. Problema mea e ca am inceput doua fac in Romania si nu am terminat niciuna , am facut un an la ASE in Brasov apoi am renuntat din cauza banilor si m-am intors in Galati unde am dat la Fac de Nave si Ing Navala am luat printre primii 15 am mai fost si bursiera dar a trebuit sa plec din tara (am crezut ca numai pt o perioada scurta dar nu a fost asa) si am lasat-o neterminata in anul4. Pot uita de studiile alea, mai ales ca unde locuiesc e un oras mai mic si nu am nici o universitate. Totusi ma gindeam sa fac ceva cursuri care-mi pot fi la indemina aici, dar nu am nici o idee cam ce ar fi mai captivant si bineinteles mai folositor. Aveti ceva idei? Ma gindeam la cursuri de informatica sau contabilitate dar nu stiu exact in ce format exista aici si daca sunt bune de ceva. Germana mea e la pamint, vorbesc cu sotzu' engleza si mai nou italiana si spaniola, iar prietenii nostri sunt super incintati ca au cu cine exersa engleza. Asa ca din februarie voi face cursuri particulare cu o profesoara de germana care poate veni acasa. Si apoi am sa dau un examen cu ceilalti. Deocamdata sunt prinsa cu permisul auto, examenul va fi la inc lunii martie(apropo de retinerea carnetului romanesc, deja cind am completat unul din formulare la scoala de conducere era scris undeva ca trebuie anexat si carnetul vechi, am sa va spun si voua daca o sa aiba politia intentia de a-l retine sau nu, dar asta e alta problema si am primit deja sfaturile din experienta voastra).Acum sa va spun alta problema si mi-ar fi foarte folositoare niste informatii: o prietena buna de a mea care locuieste in stuttgart, e casatorita de 8 luni cu un cetatean grec si are carte de rezidenta pe 5 ani. Chiar ieri m-a sunat disperata ca vrea sa divorteze pt ca are o viata tare grea cu el, a juns sa mearga chiar la psihiatru pt ca e la pamint cu nervii si sanatatea ei mintala e in pericol cu acel om...e singura, nu are nici un ajutor aici si singura speranta am fost eu. M-am oferit sa o ajut cu un loc unde sa stea, va putea sta la mine pina ce isi poate gasi o slujba permanenta aici si in sfirsit de ce va mai fi nevoie. Problema e ca nu stie cit poate sta si munci pe teritoriul germaniei in situatia unui divort. Eu stiam ca un divort poate sa dureze aici si numai 2-3 luni daca ambele parti sunt de acord, dar daca una din parti refuza se poate amina pina la un an. Nu am zis bine cind am scris ca vrea sa div, mai exact vrea sa-l paraseasca dar pp ca el va baga divortul imediat(ea oricum nu-si perimte dpdvd financiar sa faca lucrul asta). Si in sfirsit intrebarea era deci: cit poate sa stea aici si sa aiba drept de munca si daca am sa fac tot posibilul sa-i gasesc un job permanent(daca nu va gasi o voi angaja eu ca baby sitter cu toate ca nu am nevoie dar in ideea de a avea o slujba fixa), cit timp poate munci aici? Ea a mai lucrat inainte sa se casatoreasca timp de 18 luni dupa care nu a mai putut sa-si prelungeasca viza, tocmai de aia s-a aventurat intr-o casatorie asa repede cu acel grec care ii era coleg de munca, cu toate ca nu avusese timp indeajuns sa-l cunoasca si intr-o relatie de cuplu. Imi cer scuze daca vin cu o problema putin cam inafara subiectelor scrise aiciPupici:))Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Asta chiar e o problema cu divortul, imi pare sincer rau ptr. prietena ta ca a ajuns cu nervii la pamant. Daca zici ca are viza de rezidenta pe cinci ani si a ami lucrat aici, inseamna ca are drept de munca. Daca acest drept de munca e pe termen nelimitat, atunci se paote angaja oriunde si oricand. problema e ca daca va divorta nu bag mana in foc ca va mai avea voie sa locuiasca aici. Si aici sunt multe metode de a ramane mai departe in Germ, ori se casatoreste iarasi imediat dupa divort, ori isi gaseste un job bun si firma cere ptr. ea rezidenta pe urmatorii ani. Daca nu are drept de munca, sau i-a expirat nu o pot sfatui decat sa-si depuna repede actele la Arbeitsamt si sa-si gaseasca o firma serioasa. Chiar daca o iei tu ca baby-sitter, nu stiu cat ii prelungesc rezidenta si mai trebuie sa tii cont de contractul de munca, de asigurari si impozit (daca e pe 400Euro baza, atunci nu plateste impozit).
Incerc, dar nu promit sa-ti dau adrese de situri in care gasesti informatii mai bune; sper sa gasesc ceva.

Cat despre carnetul de conducere, multa bafta la examen si sigur ca-ti retin carnetul romanesc ca sa verifice daca e adevarat sau fals. Despre retinerea definitiva am mai discutat si nu revin.

Pe curand si mutl abafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Are lohnsteuerkarte pe 2004 si pp ca poate munci anul asta fara probleme pina o sa se incheie divortul(sau presupun eu aiurea...), dar in mod sigur in 2005 nu va mai primi. Deci ar trebui sa-i gasesc un job stabil cam la sf anului, de ex i-am propus ca si camerista la hotelul sotului si ea ar accepta orice numai sa-si gaseasca linistea si sa aiba strictul necesar, dar imi pun intrebarea daca numai cu un simplu contract de munca se rezova problema si poate ramine aici ceva mai mult timp, adica sa-si poate prelungi viza de munca un an doi. si oricum pt viza asta cred ca ar trebui sa se intoarca in Ro la consulat? Sau se poate face aici? La naiba cu regulilea astea ca pe bune ca m-au zapacit complet si nu stiu cum sa fac sa poata iesi din situatia asta cit mai repede...Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Viza de munca, de fapt e dreptul de sedere ptr. munca se da si de aici de la Landratsamt, dar depind ede landul in care esti. Daca isi pierde in urma divortului dreptul de sedere si cel de munca, sotul tau, daca ii face contract d emunca pe mai mult timp si vrea sa o aiba la hotel ca angajata, poate sa o ajute sa obtina rezidenta si dreptul de munca. pe hartiile de la Arbeitsamt e si o rubrica car etrebuie completata de angajator (daca ai unul). Asa am patit eu, eu am cerut drept de munca ptr. trei ani (atat aveam pe atunci rezidenta), si aveam deja semnat contractul de munca. Cei de la firma si-au pus stampila si semnatura in acel formular si spre surprinderea mea cand mi-au venit actele de la Arbeitsamt scris ca e pe termen nelimitat. Ca sa fii mai sigura, incearca sa-i intrebi pe cei de la Landratsamt si pe cei de la Arbeitsamt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

poate te ajuta si asta cu ceva:
un prieten de fam "x". casatorit in septembrie cu nemtoaica ( zona dortmund), si-a primit dreptul de munca definitiv si drept de sedere de un an, apoi urma sa il prelungeasca la 2 si apoi dupa 3 putea definitiv sau cetetenie; in noiembrie s-a intors in ro si vor sa bage divortul; un prieten de al lui "y", ( zona bayern), l-a lamurit ca poate face pt. el asa ceva: ii cere transerul actelor de la primaria de unde apartinea la primaria din satul unde sta "y" si fac niste harti cum ca ii asigura loc de cazare. Ce va rezolva cu asta? Pai el avant loc de cazare, si drept de sedere pe un an, dar mai ales drept de munca nelimitat, dovedeste ca se poate intretine, si => ca daca tipul ii asigura loc de cazare timp de 3 ani, ar putea sa is primeasca dreptul de sedere definitiv.

Acum inf. nu sunt verificate personal, si lururile la ei mai sunt in mers acum, "x" este in ro. si "Y" se ocupa de tot. "y" este o pers invarsta trecuta de 65 ani, care a lucart in domeniul judecatorie/drepturi/ sau cam asa ceva

Informeaza-te tu, daca se poate si la voi in land asa ceva. Poate aveti ceva sanse. Si eu sunt curioasa cum se termina treburile la ei, caci atunci asa ar fi f. usor pt. toti care vin in germania sa ramana aici......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Draga Peca, am si eu o intrebare: Cum a reusit "x" sa primeasca drept de munca nelimitat?
Pentru vikinga: eu am carnet nemtesc din februarie anu' trecut (2003). In Ro aveam permis (din acela de tip nou), dar cei de aici, in momentul in care eu am trecut proba practica (care se da in urma celei teoretice, binetels daca o treci) mi-au inmanat numai permisul de Deutschland si la intrebarea mea "ce s-a intamplat cu cel romanesc?" functionara mi-a raspuns cu zambetul pe buze ca se trimite inapoi in Ro si ca oricum asta nemtesc are trecere oriunde, inclusiv in SUA, de ex.
In orice caz faza cu drept de munca nelimitat e foarte intersanta.

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Ariadna, si eu, la fel ca si "x" am primit drept de sedere un an de zile si drept de munca nelimitat. Cat despre permis, anul trecut mi-am bagat si eu actele la Landratsamt si mi-au retinut permisul romanesc. Eu am facut tambalau ca nu las permisul la ei (nu stiam daca o sa raman sau nu in De, inca nu eram maritata,eram in "probe ) si degeaba. Pana la urma mi-am retras actele si nu am mai dat examen.Acum insa trebuie sa o iau de la capat dar acum nu voi mai refuza. Sa-l ia si sa se spele cu el pe cap

Laura si papusica din burtik ( 26 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Se poate sa ma insel dar zic si eu ce-am auzit: dreptul de munca nelimitat la care va referiti nu e cumva nelimitat ca domeniu? C-am auzit pe altii care au primit dreptul de munca nelimitat si tare s-au mai bucurat pana au observat ca nelimitarea aia se refera la domeniu, ca timp fiind limitat de permisul de sedere.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Camelia, s-ar putea sa ai dreptate, o sa ma uit pe hartie, stiu si eu ca este o chichita dar nu mai stiu exact care.

Laura si papusica din burtik ( 26 saptamani)

Mergi la inceput